alan_ker
24.02.08,16:58
Vzhľadom na to, že som na fóre nenašiel odpoveď, prosím Vás o radu.
Som fyzická osoba (neplatca DPH) a chcel by som si pre seba kúpiť v nasledujúcom mesiaci v Nemecku (od autorizovaného predajcu a platcu DPH ) nový osobný automobil (kategórie M1) v cene cca 14 000 euro. Viem, že som po dovoze do SR povinný do siedmich dní podať daňové priznanie v SR a v tej istej lehote daň z pridanej hodnoty i zaplatiť. Problém je v tom, že nemecký predajca tvrdí, že faktúru na auto bez DPH môže vystaviť iba osobe s prideleným daňovým identifikačným čísilom (DIČ), alebo na základe pri kúpe predloženého potvrdenia o zaplatení dane. Na našom daňovom úrade mi tvrdili, že daň je možné zaplatiť až po fyzickom dovezení auta na Slovensko. Predpokladám, že pokiaľ by som zaplatil cenu včítane DPH v Nemecku, bolo by už veľmi problematické túto daň dostať späť, aj keby som im predložil doklad o zaplatení DPH u nás. Nie je náhodou možné u fyzickej osoby, pred kúpou automobilu, zaplatiť zálohove daň a dostať o tom doklad, ktorý by bol akceptovateľný predajcom? Prosím Vás o radu, ako by sa to malo z praktického hľadiska riešiť. Vopred ďakujem za každú radu.
Jana Acsová
24.02.08,16:29
Som fyzická osoba (neplatca DPH) a chcel by som si pre seba kúpiť v nasledujúcom mesiaci v Nemecku (od autorizovaného predajcu a platcu DPH ) nový osobný automobil (kategórie M1) v cene cca 14 000 euro. Viem, že som po dovoze do SR povinný do siedmich dní podať daňové priznanie v SR a v tej istej lehote daň z pridanej hodnoty i zaplatiť. Problém je v tom, že nemecký predajca tvrdí, že faktúru na auto bez DPH môže vystaviť iba osobe s prideleným daňovým identifikačným čísilom (DIČ)...To je pravda, ale v prípade akéhokoľvek iného dodania tovaru v rámci podnikania. Nové pozemné motorové vozidlo je výnimka. Aj v Nemecku - vyplýva to z jednotnej právnej úpravy. Tj. ak vozidlo nemá najazdených viac ako 6000 km alebo od jeho prvého zaradenia do užívania neuplynulo 6 mesiacov. Uveďte predajcovi tieto argumenty. Ak sa teda jedná o nové pozemné motorové vozidlo. Pri osobnom odbere by od Vás mal dodávateľ požadovať vyhlásenie o preprave motorového vozidla na Slovensko. Tým sa preukáže dodanie mimo územia Nemecka.


...alebo na základe pri kúpe predloženého potvrdenia o zaplatení dane.Toto potvrdenie získate po zdanení motorového vozidla na Slovensku ... t.j. po preukázaní jeho prepravy na Slovensko. Nedá sa hradiť niečo, k čomu nevznikne daňová povinnosť. Ani v prípade uhradeného preddavku do Nemecka.


Predpokladám, že pokiaľ by som zaplatil cenu včítane DPH v Nemecku, bolo by už veľmi problematické túto daň dostať späť, aj keby som im predložil doklad o zaplatení DPH u nás. Veru bolo ...


Nie je náhodou možné u fyzickej osoby, pred kúpou automobilu, zaplatiť zálohove daň a dostať o tom doklad, ktorý by bol akceptovateľný predajcom?
Nie je.


Prosím Vás o radu, ako by sa to malo z praktického hľadiska riešiť.Nie je možné iné poradiť ako trvať na vyhotovení faktúry bez nemeckej dane. Skúste si po zhrnutí informácií ešte raz prediskutovať dodávky s predajcom. Ak neustúpi ... zvážte zmenu dodávateľa. Aj neznalosť svedčí o jeho "profesionalite".

K nadobudnutiu nového pozemného motorového vozidla:
http://www.porada.sk/t24509-automobil-vo-vztahu-k-dph-v-prikladoch-1-cast.html
petkor
02.04.08,09:24
Dobrý deň,
mám podobný problém, ale my sme už vozidlo doviezli ako fyzická osoba, občan SR. Resp. novú štvorkolku sme kúpili v ČR a doviezli na Slovensko. Český predajca nám vystavil faktúru vrátane DPH a teraz chce Daňový úrad od nás zaplatiť znovu DPH. Ako sa to dá riešiť?
Ďakujem.
Jana Acsová
02.04.08,09:29
Ako chyba. Ak sa jedná o nové pozemné motorové vozidlo český predajca nepostupoval správne. Požiadajte ho o opravu faktúry a vrátenie dane.
Jana Acsová
02.04.08,09:31
petkor
02.04.08,10:20
ďakujem za rýchlu odpoveď.
vlado1ba
20.04.08,22:25
Dobry den pani Acsova,

ja mam podobny problem s ktorym si neviem stale rady.

Sme s.r.o - neplatca DPH.
Planujeme kupit ojazdeny automobil z Nemecka. Predajca tvrdi, ze nam ho preda na netto price - bez DPH na fakture.

Ako postupovat na Slovensku?
Vznika nam ako neplatcovi DPH danova povinnost?

Dakujem velmi pekne za radu.
vlado1ba
20.04.08,22:26
Ako chyba. Ak sa jedná o nové pozemné motorové vozidlo český predajca nepostupoval správne. Požiadajte ho o opravu faktúry a vrátenie dane.
Dobry den pani Acsova,

ja mam podobny problem s ktorym si neviem stale rady.

Sme s.r.o - neplatca DPH.
Planujeme kupit ojazdeny automobil z Nemecka. Predajca tvrdi, ze nam ho preda na netto price - bez DPH na fakture.

Ako postupovat na Slovensku?
Vznika nam ako neplatcovi DPH danova povinnost?

Dakujem velmi pekne za radu.