Tina29
25.02.08,00:29
Prosim o odpoved na moje 2 otazky (JÚ):

1. Kadernicka nakupuje pripravky, ktore su sucastou poskytovanych sluzieb, ako napr. farby na vlasy, balzamy, sampony. Ked blokuje do pokladne, tak blokuje len sluzby. Musi v takomto pripade viest skladovu evidenciu materialu? Vyrobky nakupuje priebezne, cca kazde 2 tyzdne. Da sa nejako vyhnut tej skladovej evidencii? Kadernicka nema ziadne dalsie priestory na sklad.

2. Kadernictvo je v prenajatych priestoroch. Moze cast svojich priestorov prenajat kozmeticke aj ked prenajom nema v zivnosti?

Viem, ze sa tieto otazky uz rozoberali ale nie presne v takomto zneni. Stravila som ich citanim 4 dni ale odpoved som nenasla.

Velmi pekne dakujem
Tina29
25.02.08,10:40
Prosíííííííím, pomôžte mi.
karpis
25.02.08,10:45
Musí viesť skladovú evidenciu, nevadí že nemá ďaľšie priestory pre sklad.
gallows
25.02.08,10:47
Môj názor :
1. Nemusí viesť sklad. Nakúpené výrobky dá do VOZD ako prevádzkovú réžiu cez pokladňu (ak nakupuje za hotovosť).
2. Nie som si istý, ale myslím, že nemôže. Kozmetičke by mal priestor prenajať majiteľ. Ale môže ju tam mať, ak jej časť priestoru uvoľní zdarma a sama bude platiť prenájom priestoru podľa zmluvy :)
Zita5
25.02.08,10:50
Ja som tiež toho názoru , že viesť skladovú evidenciu i napriek tomu , že existuje spôsob vypracovania internej smernice , kde bude uvedené , že takýto materiál bude účtovať do spotreby .
mysimis
25.02.08,10:54
1. tiež si myslím, že musí viesť skladovú evidenciu.
2. Nemôžeš dať do podnájmu priestory, ktoré máš sama v nájme. Mohla by si to urobiť jedine so súhlasom prenajímateľa.
karpis
25.02.08,10:56
Môj názor :
1. Nemusí viesť sklad. Nakúpené výrobky dá do VOZD ako prevádzkovú réžiu cez pokladňu (ak nakupuje za hotovosť).
2. Nie som si istý, ale myslím, že nemôže. Kozmetičke by mal priestor prenajať majiteľ. Ale môže ju tam mať, ak jej časť priestoru uvoľní zdarma a sama bude platiť prenájom priestoru podľa zmluvy :)
1. to nie sú výrobky, je to materiál, ktorý potrebuje pri svojej práci, PR je napr. elektrina,.. a na materiál musí viesť sklad
2.preštudovať pôvodnú zmluvu s majiteľom nehnuteľností najlepšie urobiť zmenu v nájomnej zmluve, tak aby zmluva bola s obidvomi v žiadnom prípade jej uvoľniť časť priestoru zdarma
Mária 555
25.02.08,11:05
Oprípravkoch nemúsi viesť skladové karty, pretože ich dáva hneď do spotreby. Drobný materiál sa účtuje hneď do spotreby. Evidenciu vedie iby zariadenie, pracovné prostriedky ako napr. feny, nožnice, uteráky a pod.

Prenájímať nemôže, musí byť súhlas prenajimateľa.
Zita5
25.02.08,11:13
Postupy JU - rok 2007


§ 7
Zásady pre členenie zásob
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38097-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-do-31-12-2005-a.html#hore)



(1) Zásoby sa členia na
a) materiál,
b) nedokončenú výrobu,
c) polotovary vlastnej výroby,
d) výrobky,
e) zvieratá,
f) tovar.



(2) Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.



§ 16
Pomocné knihy o zložkách majetku a záväzkov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t38097-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-do-31-12-2005-a.html#hore)
(4) Zásoby sa účtujú v knihe zásob. Zásoby sa účtujú podľa jednotlivých produktov alebo ich skupín podľa potrieb účtovnej jednotky, v jednotkách množstva a v peňažných jednotkách.


(5) Zásoby prijaté na sklad sa účtujú v knihe zásob na základe účtovných dokladov, dodacích listov alebo iných dokladov o prevzatí materiálu. Výdaj materiálu do spotreby sa účtuje na základe výdajok.
hanelie
25.02.08,11:14
1. detto predošlí príspevok
2. nemôže prenajímať
Zita5
25.02.08,11:19
Viem , že na porade ohľadne vedenia skladovej evidencie resp. Knihy zásob sú rozdielne názory , ale ja som toho názoru , že najmä kaderníčka by si mala dávať na tieto veci pozor a byť opatrná , nakoľko je dosť rizikový daňový subjekt , kde si daňová kontrola príde na svoje .

Takže je to na rozhodnutí konkrétnej SZČO .
gallows
25.02.08,11:42
(2) Ako materiál sa účtuje skladovaný materiál, ktorý zahŕňa suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 5 ods. 5 do doby jeho uvedenia do používania.

Presne tak Zitka, súhlasím ... je to na konkrétnej SZČO, však prípravky môže nakúpiť do zásoby na sklad, alebo ich okamžite dáva do spotreby. Ak si kúpim toner do tlačiarne a hneď ho použijem, je nezmysel ho predsa prehnať ešte cez sklad ... aj keď teoreticky by to tak asi malo byť :)
Blanka Š
25.02.08,13:28
nakoľko je dosť rizikový daňový subjekt , kde si daňová kontrola príde na svoje .

Prečo rizikový,veď kaderníctvo je remeselná živnosť a uplatňuje 60% výdavky.Myslím že máloktorej sa oplatí viesť účtovníctvo.
Tina29
25.02.08,17:02
Velmi pekne dakujem za Vase nazory.

Musim asi blizsie specifikovat:

1.
Jej prijem je za rok 2007 okolo 310.000,-, keďže podnika iba prvy rok neplati socialne, len zdravotne, to cini 11.704,- Sk. To znamena, ze:

310.000,-
- 186.000,- (60% výdavky)
_______________
124.000,-
- 11.704,- (odvody)
_______________
112.296,-
- cca 95.000,- (odpočet na daňovníka)
_______________
17.296,- x 19% = 3.286,- daň

Takze jej sa pausalne vydavky neoplatia, pretoze skutocne vydavky ma okolo 250.000,- Sk.

2. Prenajimatel suhlasi s tym aby najomca prenajal cast svojich prietorov pre kozmeticku. Mna skor zaujima, ci to moze ak to nema v zivnosti.

3. S tym skladom si to neviem predstavit. To musi vypisovat vydajky vzdy ked otvori nejaky novy vyrobok? Nakupi cca. 20 druhov farieb po 1 ks. Prijme na sklad (20 prijemok) a potom denne spotrebuje z 10 farieb cast, tak musi vypisat 10 vydajok? Dobre to chapem? Pri nákupe výrobkov nakupuje cca 30 druhov vyrobkov po 1 ks, sem tam 2 ks.
Alebo ak na začiatku kupila 20 uterakov ale hned ich dala do spotreby, pretoze stale ich obmiena, perie atď. V tom pripade musi prijat tie uteraky na sklad a potom ich zo skladu vydat? alebo to moze dat do prevadzkovej rezie?
Tak isto aj fen, kulmu a zehlicku? Nemaju tieto veci ist do prevadzkovej rezie? Ved ich hned pouziva a nie skladuje.

Prepacte za tie otazky, uctujem uz dlho ale odkedy som zacala citat tuto poradu, som z toho vsetkeho zmetena a uz si nie som nicim ista. :(

Vopred velmi pekne dakujem za vsetky prispevky.
zhv
25.02.08,17:13
ako je to,v JU
Tina29
25.02.08,17:24
ak je to otazka, tak ano je to JÚ
zhv
25.02.08,17:46
Velmi pekne dakujem za Vase nazory.

Musim asi blizsie specifikovat:

1.
Jej prijem je za rok 2007 okolo 310.000,-, keďže podnika iba prvy rok neplati socialne, len zdravotne, to cini 11.704,- Sk. To znamena, ze:

310.000,-
- 186.000,- (60% výdavky)
_______________
124.000,-
- 11.704,- (odvody)
_______________
112.296,-
- cca 95.000,- (odpočet na daňovníka)
_______________
17.296,- x 19% = 3.286,- daň

Takze jej sa pausalne vydavky neoplatia, pretoze skutocne vydavky ma okolo 250.000,- Sk.

2. Prenajimatel suhlasi s tym aby najomca prenajal cast svojich prietorov pre kozmeticku. Mna skor zaujima, ci to moze ak to nema v zivnosti.

3. S tym skladom si to neviem predstavit. To musi vypisovat vydajky vzdy ked otvori nejaky novy vyrobok? Nakupi cca. 20 druhov farieb po 1 ks. Prijme na sklad (20 prijemok) a potom denne spotrebuje z 10 farieb cast, tak musi vypisat 10 vydajok? Dobre to chapem? Pri nákupe výrobkov nakupuje cca 30 druhov vyrobkov po 1 ks, sem tam 2 ks.
Alebo ak na začiatku kupila 20 uterakov ale hned ich dala do spotreby, pretoze stale ich obmiena, perie atď. V tom pripade musi prijat tie uteraky na sklad a potom ich zo skladu vydat? alebo to moze dat do prevadzkovej rezie?
Tak isto aj fen, kulmu a zehlicku? Nemaju tieto veci ist do prevadzkovej rezie? Ved ich hned pouziva a nie skladuje.

Prepacte za tie otazky, uctujem uz dlho ale odkedy som zacala citat tuto poradu, som z toho vsetkeho zmetena a uz si nie som nicim ista. :(

Vopred velmi pekne dakujem za vsetky prispevky.


Mna to tiež zaujíma ,nákup materiálu/prípravkov/a prac.pomocok môže dať v JU ihned do VOZD?
aktaK
25.02.08,17:54
ono podla tejto debaty, čo sa týka nakupu materialu su dva pohlady, jeden pohlad priamo do VOZD, druhy pohlad je taktiez do VOZD - ale cez sklad...ide uz len o to, aby kontrola z DU, ktora Ta dostane, mala na to cele rovnaky uhol pohladu a predpokladam, ze su i take i take skusenosti, ale to by bolo najlepsie, aby sa vyjadrili prave tí, čo uz maju s kontrolou konkretnu skusenost...
aktaK
25.02.08,18:19
este doplnim svoju odpoved, mozno jedno z idealnych rieseni je take, kde musi mat majitelka kadernictva, resp. jej uctovnicka doslova cit na to, aby vedela v akom rozsahu, mnozstve dokaze nakupit material tak, aby nesiel cez sklad...to znamena, ak tam je naozaj velka spotreba materialu a este k tomu kupovany narazovo, t.j. raz za tri mesiace, tak tam to zrejme u kontroly neprejde, ak nie je vedeny sklad...asi by som kludne nespavala...
...inac ale co sa tyka vydajok, tak urcite sa nebude denno denne evidovat ubytok z jednotlivych flasticiek, ale cela flaska samponu sa da do vydajky, pokial sa uz ta predchadzajuca uz minula...to znamena, ze ked idem nacat nejaky preparat, tak ho odpisem zo skladu ako celok...opravte ma, ak sa v tomto mylim...