katka
25.02.08,07:22
Chcela by som poprosiť o radu, či je možné získať pozemok ktorého vlasník je neznámy.Jedná sa zhruba o pozemok 3 x 30m,ktorý sa nachádza medzi naším a susedovým pozemkom.Kedysi plnil úlohu prístupovej cesty,ale nakoľko je cesta už vybudovaná z inej strany stratilo to svoj význam.
katka
28.02.08,06:06
Nikto mi nevie poradiť? Je to neriešiteľný problém,ak sa jedná o pôdu neznámych vlastníkov a nieje možné takú pôdu v nijakom prípade získať?
hanelie
28.02.08,06:29
máš potvrdené, z www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk), že vlastník je neznámy?

Legislatívne riešenie problému
Problematiku pôdy neznámych vlastníkov mal vyriešiť už spomínaný zákon č. 180/1995 Z. z. a jeho novela (zákon č. 503/2003 Z. z.), ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2004. V zmysle tejto právnej úpravy pôda neznámych vlastníkov, ktorá je zapísaná v katastri nehnuteľností najmenej jeden rok, mala prejsť dňom 1. septembra 2005 (v pôvodnom znení zákona č. 180/1995 Z. z. bol týmto kľúčovým dátumom 1. september 2000) ako opustená do vlastníctva štátu.
Pozemky, ktoré takýmto spôsobom prešli do vlastníctva štátu, mali zo zákona do jedného roka odo dňa nadobudnutia vlastníctva štátom prejsť do vlastníctva tej obce, v ktorej katastrálnom území sa nachádzajú. Výnimkou mala byť situácia, ak podľa schválenej územnoplánovacej dokumentácie vyššieho územného celku boli tieto pozemky určené na výstavbu objektov a infraštruktúry celospoločenského významu.

pokiaľ je skutočne vlastník neznámy spravuje túto pôdu Slovenský pozemkový fond / nevlastní / môže však poskytnúť za určitých podmienok takýto pozemok najvhodnejšiemu kandidátovi na jeho obhospodarovanie
katka
28.02.08,08:10
Ďakujem za odpoveď Hanelie.Mám také informácie,že vlastník je neznámy a správcom je mesto. Neviem teraz,či je to možné,že správcom je mesto,takú možnosť si nepomenula.Skúsim ešte raz pozrieť kataster.
hanelie
28.02.08,08:27
Pozemky, ktoré takýmto spôsobom prešli do vlastníctva štátu, mali zo zákona do jedného roka odo dňa nadobudnutia vlastníctva štátom prejsť do vlastníctva tej obce, v ktorej katastrálnom území sa nachádzajú.

áno,mesto môže byť správcom pozemku, ale jeho evidencia prislúcha slovenskému pozemkovému fondu,
podľa uvedeného zákona by mohol pozemok patriť obci, ale po splnení podmienok, ktoré tomu predchádzajú, či už tento stav nastal je práve možné zistiť na katasterportal podľa LV resp. čísla pozemku
katka
28.02.08,08:56
Aj je teda mesto len správcom,teda majetok mu nepatrí,potom sa mám so žiadosťami obracať len na pozemkový fond a mesto môžem z toho vynechať?
Bolo by fajn,keby sa dal získať aspoň prenájom toho pozemku.Dík za odpovede.
hanelie
28.02.08,09:25
Aj je teda mesto len správcom,teda majetok mu nepatrí,potom sa mám so žiadosťami obracať len na pozemkový fond a mesto môžem z toho vynechať?


najskôr by som sa dohodla s mestom / aj keby bolo len správcom /