Anna Köröšová
25.02.08,09:13
Potrebovala by som poradiť, kde mám zaúčtovať odstupné a odchodné. Teraz vznikla z príspevkovej organizácie a.s. máme na zúčtovanie rôzne názory. Má to byť účet 521 alebo 527? Je to súrne. Potrebujem to do januárovej uzávierky. Ďakujem. Anna
Stefan2005
25.02.08,08:26
Potrebovala by som poradiť, kde mám zaúčtovať odstupné a odchodné. Teraz vznikla z príspevkovej organizácie a.s. máme na zúčtovanie rôzne názory. Má to byť účet 521 alebo 527? Je to súrne. Potrebujem to do januárovej uzávierky. Ďakujem. Anna

Názory sú rôzne, postupy účtovania pre PÚ jednozančné:

§ 66 Účtová skupina 52 - Osobné náklady

Na účtoch 521 - Mzdové náklady, 522 - Príjmy spoločníkov a členov zo závislej činnosti, 523 - Odmeny členom orgánov spoločnosti a družstva sa účtujú všetky požitky zamestnancov vrátane príjmov spoločníkov a členov družstva zo závislej činnosti. Na týchto účtoch sa účtujú mzdy vždy v hrubých sumách. Do hrubej mzdy sa zahrnie aj naturálna mzda, ak je súčasťou mzdy. Na ťarchu účtu 524 – Zákonné sociálne poistenie sa účtuje aj príspevok do garančného fondu. Na ťarchu účtu 527 – Zákonné sociálne náklady sa účtuje aj odstupné a odchodné podľa osobitného predpisu38a) .