lienka26
25.02.08,09:52
Prajem pekný deň všetkým...
Vyplýva zamestnávateľovi nejaká povinnosť vo vzťahu k SP, ZP alebo IP pri dlhodobej PN pri pracovnom úraze?

Ďakujem.
janaGT
25.02.08,09:05
ak PN trvá viac ako 42 dní, treba prizvať inšpektorát práce na prešetrenie
drobeceva
25.02.08,09:12
Do 8 dní od vzniku úrazu je potrebné nahlásiť na SP - OZNÁMENIE POISTNEJ
UDALOSTI, ktorý je doložený Záznamom o registrovanom prac.úraze.
janaGT
25.02.08,09:13
Prajem pekný deň všetkým...
Vyplýva zamestnávateľovi nejaká povinnosť vo vzťahu k SP, ZP alebo IP pri dlhodobej PN pri pracovnom úraze?

Ďakujem.

možno by bolo dobré, keby si nám k tomu napísala viac údajov
Naďuša
25.02.08,09:36
Takže mala by si to ohlásiť na:
Soc. poisťovni - do 8 dní
traba odovzdať "Záznam o registrovanom pracovnom úraze" (kúpiš v Ševte) + "Oznámenie o poist.udalosti" (nájdeš na stránke socpoist.sk) + Originál doklad o PN diel IIa. a IV. (ak trvá viac ako 10 dní) + Potvrdenie o príjme + Doklad preukazujúci mieru zavinenia poškodeného (§196 Zákonníka práce)
Zdravotnej poisťovni - do 8 dní
treba odovzdať "Záznam o registrovanom pracovnom úraze" + Oznámenie o PN (ak je viac ako 10 dní)
Inšpektorát práce:
poslať treba "Záznam o registrovanom pracovnom úraze"
"Záznam o registrovanom pracovnom úraze" - treba tiež založiť do mzdov.agendy a jeden dať aj zamesnancovi.
janaGT
25.02.08,09:38
Takže mala by si to ohlásiť na:
Soc. poisťovni - do 8 dní
traba odovzdať "Záznam o registrovanom pracovnom úraze"


podľa zadania otázky mám skôr pocit, že tieto "počiatočné" vybavovačky má už lienka26 za sebou a že už PN trvá dlhšie ... najlepšie by bolo, keby nám napíše viac ...
Ninna
25.02.08,09:57
Po 42 dňoch sa pracovný úraz preklasifikuje na závažný pracovný úraz a hlási sa na inšpektorát práce. Oni sa prizvú sami na šetrenie.
janaGT
25.02.08,10:57
Po 42 dňoch sa pracovný úraz preklasifikuje na závažný pracovný úraz a hlási sa na inšpektorát práce. Oni sa prizvú sami na šetrenie.

s týmto nesúhlsím, IP treba prizvať, neprídeu sami, aspoň tak mi to "kládli na srdce " na IP v Trnave. A taktiež na SP.
lienka26
25.02.08,11:21
Ďakujem za všetky odpovede.
Počiatočné vybavovačky mám už za sebou. O tom IP som niečo počula, ale nebola som si istá. Zamestnanec je už 42 dní PN. Čo som povinná teraz spraviť? Formou listu oznámiť IP 42 dní trvania PN alebo existuje nejaké tlačivo? Čo konkrétne budú ľudia z IP robiť? Prídu do podniku a budú prešetrovať okolnosti vzniku úrazu? Na čo sa mám pripraviť?:confused:
janaGT
25.02.08,11:23
Ďakujem za všetky odpovede.
Počiatočné vybavovačky mám už za sebou. O tom IP som niečo počula, ale nebola som si istá. Zamestnanec je už 42 dní PN. Čo som povinná teraz spraviť? Formou listu oznámiť IP 42 dní trvania PN alebo existuje nejaké tlačivo? Čo konkrétne budú ľudia z IP robiť? Prídu do podniku a budú prešetrovať okolnosti vzniku úrazu? Na čo sa mám pripraviť?:confused:

nie je žiadne tlačivo, priložím list, ktorý som im písala. Oni potom prišli, zase sa to tu "omielalo" dookola to isté ako pri prvom razy, potom poslali nejaké vyjadrenie PROTOKOL o záv.PÚ, ktorý som poslala na SP ( kópiu ) a bolo.
lienka26
25.02.08,12:00
Ďakujem za odpoveď, velmi mi to pomohlo;)
janaGT
25.02.08,12:04
som rada, že som pomohla.
Ninna
25.02.08,13:01
JankaGT Inšpektorát práce je povinný prešetriť okolnosti pracovného úrazu - závažného pracovného úrazu aby sa zamedzilo ohrozeniu ďalších zamestnancov. Tak prečo by som ich mala pozývať. Oznámenie stačí.Tvojou povinnosťou zo zákona je ohlásiť závažný pracovný úraz.
janaGT
25.02.08,14:15
JankaGT Inšpektorát práce je povinný prešetriť okolnosti pracovného úrazu - závažného pracovného úrazu aby sa zamedzilo ohrozeniu ďalších zamestnancov. Tak prečo by som ich mala pozývať. Oznámenie stačí.Tvojou povinnosťou zo zákona je ohlásiť závažný pracovný úraz.
to ti neviem povedať, ja som len dostala takéto pokyny priamo z IP v Trnave.
Jasne mi povedali, že po 42 dňoch ich treba písomne prizvať k prešetreniu.
Dokonca mi pán, ktorý bol u nás hneď v prvé dni vyšetrovania po úraze, volal pár dní pred tou lehotou, že aby som nezabudla na to prizvanie.
Hovorím to, čo viem a o čom som bola informovaná.
Možno že každý IP má svoje pravidlá, neviem ... ale v TT to funguje takto.

A je to popísané presne takto aj tuná:
http://www.porada.sk/t46877-pracovny-uraz-povinnosti-zamestnavatela.html - je to citácia z draka od ing. Strýčkovej Jolany, ktorú "prilepila" katkaj
Tak skús preštudovať.
Ninna
25.02.08,16:45
to ti neviem povedať, ja som len dostala takéto pokyny priamo z IP v Trnave.
Jasne mi povedali, že po 42 dňoch ich treba písomne prizvať k prešetreniu.
Dokonca mi pán, ktorý bol u nás hneď v prvé dni vyšetrovania po úraze, volal pár dní pred tou lehotou, že aby som nezabudla na to prizvanie.
Hovorím to, čo viem a o čom som bola informovaná.
Možno že každý IP má svoje pravidlá, neviem ... ale v TT to funguje takto.

A je to popísané presne takto aj tuná:
http://www.porada.sk/t46877-pracovny-uraz-povinnosti-zamestnavatela.html - je to citácia z draka od ing. Strýčkovej Jolany, ktorú "prilepila" katkaj
Tak skús preštudovať.
Janka ale Ty si si poplietla pojmy:

a) zistí príčinu a všetky okolnosti jeho vzniku, a to za účasti zamestnanca, ktorý utrpel registrovaný pracovný úraz, ak je to možné so zreteľom na jeho zdravotný stav, a za účasti príslušného zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť; v prípade smrti, ťažkej ujmy na zdraví alebo ak predpokladaná dĺžka liečenia je najmenej 42 dní (ďalej len „závažný pracovný úraz“), zamestnávateľ je povinný prizvať k zisťovaniu príčin aj autorizovaného bezpečnostného technika;
Je tam napísané prizvať autorizovaného bezpečnostného technika a to je niekto úplne iný;)
janaGT
25.02.08,18:15
to teraz presne neviem, koho tým autorka v citácii myslela, ale ja som si nie na 100 ale na milión % istá tým, čo som napísala v predošlých príspevkoch.
Túto problematiku mám dosť dobre prelúskanú, nakoľko som nie tak dávno riešila podobný problém a bolo to tak, ako som napísala. IP bolo treba prizvať. Možno sa od nového roku pomenili zákony, to netvrdím, že mám odsledované, ale pred cca necelým rokom to bolo tak ako som napísala.
Ninna
26.02.08,08:56
Koho tým autorka myslela? JankaGT pokiaľ nevieš kto je autorizovaný bezpečnostný technik tak problematiku nemáš zvládnutú. A to bez urážky. Tiež som riešila závažný pracovný úraz na pracovisku a to v rovnakom časovom období ako ty.
janaGT
26.02.08,09:18
Koho tým autorka myslela? JankaGT pokiaľ nevieš kto je autorizovaný bezpečnostný technik tak problematiku nemáš zvládnutú. A to bez urážky. Tiež som riešila závažný pracovný úraz na pracovisku a to v rovnakom časovom období ako ty.

Myslím si, že mám túto problematiku zvládnutú. Napísala som len holé fakty, ktoré vyplývali z nášho konkrétneho prípadu. A stojím si za tým, že IP sme mali prizvať.
Ninna
26.02.08,16:43
Myslím si, že mám túto problematiku zvládnutú. Napísala som len holé fakty, ktoré vyplývali z nášho konkrétneho prípadu. A stojím si za tým, že IP sme mali prizvať.
Určite by som na túto tému už nereagovala keby si všade nepísala, že treba prizvať inšpektorát. Prećítaj si zákon 124/2006 paragraf 17. A potom nebudeš prizývať, ale oznamovať.
Ninna
26.02.08,17:24
Myslím si, že mám túto problematiku zvládnutú. Napísala som len holé fakty, ktoré vyplývali z nášho konkrétneho prípadu. A stojím si za tým, že IP sme mali prizvať.
a ešte pridám zákon 125/2006 paragraf 7 ods.3b. kde je uvedené, že inšpektorátom práce vyplýva zo zákona vyšetrenie závažného pracovného úrazu. ;)
lienka26
05.03.08,10:01
Nedá mi nevrátiť sa k tejto téme. Náš bezpečnostný technik mi povedal, že si robíme zbytočné problémy tým, že sme prizvali IP a že o tom ani nemuseli vediet. Tak ako to je? Je teda povinnosť zamestnávateľa nahlásiť úraz na IP po 42 dňoch alebo len keď je pracovný úraz závažný?:confused:
janaGT
05.03.08,11:00
Nedá mi nevrátiť sa k tejto téme. Náš bezpečnostný technik mi povedal, že si robíme zbytočné problémy tým, že sme prizvali IP a že o tom ani nemuseli vediet. Tak ako to je? Je teda povinnosť zamestnávateľa nahlásiť úraz na IP po 42 dňoch alebo len keď je pracovný úraz závažný?:confused:

PÚ sa stáva závažným vtedy, ako prekročí 42 dní ... moju skúsenosť poznáš, napísala som v predošlých príspevkoch. A Protokol o vyšetrení príčin vzniku závažného prac.úrazu, ktorý dáva IP, bude od teba vyžadovať SP.
lienka26
05.03.08,11:09
Na čo sa zamerá inšpektor pri prešetrovaní? Bude sa to naťahovať? Náš bezpčnostný technik nie je tým nadšený.:(
janaGT
05.03.08,12:11
Na čo sa zamerá inšpektor pri prešetrovaní? Bude sa to naťahovať? Náš bezpčnostný technik nie je tým nadšený.:(
v prvom rade budú zisťovať, či váš bezpeč.technik má vôbec oprávnenie na vykonávanie tejto činnosti. Potom kontrolujú, či majú pracovníci zdravotné prehliadky, či boli preškolení s predpismi BOZP, zdravotné prehliadky pred nástupom do zamestnania. A potom zase dokola ako sa to stalo, svedkovia, poranený ... Ale poviem ti, nebola to nijaká sranda.
lienka26
05.03.08,12:22
Ale viaže sa to len na toho zamestnanca, čo mal pracovný úraz. Alebo prevetrajú každého zamestnanca? Čo ak nemáme všetko úplne v poriadku? Aké sú tam sankcie?
janaGT
05.03.08,12:26
Ale viaže sa to len na toho zamestnanca, čo mal pracovný úraz. Alebo prevetrajú každého zamestnanca? Čo ak nemáme všetko úplne v poriadku? Aké sú tam sankcie?

U nás kontrolovali všetkých zamestnancov, ale možno záleží od toho, koľko máte ľudí, naši sú len 3 a ostatných čo máme, to sú szčo na faktúru.
Sankcie podľa závažnosti porušenia.
cropptown
09.04.09,10:29
Dobrý den, vedel by mi tu niekto pomoct na vec co sa tyka pracovneho urazu? Utrpela som pracovny uraz. Je pre mna vyhodnejsie predlzit pn na 42 dni? co to vlastne znamena? Dostanem za to viac penazi? ci je vacsia pravdepodobnost ze ma vyrazia z prace. Prosim pomôžte mi súrne. Dakujem vopred
drobeceva
09.04.09,10:32
Dobrý den, vedel by mi tu niekto pomoct na vec co sa tyka pracovneho urazu? Utrpela som pracovny uraz. Je pre mna vyhodnejsie predlzit pn na 42 dni? co to vlastne znamena? Dostanem za to viac penazi? ci je vacsia pravdepodobnost ze ma vyrazia z prace. Prosim pomôžte mi súrne. Dakujem vopred
Je to priťažujúca okolnosť hlavne pre zamestnávateľa, lebo ak je úraz nad 42 dní, nastupuje IBP.
cropptown
09.04.09,11:29
Je to priťažujúca okolnosť hlavne pre zamestnávateľa, lebo ak je úraz nad 42 dní, nastupuje IBP.



Dakujem za odpoved. I ked uvedomujem si vec ze bude to dost priťazujuca okolnosť pre mojho zamestnávateľa. Ale rada by som vedela co je pre mna vyhodne! Jeden znamy mi radil aby som to natiahla na 42 dni. ale rada by som pocula aj ine nazory od ludi ktory s tym maju akotaku skusenost. budem rada ked mi este poradite
jaja99
20.04.09,18:27
Pripojím moje skúsenosti s pracovným úrazom zamestnanca:
PU sa stal v zahraničí na pracovnej ceste.
K § 17 zákona 124/2006:zamestnávateľ je povinný prizvať autorizovaného bezpečnostného technika, ak je naplnená aspoň jedna z nasledujúcich okolností:
1/ smrť zamestnanca pri PU
2/ ťažké ublíženie na zdraví - definuje Trestný zákon v § 123 z. 300/2005
3/ ak je doba liečenia nad 42 dní.

Z toho vyplýva, že netreba vždy čakať 42 dní.

Z trestného zákona:
(3) Ťažkou ujmou na zdraví sa na účely tohto zákona
rozumie len vážna porucha zdravia alebo vážne ochorenie,
ktorou je
a) zmrzačenie,
b) strata alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti
c) ochromenie údu,
d) strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového
ústrojenstva,
e) poškodenie dôležitého orgánu,
f) zohyzdenie,
g) vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu,
h) mučivé útrapy, alebo
i) porucha zdravia trvajúca dlhší čas.

V našom prípade išlo o stratu končatiny, takže bolo isté, že pôjde o ťažké ublíženie na zdraví.

Na IP sme posielali:
1/ záznam o registrovanom pracovnom úraze podľa vyhl 500/2006
2/ poučenie o bezpečnosti pri práci vodiča
3/ lekársku prehliadku vodiča
4/ policajný záznam nemeckej polície (úradne overený, aj keď ešte nebol konečný, lebo šetrenie prebiehalo)

Do soc. poisťovne - odd. úrazového poistenia sme posielali:
1/ záznam o registrovanom pracovnom úraze podľa vyhlášky 500/2006 Z.z.
2/ doklad o zdravotnej spôsobilosti vodiča
3/ záznam z účasti na školení bezpečnosti
4/ osvedčenie lektora bezpečnosti práce v automobilovej doprave
5/ záznam o dopravnej nehode – úradný preklad do nemčiny
6/ formulár E101
7/ oznámenie poistnej udalosti k úrazovému poisteniu www.socpoist.sk
8/ hlásenie nemeckého inšpektorátu práce

Do sociálne poisťovne na odd. nemocenského poistenia sme posielali:
1/ hlásenie úrazu na účely nemocenského www.socpoist.sk
2/ potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku
3/ žiadosť o nemocenské (klasická PN alebo E115)
4/ trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti (vždy na konci mesiaca)

Ešte doplním že ak je zamestnanec dlhodobo ošetrovaný v zahraničí, tak v nemocnici žiadajte formulár E 115 - začatie DPN a pri odchode E 118 - ukončenie DPN - prvých 10 dní platí zamestnávateľ a od 11. dňa SP. Inak sa peňazí z nemocenského poistenia nedočká - treba trvať na vystavení E 118. Následne lekár v SR vystaví novú PN - pokračovanie tej zahraničnej - platí ju od 1. dňa SP.
AK sa viete dohodnúť s lekárom - nám na základe lekárskej správy z nemeckej nemocnice vystavil lekár v SR PN od prvého dňa, tak nemusia byť E115 a E118.


Možno to niekomu pomôže.
dada 1
15.05.09,12:07
Zamestnanec utrpel pracovný úraz, zo strany IP bol zodpovedný zamestnávateĺ v plnej miere, SP teraz žiada od zamestnávateľa preplatenie nemocenských dávok vyplatené zamestnancovi počas PN, je to správne. Ďakujem za odpoveď.
drobeceva
15.05.09,14:02
Zamestnanec utrpel pracovný úraz, zo strany IP bol zodpovedný zamestnávateĺ v plnej miere, SP teraz žiada od zamestnávateľa preplatenie nemocenských dávok vyplatené zamestnancovi počas PN, je to správne. Ďakujem za odpoveď.
V tlačive, ktoré sa vypisuje na SP je kolónka, kde sa píše miera zavinenia, ale s tým, čo píšeš, som sa nestretla. Možno sa niekto ozve.
VERONIKA6
15.05.09,16:40
Zamestnanec utrpel pracovný úraz, zo strany IP bol zodpovedný zamestnávateĺ v plnej miere, SP teraz žiada od zamestnávateľa preplatenie nemocenských dávok vyplatené zamestnancovi počas PN, je to správne. Ďakujem za odpoveď.
Mali sme niekoľko úrazov, vždy pracovníkovi DPN platila Soc. poisťovňa a keď domaródil, posielala nám "záznam o úraze" na vyplnenie - tam sa píše aj denný vymeriavací základ, miera zavinenia a podľa tej miery zavinenia pracovníkovi sociálna poisťovňa doplatila - tzv. stratu na zárobku.
Ančika
26.05.09,11:11
Zamestnanec utrpel pracovný úraz, zo strany IP bol zodpovedný zamestnávateĺ v plnej miere, SP teraz žiada od zamestnávateľa preplatenie nemocenských dávok vyplatené zamestnancovi počas PN, je to správne. Ďakujem za odpoveď.
Zamestnávateľ predsa platí za každého jedného zamestnanca (aj dohodára) úrazové poistenie do SP. Z toho sa platí náhrada zamestnancovi, aj keď má zamestnávateľ plnú zodpovednosť za PÚ.
dada 1
26.05.09,12:03
Poslali nám papier, že máme zaplatiť nemocenské dávky, ktoré vyplatila SP počas PN zamestnanca, úrazové tam nie je,to zaplatila SP nerozumiem tomu však nemocenské tiež paltíme. Myslím že SP zbiera peniaze kde sa da.
Misicka21
11.08.16,12:09
náš zamestnanec mal pracovný uraz, mal mikrospánok a havaroval - podozrenie na otras mozgu, 3 dni bol hospitalizovaný už je na PN 37 dní a vraj mu lekárka nechce ukončiť PN pretože nemá všetky vyšetrenia... ( bol mu odobratý VP a pravdepodobne zato naťahuje PN )
Ako mám konať? Poraďte.
Tweety
11.08.16,12:12
A čo chceš konať? O dlžke DPN rozhoduje ošetrujúci lekár. Zamestnanec je v OD.
Misicka21
11.08.16,12:23
viem nejako skontrolovať lekárku?
Tweety
11.08.16,12:31
Ty, ako zamestnávateľ určite nie.
Misicka21
12.08.16,06:23
čiže keď ZC sa s lekárkou dohodne, že bude ťahať PN, za účelom invalidity, ja ako zamestnávateľ nemôžem nič? a ako sa to posudzuje ďalej pre mňa, keď máme pracovný úraz, ktorý trvá - už 38dní?
Tweety
12.08.16,06:28
Netrvá pracovný úraz ale DPN.
Misicka21
12.08.16,06:37
aha a čo je v podstate pracovný úraz, lebo na kladenke je poznačené pracovný úraz, viete mi to polopate vysvetliť? ď.
Tweety
12.08.16,06:44
Je to DPN v dôsledku pracovného úrazu.