Andy 1
25.02.08,10:53
Dobrý deň,
žiadam o radu v nasledujúcej veci:
Predávam nehnuteľnosť - rodinný dom, ktorý som nadobudla kúpou pred 4 rokmi, a zároveň mám s manželom trvalý pobyt na predmetnej adrese 4 roky. Podľa zákona 595/2003 z.z. o dani z príjmov mi nie je jasné podľa § 9 ods 1.písm. a), kto je vlastne oslobodený od dane z príjmu? V danom zákone sa totiž píše, že od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac s dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov...A tu je ten problém. Je rodinný dom vlastne obitný dom najviac s dvoma bytmi alebo sa na RD vzťahuje §9 ods.1 písm. b), že sa jedná o nehnuteľnosť, kedy to oslobodenie je až po 5 rokoch od nadobudnutia?
Johanka
25.02.08,10:00
Rodinný dom je obytný dom.
Andy 1
25.02.08,15:59
ďakujem za odpoveď, ale aj tak sa mi odpovede líšia. Volala som na daňový úrad a tam mi povedali, že u rodinných domov je lehota oslobodenia od dane až po 5 rokoch bez rozdielu dĺžky trvalého pobytu.
Vy a ešte jeden právnik mi potvrdzujete, že sa postupuje obdobne ako pri bytoch, t.j. po 2 rokoch trv. pobytu sa daň neplatí.
Neviem z toho vyjsť.
vieroslava
25.02.08,16:10
§9 odst.1 zákona o dani z príjmu:
Od dane je oslobodený príjem z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.
Vo výklade zákona sa píše, že ide aj o rodinné domy s jedným bytom vrátane súvisiacich pozemkov a to za ustanovených podmienok v zákone.
Johanka
25.02.08,16:14
Mám k dispozícii dva komentáre k zákonu o dani z príjmov z rôznych rokov, pri obytnom dome je vždy v zátvorke napísané, že ide o rodinné domy ....
Na daňovom úrade tiež nie sú vševedkovia, ale tu naozaj pravdu nemajú.
Andy 1
25.02.08,16:21
Vierka, Johanka, ďakujem za odpovede, ani neviete ako ste ma ukľudnili. Pekný deň.
lumich
26.05.08,08:04
prosím o informáciu, mám rodinný dom, ktorý bol skolaudovaný v roku 2006 nemám v ňom trvalý pobyt ,ak by som ho chcela predať mám povinnosť zaplatiť 19 % daň,na dom som dostala pôžičku z FRB , môže sa po dohode presunút pohľadávka na nového majiteľa,alebo musím pôžičku najskôr splatit?
lumich
10.06.08,09:30
s manželom vlastníme rodinný dom v ktorom mám iba ja trvalý pobyt viac ako dva roky,dom chceme predať daň z nehnuteľnosti bude platiť manžel teda z tej jeho polovičky keď v dome nemá trvalý pobyt a nehnuteľnosť nevlastníme viac ako 5rokov
Mária.K.
10.06.08,09:46
s manželom vlastníme rodinný dom v ktorom mám iba ja trvalý pobyt viac ako dva roky,dom chceme predať daň z nehnuteľnosti bude platiť manžel teda z tej jeho polovičky keď v dome nemá trvalý pobyt a nehnuteľnosť nevlastníme viac ako 5rokov

Ak dom patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, môžete s manželom uzavrieť dohodu, že celý príjem zdaníte Vy, ako manželka. Doporučujem písomnú dohodu. V takomto prípade by bol celý príjem z predaja domu od dane oslobodený. Ak dom nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, musíte postupujovať tak, ako ste uviedli.
lumich
10.06.08,10:13
dom patrí do bezpodielového vlastníctva oboch nás,ďakujem veľmi pekne za radu
adradic
12.06.08,08:39
dobrý deň, prosím o radu, moji rodičia vlastnia rodinný dom, v ktorom nemajú trvalý pobyt, pričom otec nadobudol 2/3 priamym dedením a 1/3 spolu s mamou odkúpili od ďalšieho dediča v septembri 2003 za 300 000,-. s manželkou v ňom žijeme od r. 2004 a chceme ho čím skôr získať do svojho vlastníctva (úver na nevyhnutnú rekonštrukciu a prestavbu). 2/3 od nich dostanem darom a 1/3 si od nich odkúpime. Budú moji rodičia platiť daň z príjmu, ak kvôli dokladovaniu účelu úveru, ktorý chceme čerpať už začiatkom júla, bude predajná cena za 1/3 stanovená vo výške podľa znaleckého posudku na nehnuteľnosť v celosti (teda cca 900 000 sk)? ďakujem.
adradic
12.06.08,12:31
ešte doplním, že je to trošku dosť komplikované, že sa z toho zatočila hlava aj nášmu úverovému poradcovi v banke, keďže na vyplatenie tej tretiny v r. 2003 brali vtedy zvýhodnený úver, na dome je do jeho splatenia v roku 2010 ťarcha a my to chceme odkúpiť prostredníctvom úveru pre mladých do 35 rokov, cestu ako to takto urobiť sme našli, ale teraz nám ide o čas. zároveň by sme do toho nešli, ak by bolo potrebné platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti.
ego.mc
13.06.08,09:53
Vaši rodičia v súčasnosti nespĺňajú podmienky na oslobodenie z dani z príjmov.
Musia danú nehnuteľnosť vlastniť aspoň päť rokov, alebo v nej mať aspoň dva roky trvalé bydlisko.
(Počkajte do októbra:).)
adradic
13.06.08,10:51
Vďaka za odpoveď, tak ešte porozmýšľam, ako to vyriešiť.