MINOLTA2
25.02.08,11:15
Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, v roku 2007 som sa stala SZČO ale zároveň som sa zamestnala na hlavný pracovný pomer. Zamestnávateľ za mňa odvádza zdravotné aj sociálne poistenie. Ale mňe teraz výde príjem nad zo zamestnania aj zo živnosti nad 160 000 musím si zaplatiť sociálne poistenie ešte aj ja ? Okrem môjho zamestnávateľa? T.j. budem 2 krát platiť odvody do sociálnej poistovňe?
Prosím poraď te mi. Ďakujem:confused:
Johanka
25.02.08,10:18
Povinnosť platiť odvody do SP ako SZČO sa odvíja od výšky príjmu dosiahnutého zo živnosti .... aký je ?
MINOLTA2
25.02.08,10:48
Príje som nemala iba dotáciu z úradu práce v sume 67000Sk
turbo
25.02.08,10:55
U teba bude príjem zo živnosti iba časť dotácie, ktorú si preinvestovala - nákup majetku, resp. platba odvodov. Podľa toho na čo si dostatla dotáciu a čo si mala v podnikateľskom zámere. Lenže mi tu nesedí - ak ide o dotáciu na začatie podnikania, tak tam je podmienka, že sa počas dvoch rokoch nemožno zamestnať. Takže teraz neviem o akú dotáciu vlastne išlo. Ak išlo o dotáciu na začatie podnikania a vy ste sa zamestnali, musíte dotáciu, resp. alikvótnu časť vrátiť, inak môžu nastať problémy. Ale presne neviem o akú dotáciu išlo, takže to všetko treba upresniť.
MINOLTA2
25.02.08,10:58
Mimochodom s kamarátkou sa nevieme dohodnúť či je dotácia z úradu práce príjem daňový alebo nedaňový. Ona tvrdí, že sa to vôbec nedáva do prímu.
Podľa mňa sa dotácia musí dať do daňového prímu podla toho koľko som z nej minula. Je to tak?
MINOLTA2
25.02.08,11:00
No, tak to nie je dobré. Pretože išlo o dotáciu z úradu práce na začatie živnosti.
hanelie
25.02.08,11:04
dotácia je príjem OZD

učtuje sa:
1. pri paušálnych výdavkov celá suma POZD
2. pri skutočných výdavkov prvotne celá suma PNZD - potom podľa skutočných výdavkov VOZD / POZD
Johanka
25.02.08,11:13
dotácia je príjem OZD

učtuje sa:
1. pri paušálnych výdavkov celá suma POZD
2. pri skutočných výdavkov prvotne celá suma PNZD - potom podľa skutočných výdavkov VOZD / POZD
Malé upresnenie :
Dotácia je podľa § 9 od dane oslobodená.
O jej výšku sa však upravuje základ dane podľa §17 ods.3 písm.h/ ;), v DP na riadkoch 40 a 41.

...pri "paušálnych" výdavkoch sa nič neúčtuje ;):).
hanelie
25.02.08,11:36
dotácia je príjem OZD


pri skutočných výdavkov prvotne celá suma PNZD - potom podľa skutočných výdavkov VOZD / POZD
v takomto kontexte - čiže za skutočné výdavky - ostatné PNZD


paušálne výdavky:
prijmy zo živnosti + dotácia:confused: + úroky z banky
-
40% / 60% paušál + poistné SP, ZP

alebo sa mýlim?
Johanka
25.02.08,12:35
Pozri si tento príspevok
http://www.porada.sk/629758-post14.html
a všimni si, že "musí celý príjem zahrnúť do základu dane" (príjmom je myslená dotácia) - nie do zdaniteľných príjmov ;).
ErikaDP
25.02.08,12:42
Spravne, nemyliš sa, počitaš tak ako je uvedene v prispevku č.9.
Zdaňovanie prijmu z dotacie obdržanej v súvislosti s podnikaním sa riadi podľa spôsobu účtovania výdavkov:

Tvoj prípad: pri paušálnych výdavkoch sa celá výška dotácie zahrniie do zdaniteľných príjmov v roku prijatia dotácie.

V prípade uplatňovania skutočných výdavkov, keď podnikateľ vedie jednoduche učto sa zahrnie do zdaniteľných príjmov len tá časť prijatej dotácie, ktorá sa použila na uplatnené výdavky,
inak povedané:
a)keď z dotácie nakúpiš zásoby alebo majetok kotrý je do 30tis/1ks, kotrý si zaúčtovala do nákladov celý v danom roku, aj dotáciu zahrnieš celú
b)keď z dotácie obstaráš odpisovaný majetok, budeš dotáciu zahŕňať do príjmov postupne, v jednotlivých rokoch keď uplatníš odpisy.
K uvedenemu viď ZoDP §17 ods.(2) h).
ErikaDP
25.02.08,12:45
Opravujem v prispevku č.11 som omylom uviedla slova: " zdaniteľný prijem" , malo byť spravne ako piše Johanka "zaklad dane"
hanelie
25.02.08,12:54
Ustanovenie § 17 ods. 3 písm. h) ZDP upravuje špecifický spôsob zahrnovania dotácií, podpôr a príspevkov do základu dane len ak dotáciu príjme daňovník účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva. Ak by takýto príjem plynul daňovník, ktorý uplatňuje tzv. paušálne výdavky, musí celý tento príjem zahrnúť do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom ho prijal, t.j., ak dotáciu, podporu alebo príspevok príjme daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky, príjem sa časovo nerozlišuje. Skutočnosť, či dotáciu, podporu alebo príspevok daňovník uplatňujúci tzv. paušálne výdavky v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal aj použil (čerpal) na stanovený účel, nie je v danom prípade rozhodujúca.


rozumiem správne?:
prijmy zo živnosti + úroky z banky - / 40/60% + poistné / = ZD + dotácia
ErikaDP
25.02.08,14:05
Asi som to zamotala s tym zdanitelnym prijmom a zakladom dane.
Spravne sa ma zahrnut dotacia k zdanitelnym prijmom ( t.j. prijmy zo živnosti + dotacia ) a potom z toho ratat 40(60)% výdavok.
t.j. v prispevku č. 13 NESPRAVNE :
prijmy zo živnosti + úroky z banky - / 40/60% + poistné / = ZD + dotácia
v prispevku č. 9 máš SPRÁVNE.

Základ dane sa upravuje keby si viedla jednoduche účtovníctvo, v tom pripade do prijmov tiež zahrnieš celu dotáciu, a následne, ak nebola celý vykrytá nákladmi z dôvodu postupneho uplatňovania odpisov, potom upravuješ základ dane .

Na www.drsr.sk je k dotaciam v JU metodicke usmernenie. Za ten svet neviem prist na to , ako to sem prilepit.
hanelie
25.02.08,14:17
od:Johanka
Pozri si tento príspevok
Dotácia z ÚP. (http://www.porada.sk/629758-post14.html)
a všimni si, že "musí celý príjem zahrnúť do základu dane" (príjmom je myslená dotácia) - nie do zdaniteľných príjmov ;).




od: erika
t.j. v prispevku č. 13 NESPRAVNE :
prijmy zo živnosti + úroky z banky - / 40/60% + poistné / = ZD + dotácia
v prispevku č. 9 máš SPRÁVNE.




od:hanelie
paušálne výdavky:
prijmy zo živnosti + dotácia + úroky z banky
-
40% / 60% paušál + poistné SP, ZP

alebo sa mýlim?


:confused: