Cecilia2
25.02.08,13:00
Ahojte poraďáci,
potrebujem poradiť ohľadom ukončenia pracovného pomeru podľa §63a. Podľa zákona majú nárok na hľadanie si zamestnania. Musí mi zamestnanec predložiť potvrdenie, že si hľadal zamestnanie alebo je to len na zamestnávateľovi či to bude vyžadovať? A ak musí dokladovať, je na to určené nejaké tlačivo alebo môže zamestnávateľ vytlačiť svoje vlastné potvrdenia o hľadaní zamestnania? A ešte jedna otázka zamestnávateľ súhlasí s čerpaním voľna na hľadanie zamestnania naraz (6,5 dňa), ak sa musí dokladovať, žiadať od zamestnanca aby mi doniesol 13 takýchto potvrdení?
Ďakujem za skorú odpoveď.
katka50
25.02.08,12:38
Pozri si Zákonník práce § 141 ods. 2 písm. i :
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v*týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s*náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v*§*63 ods.*1 písm.*a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.
Cecilia2
25.02.08,12:58
To všetko viem. Ja sa pýtam na tie potvrdenia o hľadaní, to sa v zákone nepíše alebo áno.
katka50
25.02.08,13:06
Myslím, že čerpanie by mal preukazovať potvrdením. Veď každá prekážka v práci na strane zamestnanca sa ním preukazuje.
Zoltán Kovács
25.02.08,13:11
Myslím, že čerpanie by mal preukazovať potvrdením. Veď každá prekážka v práci na strane zamestnanca sa ním preukazuje.

Neviem či získa potvrdenia z firiem, kde si hladal prácu.
wagner
25.02.08,18:28
Zákonník práce určuje, že každú neprítomnosť v práci je zamestnanec povinný preukázať. To isté je aj s hľadaním zamestnania. Tiež si chodím každé dva týždne na celý pracovný čas hľadať zamestnanie. Do zamestnania donesiem dve potvrdenia( od dvoch firiem na celý deň) o tom, že som si bola v danej firme hľadať zamestnanie. Spravila som si sama potvrdenie. ktoré mi v danej firme potvrdia a to odovzdám v mzdovej učtárni.