DanielaSL
18.03.05,15:50
Som SZČO , v majetku firmy mám auto , ktoré som práve splatil na lízing.Zároveň robím aj súdneho znalca a na túto činnosť využívam súkromné auto. Zatiaľ som si do znaleckých výdavkov nič čo by sa týkalo auta neúčtoval. Ako postupovať , aby som si výdavky súkromného auta mohol účtovať do nákladov?
sway
18.03.05,16:10
Som SZČO , v majetku firmy mám auto , ktoré som práve splatil na lízing.Zároveň robím aj súdneho znalca a na túto činnosť využívam súkromné auto. Zatiaľ som si do znaleckých výdavkov nič čo by sa týkalo auta neúčtoval. Ako postupovať , aby som si výdavky súkromného auta mohol účtovať do nákladov?klikni si na priložený link a potom choď doprava hore na tému...a druhá možnosť: vo vyhľadávači si urči kľúčové slovo, určite nájdeš veľa sa tu o tom hovorilo.........
http://www.porada.sk/showpost.php?p=58227&postcount=8 :p
DanielaSL
21.03.05,15:37
Sway , máš veľmi dobré odpovede, neviem sa aj tak v tom všetkom zorientovať, ani sa tu moc v tej porade nevyznám.
Keď by si teda zaplatil cestnú daň , tak môže si uplatňovať výdavky auta?
A je potom jedno či to auto je súkromné alebo zaradené do podnikania? Alebo musí si ho do podnikania aj zaradiť?
A nevadí , že do podnikania zo živnosti už jedno auto zaradené v podnikaní má?
Ďakujem.
sway
21.03.05,17:17
ak nemá zamestnanca tak by som to nerobila..., nemôže sedieť jedným zadkom v dvoch autách....
pyton
22.03.05,09:22
Ale môže ich striedať. Tak ako hocičo iné. Niečo napr. na prácu-preprava a pod., druhé bežne, možností sú. Podľa mňa veľa SZČO má viac áut, nepostrehla som problémy.
DanielaSL
22.03.05,21:29
Takže Pyton podľa Teba čo mám urobiť?
Zaradiť súkromné auto do podnikania, zaplatiť cestnú daň a môžem si účtovať PHM , poistku ... nejakým % do výdavkov ?
ulrika
07.03.06,12:16
prosim Vas treba mat zapis v technickom na Ico ak ho chce zivnostnik na firmu.
Dakujem
renča1
08.03.06,05:22
prosim Vas treba mat zapis v technickom na Ico ak ho chce zivnostnik na firmu.
Dakujem

Nemusiš ho mať. :) Nikde nieje napísané, že ho musíš mať. Ak by sa jednalo o lízing , tak v tom prípade áno, ale ak chcem zaradiť svoje auto do podnikania nemusím ísť prepísať do TP IČO.... Je zasa iné, ak ho kupuješ a hned pri prepise uvedieš svoje IČO atd..., ale ked si ho nadobudol napr. pred rokom, tak načo by si zasa platil, ved si stále vlastníkom a podnikáš pod svojim menom a v TP je aj tvoje meno, akurát ho len zaradíš do podnikania.:rolleyes:
renča1
08.03.06,05:35
Takže Pyton podľa Teba čo mám urobiť?
Zaradiť súkromné auto do podnikania, zaplatiť cestnú daň a môžem si účtovať PHM , poistku ... nejakým % do výdavkov ?

Danka ahoj, urči si % výdav.na súkromné účely a na podnik.účely a podľa toho budeš zaradovať takéto výdavky. Pozor nejedná sa len o výdavky na PHM, ale aj výdavky na opravy, odpisy...všetko čo s autom súvisí. Ak je platcom dph, tak sa uplatní §49 ods.9 zákon o dph "citujem, ak platiteľ použije os.autom. na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8-(ak ho dalej nepredáva) je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňov.období, v ktorom osob.autom. prvýkrát použil na iný účel, ak je os.autom. predmetom odpisovania podľa osob.predpisu , zníži platiteľ odvod dane o pomer.časť dane zodpovedaj. odpisom.:rolleyes:
STRELEC
08.03.06,05:54
Som SZČO , v majetku firmy mám auto , ktoré som práve splatil na lízing.Zároveň robím aj súdneho znalca a na túto činnosť využívam súkromné auto. Zatiaľ som si do znaleckých výdavkov nič čo by sa týkalo auta neúčtoval. Ako postupovať , aby som si výdavky súkromného auta mohol účtovať do nákladov?
SZČO a súdny znalec je tá istá FO, len rôzne predmety činnosti. Pre vyúčtovanie by som používal to isté auto, ktoré mám zaradené v majetku ako SZČO. Ak by to nedovoľoval rozsah jázd, tak by som asi to druhé auto, nezaradené v majetku, prihlásil k DMV a používal na paušálnu sadzbu náhrad a na jazdy v rámci činnosti ako SZČO , ak to tak nazveme, kde by som nechcel či nemohol použiť auto v majetku.
Nezaradením do majetku by som získal možnosť využívať aj výhody tohto spôsobu. Navyše u prvého vozidla by nikdy nebol spor, či tam existujú aj súkromné jazdy, či nie a podobne.
renča1
08.03.06,06:03
SZČO a súdny znalec je tá istá FO, len rôzne predmety činnosti. Pre vyúčtovanie by som používal to isté auto, ktoré mám zaradené v majetku ako SZČO. Ak by to nedovoľoval rozsah jázd, tak by som asi to druhé auto, nezaradené v majetku, prihlásil k DMV a používal na paušálnu sadzbu náhrad a na jazdy v rámci činnosti ako SZČO , ak to tak nazveme, kde by som nechcel či nemohol použiť auto v majetku.
Nezaradením do majetku by som získal možnosť využívať aj výhody tohto spôsobu. Navyše u prvého vozidla by nikdy nebol spor, či tam existujú aj súkromné jazdy, či nie a podobne.

Strelec nejedná sa o auto zarad.v majetku a používané aj na súkrom.účely?:eek: :)
STRELEC
08.03.06,06:09
Strelec nejedná sa o auto zarad.v majetku a používané aj na súkrom.účely?:eek: :)Možno som zle pochopil, ale jedná sa o dve autá (?). Jedno zaradené v majetku a druhé nezaradené, neprihlásené k DMV, len používané ako súkromné a súčasne pre znaleckú činnosť.
Nie tak?
STRELEC
08.03.06,06:11
Z Danielinej otázky ako keby vyplývalo, že ide o dve autá. Pokiaľ sa jedná len o jedno auto, tak príspevok by bol iný alebo nebol. Viac sa mi zdá, že ide o dve vozidlá.
renča1
08.03.06,06:16
Z Danielinej otázky ako keby vyplývalo, že ide o dve autá. Pokiaľ sa jedná len o jedno auto, tak príspevok by bol iný alebo nebol. Viac sa mi zdá, že ide o dve vozidlá.

No neviem možno som to ja zle pochopila, ved v príspevku č.... hovorí o % výdavkoch, počkáme a Danka dá vedieť...:)
STRELEC
08.03.06,06:18
No neviem možno som to ja zle pochopila, ved v príspevku č.... hovorí o % výdavkoch, počkáme a Danka dá vedieť...:)
Čiže chyba je "na vysielači" ako sa vraví. Ozaj by bolo dobré, keby sa Daniela troška doplnila.
pyton
08.03.06,10:47
Z príspevku 3 predsa vyplýva, že sa jedná o dve autá. ;)
renča1
08.03.06,10:54
Z príspevku 3 predsa vyplýva, že sa jedná o dve autá. ;)

dobrý postreh.....:)
ulrika
09.03.06,10:01
Dakujem.Mi to pomihlo lebo mi tvrdili,ze treba ho mat na ICO v technickom.
lubinami
19.03.06,20:17
Ako si vložím auto do podnikania ?
1. Zaplatím daň z MV - to mám
a teraz ďalej mám ako postupovať. Musím si dať prepísať auto z môjho mena na firmu do TP, dať ho ohodnotiť a zaradiť do majetku ? A potom budem musieť uplatňovať odpisy, alebo ako. Kedy je vlastne auto v majetku firmy a kedy nie. ? Prosím poraďte, lebo do teraz som si myslela, že stačí zaplatiť daň z MV a je v podnikaní - a všetko som zle účtovala.
Ďakujem
Manual
19.03.06,20:43
Ako si vložím auto do podnikania ?
1. Zaplatím daň z MV - to mám
a teraz ďalej mám ako postupovať. Musím si dať prepísať auto z môjho mena na firmu do TP, dať ho ohodnotiť a zaradiť do majetku ? A potom budem musieť uplatňovať odpisy, alebo ako. Kedy je vlastne auto v majetku firmy a kedy nie. ? Prosím poraďte, lebo do teraz som si myslela, že stačí zaplatiť daň z MV a je v podnikaní - a všetko som zle účtovala.
Ďakujem
Cez ID spravíš vklad auta do firmy. Ak je auto staršie ako 4 roky, na odpisy už nemáš nárok, len na náklady za PHM, údržbu, opravy atď. Na IČO si auto prepisovať nemusíš. Ak je auto napr. 2-ročné, tak máš nárok na odpisy ako v 3-ťom roku. Musíš zaplatiť CD a samozrejme písať KJ, sledovať tachometer aby ti všetko pasovalo. To je v kocke všetko.:)
DanielaSL
20.03.06,13:24
No neviem možno som to ja zle pochopila, ved v príspevku č.... hovorí o % výdavkoch, počkáme a Danka dá vedieť...:)

Prešiel rok od mojej otázky a môj znalec sa medzičasom rozhodol používať len jedno auto, to čo má zaradené v podnikaní.