Deni
25.02.08,14:01
V januári sme si u jednej firmy objednali sieťky na okná. Táto firma nám vystavila v januári zmluvu o dielo a tiež v januári sme zaplatili zálohu 1000,- Sk. Sieťky nám boli dodané až vo februári, kedy sme aj doplatili zvyšok. Doklady, ktoré mám sú vlastne len príjmový PD vystavený na zálohu a zmluva o dielo. Môžem na základe týchto dokladov zaúčtovať výdavok na tieto sieťky? Nemala mi táto firma vystaviť k týmto platbám faktúry? Je zmluva o dielo daňovým dokladom? Nesedia mi tam ale potom dátumy. Zmluva uzavretá 24.01.08, záloha zaplatená 29.01.08 a doplatok až vo februári, pri preberaní tovaru.
Zoltán Kovács
25.02.08,13:03
V januári sme si u jednej firmy objednali sieťky na okná. Táto firma nám vystavila v januári zmluvu o dielo a tiež v januári sme zaplatili zálohu 1000,- Sk. Sieťky nám boli dodané až vo februári, kedy sme aj doplatili zvyšok. Doklady, ktoré mám sú vlastne len príjmový PD vystavený na zálohu a zmluva o dielo. Môžem na základe týchto dokladov zaúčtovať výdavok na tieto sieťky? Nemala mi táto firma vystaviť k týmto platbám faktúry? Je zmluva o dielo daňovým dokladom? Nesedia mi tam ale potom dátumy. Zmluva uzavretá 24.01.08, záloha zaplatená 29.01.08 a doplatok až vo februári, pri preberaní tovaru.

Účtovanie.
Zmluva odielo 501,343/379 zo dňa podpisu
Záloha - čiastočná úhrada 379/211 deň platby
Doplatok 379/211,221

PRepáčte nevšimol som si, že sme v JÚ.
Deni
25.02.08,13:08
Ja účtujem v jednoduchom účtovníctve, takže toto mi nepomohlo, ale aj tak ďakujem.
Zoltán Kovács
25.02.08,13:11
V JÚ je princíp rovnaký.

Zmluva odielo, zaevidovať do ostatných záväzkov.
Záloha - čiastočná úhrada, ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Doplatok - výdavok ovplyvňujúci základ dane. A na konci roka ako uzávierková nepeňažná operácia preúčtovanie zálohy z výdavkov neovpl. základ dane do výdavkov ovplyv. zákl.dane.
Deni
25.02.08,13:17
A neúčtujú sa zálohy už rovno do nákladov, ale bez DPH a do 15 dní je firma povinná vystaviť faktúru aj s rozpisom DPH? Či pri zmluve o dielo to neplatí? A DPH si teda uplatním už v januári, kedy bola zmluva o dielo uzatvorená?
Zoltán Kovács
25.02.08,13:21
A neúčtujú sa zálohy už rovno do nákladov, ale bez DPH a do 15 dní je firma povinná vystaviť faktúru aj s rozpisom DPH? Či pri zmluve o dielo to neplatí? A DPH si teda uplatním už v januári, kedy bola zmluva o dielo uzatvorená?

Ak zmluva o dielo splňa podmienky § 71 zákona o DPH, tak dokladom na uplatnenie DPH je samotná zmluva.
Deni
25.02.08,13:24
Takže zaúčtujem do záväzkov v januári, kedy uplatním aj odpočet DPH a tie platby tak ako je už uvedené vyššie?
Deni
25.02.08,13:35
Prosím, len chcem mať istotu.
Zoltán Kovács
25.02.08,13:38
ÁNo
Deni
25.02.08,13:39
Moc ĎAKUJEM!