kvitko
25.02.08,14:19
Ahojte poraďáci, chcela by som sa informovať čo je podmienkou aby naša zamestnankyňa poberala materskú 9 mesiacov a nie pol roka. Je mi jasné, že musí byť slobodná mamička, ale nie som si istá, či sa to vzťahuje na ňu aj vtedy, ak už má priateľa s ktorým žije v jednej domácnosti, ale nemajú nahlásený rovanký trvalý pobyt. A navyše jej priateľ k daňovému priznaniu doložil čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti aby si mohol uplatniť daňový bonus na ich spoločné dieťa. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Chobot
25.02.08,14:28
Ahojte poraďáci, chcela by som sa informovať čo je podmienkou aby naša zamestnankyňa poberala materskú 9 mesiacov a nie pol roka. Je mi jasné, že musí byť slobodná mamička, ale nie som si istá, či sa to vzťahuje na ňu aj vtedy, ak už má priateľa s ktorým žije v jednej domácnosti, ale nemajú nahlásený rovanký trvalý pobyt. A navyše jej priateľ k daňovému priznaniu doložil čestné prehlásenie o tom, že žijú v spoločnej domácnosti aby si mohol uplatniť daňový bonus na ich spoločné dieťa. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem

Treba vychádzať zo znenia § 40 ods. 1 a 2, kde je definovaný oslamelý zamestnanec:

"(1) Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.

(2) Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov."

Takže ak má nahláseného priateľa v spoločnej domácnosti, nespĺňa podmienku osamelosti.
kvitko
26.02.08,05:18
Ale ona ho nemá nahláseného v spoločnej domácnosti, len on kvôli daňovému bonusu napísal prehlásenie že žijú v spoločnej domácnosti, aby bol vyplatený jemu.
Chobot
26.02.08,07:49
Ale ona ho nemá nahláseného v spoločnej domácnosti, len on kvôli daňovému bonusu napísal prehlásenie že žijú v spoločnej domácnosti, aby bol vyplatený jemu.

No ale keď prehlásil, že žijú v spoločnej domácnosti, tak nemôže zároveň hlásiť, že nežijú spolu. A keď žijú v spoločnej domácnosti, tak nie je osamelá. Osamelá znamená, že nemá partnera.

V zmysle zákona je vôbec diskutabilné, či je osamelá už aj matka s dieťaťom, lebo už to, že má dieťa znamená, že nežije sama ("ktorý žije sám" (ale to už s úvahami preháňam...;), myslím, že stačí, keď za osamelú matku budeme považovať ženu s dieťaťom, ktorá nemá partnera a je slobodná, ovdovená,....).

To je ako keby si vyhlásil, že máš psa, aby si mohol dostať napr. nejaký chovateľský príspevok (je to len vymyslené) a zároveň by si povedal ,že nemáš psa, aby si nemusel platiť daň za psa. Tak ho máš alebo nemáš?
Viiila76
18.10.08,06:39
Takže ak rozmýšľam správne, tak ak má slobodná matka iný trvalý pobyt ako otec a otec sa neprizná k tomu, že žijú v spoločnej domácnosti, nebude si u svojho zamestnávateľa uplatňovať daňový bonus, tak by to teoreticky malo byť v poriadku... To, že ich príde občas navštíviť, by nemal byť asi problém, či áno? :)

A po 10 mesiacoch si otec dieťa nahlási a daňový bonus začne poberať.

A mohol by byť problém v tom, že tam, kde má slobodná matka trvalý pobyt, majú nahlásení trvalý pobyt aj jej súrodenci a jej matka, ktorí v tom byte už ale nežijú???
veronikasad
18.10.08,06:57
Takže ak rozmýšľam správne, tak ak má slobodná matka iný trvalý pobyt ako otec a otec sa neprizná k tomu, že žijú v spoločnej domácnosti, nebude si u svojho zamestnávateľa uplatňovať daňový bonus, tak by to teoreticky malo byť v poriadku... To, že ich príde občas navštíviť, by nemal byť asi problém, či áno? :)

A po 10 mesiacoch si otec dieťa nahlási a daňový bonus začne poberať.

A mohol by byť problém v tom, že tam, kde má slobodná matka trvalý pobyt, majú nahlásení trvalý pobyt aj jej súrodenci a jej matka, ktorí v tom byte už ale nežijú???
Prečítaj si predchádzajúci príspevok od Chobot.

Podmienkou na priznanie daňového bonusu - okrem iného - je spoločná domácnosť daňovníka s dieťaťom. Nikde sa nehovorí o spoločnom trvalom pobyte.

Pozri § 33 Zákona o dani z príjmov :

33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6 480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom; 57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Na dvoch stoličkách sa sedieť nedá. Buď partnerka je "osamelá" a bude využívať výhody slobodnej matky /dlhšiu materskú dovolenku" ale ak nesplní podmienku ročného príjmu vo výške 6-násobku min.mzdy nevznikne jej nárok na daňový bonus. Alebo žije v spoločnej domácnosti s partnerom, materské bude kratšie, ale partner môže požiadať zamestnávateľa o vyplatu daňového bonusu.



LenkaDa
08.12.08,10:24
Prosim Vas, viete mi poradit: som na materskej dovolenke, som slobodna ale prve 4 mesiace som zila s otcom dietata v spolocnej domacnosti. Od 5. mesiaca zijem iba s dietatom. Mam narok na matersku dovolenku v dlzke 37 mesiacov? Neviem, ci sa osamela matka posudzuje od zaciatku porodu alebo aj vtedy, ked ostane osamelou neskorsie. Prosim, poradte mi..... Dakujem
Chobot
08.12.08,10:47
Prosim Vas, viete mi poradit: som na materskej dovolenke, som slobodna ale prve 4 mesiace som zila s otcom dietata v spolocnej domacnosti. Od 5. mesiaca zijem iba s dietatom. Mam narok na matersku dovolenku v dlzke 37 mesiacov? Neviem, ci sa osamela matka posudzuje od zaciatku porodu alebo aj vtedy, ked ostane osamelou neskorsie. Prosim, poradte mi..... Dakujem

Soc. poisťovňa ti priznala nejaký pôvodný nárok na základe pôvodnej žiadosti, kde si nebola osamelá. Pokiaľ sa niečo zmenilo, musíš požiadať SP o zmenu a o nárok MD ako osamelá osoba. AK ti vyhovejú, budeš mať nárok na dlhšiu výmeru dovolenky.
TROYA
08.12.08,10:48
Prosim Vas, viete mi poradit: som na materskej dovolenke, som slobodna ale prve 4 mesiace som zila s otcom dietata v spolocnej domacnosti. Od 5. mesiaca zijem iba s dietatom. Mam narok na matersku dovolenku v dlzke 37 mesiacov? Neviem, ci sa osamela matka posudzuje od zaciatku porodu alebo aj vtedy, ked ostane osamelou neskorsie. Prosim, poradte mi..... Dakujem
Na Socialnu poistovnu je potrebne odovzdat Cestne prehlasenie o tom, ze poberatelka materskeho prispevku zije sama (overit u notara podpis) - treba to stihnut pred skoncenim uplynutia 28 tyzdnovej materskej (t.j. teoreticky stihate Lenka a splnate podmienku), na zaklade tohto automaticky SP vyplaca matersky prispevok 37 tyzdnov.
SP ma tento formular tiez k dispozicii.
alex1
30.01.09,07:26
chcem sa spýtať, keď slobodná matka žije u rodičov, tak nemá nárok na túto predĺženú materskú dovolenku?
veronikasad
30.01.09,07:53
chcem sa spýtať, keď slobodná matka žije u rodičov, tak nemá nárok na túto predĺženú materskú dovolenku?
Ak preukáže, že nežije s rodičmi v spoločnej domácnosti, môže požiadať o výplatu dlhšej materskej. Spoločná domácnosť nie je trvalý pobyt. Aké doklady bude od nej sociálna poisťovňa pýtať, neviem.