NOVA40
25.02.08,14:29
Prosíííím :( o radu, keď je niekto dlhodobo PN (niekoľko mesiacov), platí mu niekto nejaký odvod do druhého dôchodkového piliera? Od 11. dňa poberá vlastne len nemocenské dávky, takže sa neodvádzajú žiadne odvody, znamená to, že od 11. dňa nie je poistený do dôchodku a teda sa mu to ani nepočíta na dôchodok a sa mu ani nič neodvádza do druhého piliera? Nejako som sa v tom zamotala :confused:. Ďakujem za odpovede!
Zoltán Kovács
25.02.08,13:30
Prosíííím :( o radu, keď je niekto dlhodobo PN (niekoľko mesiacov), platí mu niekto nejaký odvod do druhého dôchodkového piliera? Od 11. dňa poberá vlastne len nemocenské dávky, takže sa neodvádzajú žiadne odvody, znamená to, že od 11. dňa nie je poistený do dôchodku a teda sa mu to ani nepočíta na dôchodok a sa mu ani nič neodvádza do druhého piliera? Nejako som sa v tom zamotala :confused:. Ďakujem za odpovede!

Ak sa neplatia odvody do SP, tak ani do II.pilliera nič nejde.
NOVA40
25.02.08,13:44
Asi pred hodinou ma jedná dáme, z istej poisťovne presviedčala, že aj keď je človek dlhodobo na PN, tak mu idú odvody do druhého piliera. Normálne som zapochybovala o svojich vedomostiach. Ďakujem, že ste ma ubezpečili o správnosti môjho myslenia.
stclaus
11.03.08,09:21
dobry den,
chcel by som sa opytat jednu otazku. som szco a v obdobi 16.11.07-31.12.07 som bol pn. pocas celeho obdobia som platil odvody v obvyklej vyske do zp aj sp. no teraz pozeram na vypis z dss a tam mi platba za obdobie ked som bol pn chyba. ako je to mozne ked odvody do sp som si platil normalne?

vopred dakujem za odpoved
Jozef Mihál
11.03.08,09:31
Počas PN - ak ste poberali nemocenské - sa odvody ani príspevky na SDS neplatia. Ak ste ich platili, platili ste ich nad rámec zákona.

Zaujímavá je reakcia Sociálnej poisťovne - príspevky nezaslala na dôchodkový účet v DSS ale si ich nechala a zrejme Vás neinformovala o danej skutočnosti - že ste nemali platiť nič...
Jozef Mihál
11.03.08,09:34
Prosíííím :( o radu, keď je niekto dlhodobo PN (niekoľko mesiacov), platí mu niekto nejaký odvod do druhého dôchodkového piliera? Od 11. dňa poberá vlastne len nemocenské dávky, takže sa neodvádzajú žiadne odvody, znamená to, že od 11. dňa nie je poistený do dôchodku a teda sa mu to ani nepočíta na dôchodok a sa mu ani nič neodvádza do druhého piliera? Nejako som sa v tom zamotala :confused:. Ďakujem za odpovede!
Osobne považujem tento fakt za jednu zo závažných chýb zákona 461/2003 Z.z. Podľa môjho názoru by sa v období, kedy poistenec poberá nemocenské dávky, mala z fondu nemocenského poistenia zasielať suma poistného na starobné poistenie a suma príspevku do DSS.

Poistenec pri dlhšej PN síce má kompenzovaný nemocenským výpadok príjmu, ale takto mu "vypadne" časť dôchodku... Je to vážny systémový nedostatok zákona.
stclaus
11.03.08,09:34
dakujem pan Mihal za rychlu odpoved.

otazka je co sa s tym da teraz robit? ;)
Jozef Mihál
11.03.08,09:36
Žiadať od SP zaplatené poistné a príspevok na SDS naspäť. § 140 a § 145.
stclaus
11.03.08,09:45
pan Mihal este raz velmi pekne dakujem!