cazu3
25.02.08,15:11
Ahojte!
Bohuzial radu, ktoru by som potrebovala som tu nenasla. :mee: Skuste prosim vy. Priznavam sa, ze co sa tyka podnikania s lesmi a ich uctovania nemam vobec skusenosti.
Firma (spol.s r.o.) kupila les za ucelom podnikania. Predala fyzickym osobam drevo, co bolo z padnutych stromov a nejake vytazene. Samozrejme obstaranie lesa, resp. pozemku s lesom bolo uctovane na 031, kedze sa neodpisuju, ale ako sa uctuje prijem za to vytazene drevo? Resp. naklady ktore boli nutne na tazbu? Dakujem vopred.
andrej_rv
25.02.08,16:44
Ahojte!
Bohuzial radu, ktoru by som potrebovala som tu nenasla. :mee: Skuste prosim vy. Priznavam sa, ze co sa tyka podnikania s lesmi a ich uctovania nemam vobec skusenosti.
Firma (spol.s r.o.) kupila les za ucelom podnikania. Predala fyzickym osobam drevo, co bolo z padnutych stromov a nejake vytazene. Samozrejme obstaranie lesa, resp. pozemku s lesom bolo uctovane na 031, kedze sa neodpisuju, ale ako sa uctuje prijem za to vytazene drevo? Resp. naklady ktore boli nutne na tazbu? Dakujem vopred.
náklady na ťažbu: vecne príslušné nákladové účty 5xx
ťažba dreva (nedokončená výroba) v ocenení vlastnými nákladmi: 121/611
vyťažené drevo (prevod do výrobkov):
- úbytok nedokončenej výroby 611/121
- príprastok výrobkov 123/613
predaj dreva:
- tržby 311 (2xx) / 601
- úbytok predaného dreva 613/123
Okrem toho by účtovná jednotka pri vyťažení lesa alebo jeho časti mala v zmysle § 20 ods. 9 písm. b) ZoDP tvoriť rezervu na lesnú a pestovnú činnosť.
Jej tvorba na základe projektu lesnej pestovnej činnosti je daňovým výdavkom.
cazu3
25.02.08,17:12
Si moja zachrana :) dakujem velmi pekne za taku rychlu odpoved.

Cize ak som mala iba predaj dreva, kedze odberatelia si stromy sami vyrubali, narezali a aj odviezli, tak vlastne iba uctujem vynos 311/601.
A mala by som teda ako pises uctovat zakonnu rezervu, predpokladam 552/451?
Mam este mensi problem s tym projektom lesnej pestovnej cinnosti, nemam ho k dispozicii (netusila som totiz ze mi ho bude treba) a podla informacii, ktore som obdrzala teraz, za rok 2007 je vystaveny este na povodneho majitela, novy sa robi az na rok 2008. Nebude teda problem, ak bude na projekte figurovat este meno povodneho majitela? Netusim ci musi byt zmeneny hned pri zmene majitela alebo sa vystavuje len raz rocne, resp. koho musim
"nahanat", aby to opravil.:) Zeby lesneho hospodara?
andrej_rv
25.02.08,18:11
Cize ak som mala iba predaj dreva, kedze odberatelia si stromy sami vyrubali, narezali a aj odviezli, tak vlastne iba uctujem vynos 311/601Asi tak.

A mala by som teda ako pises uctovat zakonnu rezervu, predpokladam 552/451 Nie. 548/451. Pozri si prílohu o rezervách v tomto príspevku http://www.porada.sk/650304-post16.html


Mam este mensi problem s tym projektom lesnej pestovnej cinnosti, nemam ho k dispozicii (netusila som totiz ze mi ho bude treba) a podla informacii, ktore som obdrzala teraz, za rok 2007 je vystaveny este na povodneho majitela, novy sa robi az na rok 2008. Nebude teda problem, ak bude na projekte figurovat este meno povodneho majitela? Netusim ci musi byt zmeneny hned pri zmene majitela alebo sa vystavuje len raz rocne, resp. koho musim "nahanat", aby to opravil.:) Zeby lesneho hospodara ?
K tomu sa neviem vyjadriť. Určite by som kontaktoval lesného hospodára, prípadne konzultoval aj so správcom dane.
cazu3
26.02.08,16:55
Velmi pekne dakujem za pomoc. Prajem prijemny zvysok dna. :)
cazu3
29.02.08,13:06
Hmmm, tak sa mi dostal do ruk lesohospodarsky plan alebo projekt lesnej pestovnej cinnosti na doklade je ale nazov "Rozdelenie uloh LHP a L - v JPRL pri zmene uzivatela pocas platnosti LHP v zmysle vyhlasky MP SR c.31 z januara 1999 o LHE", cize si nie som ista, ci je to ten spravny doklad a v akej vyske mam vlastne tvorit tu rezervu na lesnu cinnost. Platnost LHP je totiz na obdobie 1998 - 2007. Mozes mi este v tomto prosim pomoct? Ono totizto som vo vysvetlivkach zakona o dani z prijmov citala, ze rezerva sa ma tvorit na 2 az 12 rokov po vytazeni, ale firma vytazila len par stromcekov, cize to nechapem ako ze je vytazeny. Ten les sa kupil iba v druhej polovici roka 2007. Musi sa vobec ta rezerva v roku 2007 robit a ked, tak co mam brat ako zachytny bod?