frida222
25.02.08,15:58
Prosíím pomoc. Asi pred dvomi týždňami sme obdržali predexekučnú výzvu, nakoľko sa tam uvádzal ako ručiteľ môj frajer. Zmluvu uzavrel s pvou stavebnou sporitelnou jeho "kamarát" bez toho aby bol priatel pritomny pri podpise zmluvy.PSS nam zaslala fotokopiu zmluvy a na nej ani zdaleka nie je jeho podpis.Aky by mal byt dalsi postup????Neviete ako sa napada pravost podpisu? Kde to treba urobit a kolko to stoji??? A neviete poradit kto ma narok nabezplatnu pravnu pomoc a kde ju poskytuju???,Dakujemme:(
Zoltán Kovács
25.02.08,14:59
Prosíím pomoc. Asi pred dvomi týždňami sme obdržali predexekučnú výzvu, nakoľko sa tam uvádzal ako ručiteľ môj frajer. Zmluvu uzavrel s pvou stavebnou sporitelnou jeho "kamarát" bez toho aby bol priatel pritomny pri podpise zmluvy.PSS nam zaslala fotokopiu zmluvy a na nej ani zdaleka nie je jeho podpis.Aky by mal byt dalsi postup????Neviete ako sa napada pravost podpisu? Kde to treba urobit a kolko to stoji??? A neviete poradit kto ma narok nabezplatnu pravnu pomoc a kde ju poskytuju???,Dakujemme:(

Neviem či ne je potrebné podať trestné oznámenie za sfalšovanie.
Barbara
25.02.08,15:33
presne tak, treba podať to tresné oznámenie čím skôr, aby sa to riešilo.A spojila by som sa aj s tým exekútorom, ktorý vydal to rozhodnutie.
a rozmýšľam, tak rozmýšľam, ako tomu kamarátovi schválili tú pôžičku,/ jedná sa asi o pôžičku/ keď tam nemal toho ručiteľa???? a nepodpísal papiere pred nimi ?????
Zita5
25.02.08,15:36
Aj ja som za trestné oznámenie , ale pozor , aby sa počas vyšetrovania skutočne nezistilo , že je to podpis Vášho priateľa . V prvom rade si to musí uvedomiť on , že ak bol ručiť kamarátovi , tak sa z toho nedostane .

To len okrajovo ako poznámka , lebo už sa aj také sa stalo .
pravnicka
25.02.08,17:33
:):):):):):):):):):)

Pravosť podpisu preveruje súdný znalec - grafolog.

Bezplatnú právnu pomoc poskytujú Centrá právnej pomoci v Bratislave, Košice, Zilina a asi Banská Bystrica. Tam sa treba spýtať komu ju poskytujú. Tuším sú to ľudia poberajúci sociálne dávky, dôchodcovia, alebo majú nízke príjmy.





Občiansky zakonnik upravuje ručenie:



Ručenie

§ 546
Dohodou účastníkov možno zabezpečiť pohľadávku ručením. Ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník.

§ 547
Veriteľ je povinný kedykoľvek a bez zbytočného odkladu oznámiť ručiteľovi na požiadanie výšku svojej pohľadávky.

§ 548
(1) Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval.
(2) Ručiteľ môže proti veriteľovi uplatniť všetky námietky, ktoré by mal proti veriteľovi dlžník.
(3) Uznanie dlhu dlžníkom je účinné voči ručiteľovi, len keď s ním vysloví súhlas.

§ 549
Ručiteľ môže plnenie odoprieť, pokiaľ veriteľ zavinil, že pohľadávku nemôže uspokojiť dlžník.

§ 550
Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi.
elli
28.02.08,10:08
Prosíím pomoc. Asi pred dvomi týždňami sme obdržali predexekučnú výzvu, nakoľko sa tam uvádzal ako ručiteľ môj frajer. Zmluvu uzavrel s pvou stavebnou sporitelnou jeho "kamarát" bez toho aby bol priatel pritomny pri podpise zmluvy.PSS nam zaslala fotokopiu zmluvy a na nej ani zdaleka nie je jeho podpis.Aky by mal byt dalsi postup????Neviete ako sa napada pravost podpisu? Kde to treba urobit a kolko to stoji??? A neviete poradit kto ma narok nabezplatnu pravnu pomoc a kde ju poskytuju???,Dakujemme:(

1. Predexekucna vyzva je len forma upozornenia. Odporucam, aby priatel poziadal PSS o moznost nahliadnut do uveroveho spisu, aby zistil, ci v jeho mene nie su podpisane dalsie doklady (napr. notarska zapisnica ako exekucny titul, zmenka a pod.), a vlastne vedel, proti comu sa ma branit - a pripadne aj o vyhotovenie fotokopii, ktore (vid nizsie) pripoji k trestnemu oznameniu.
2. Podanie trestneho oznamenia tiez odporucam, nie vsak za falsovanie, ale pre trestny cin uveroveho podvodu resp. podvodu, ktoreho sa mal dopustit dlznik, aby bez splnenia podmienok dostal uver.
3. Co na to dlznik sam? Nie ste s nim v kontakte? On je predsa tou osobou, ktora to pravdepodobne vsetko spachala...
4. Ak bol podpis overovany u notara, na internete sa da najst (podla cisla v overovacej dolozke), ci notar konkretny podpis skutocne overil. Ak nie je overeny, moze rozhodnut grafologicky posudok.
5. V pripade, ze si bude PSS uplatnovat narok sudnou cestou, ziadajte o pribratie znalca-grafologa, A ZAROVEN o prerusenie sudneho konania do doby, kym sa nerozhodne v trestnom konani, pretoze vysledok trestneho konania moze mat podstatny vplyv na rozhodnutie vo veci rozhodnutia o povinnosti splatit uver.
6. Pokial bude grafolog pribraty v trestnom konani, je to na naklady statu. Aj to je jedna z vyhod podaneho trestneho oznamenia a trestneho konania.
7. Bezplatna pravna pomoc sa poskytuje obcanom v hmotnej nudzi, adresu Centra BPP a vsetky ostatne udaje najdes na stranke www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk), v sekcii Sluzby obcanom.
8. Okrem centra BPP sa bezplatna pravna pomoc poskytuje aj v sidlach krajskych sudov, v urcene dni. Skus zavolat na najblizsi krajsky sud, na sekretariate predsedu urcite dostanes informaciu o sposobe a termine.
willma
28.02.08,11:50
ja len taký poznatok, mne sa tiež ozvala PSS, vraj som uzatvorila s nimi zmluvu ja osobne a len platiť a výzva za výzvou. Poslala som im jeden list, v ktorom som ich upovedomila o tom, že som si nie vedomá toho, že by som s nimi bola v akomkoľvek zmluvnom vzťahu a požiadala som zároveň o zaslanie fotokópie zmluvy s mojim podpisom. Po zhliadnutí dokumentu som zostala v úžase, lebo zmluva bola síce podpísaná mojim menom, ale nie mnou (vlastný podpis akosi ovládam lepšie). Takže evidentný falzifikát. Holt majú divné praktiky.
vieroslava
28.02.08,12:07
ja len taký poznatok, mne sa tiež ozvala PSS, vraj som uzatvorila s nimi zmluvu ja osobne a len platiť a výzva za výzvou. Poslala som im jeden list, v ktorom som ich upovedomila o tom, že som si nie vedomá toho, že by som s nimi bola v akomkoľvek zmluvnom vzťahu a požiadala som zároveň o zaslanie fotokópie zmluvy s mojim podpisom. Po zhliadnutí dokumentu som zostala v úžase, lebo zmluva bola síce podpísaná mojim menom, ale nie mnou (vlastný podpis akosi ovládam lepšie). Takže evidentný falzifikát. Holt majú divné praktiky.

A ako to skončilo? Zrušili zmluvu bez nejakých poplatkov alebo ako?
willma
28.02.08,18:27
A ako to skončilo? Zrušili zmluvu bez nejakých poplatkov alebo ako? Zostalo ticho, a keby chceli nejaké poplatky za zrušenie mnou nepodpísanej zmluvy, tak by sme sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretli na súde.