Alena U.
25.02.08,16:34
Ahoj,
chystam sa stavat RD,v projekte, ktory som si kupila krb nie je zakompovany - chcela by som sa vas spytat, ci si mozem zaprojektovat krb do steny. Nie vedla ale priamo do jednej zo stien.
Dik za odpovede.;)
azla
25.02.08,15:52
Umiestnenie kozubu/vraj spísovne je kozub/ je viazané na umiestnenie komína. Ak bude komín v stene, nevystúpi Vám kozub veľmi do obytného priestoru, čo mne osobne sa viacej páči. Ak je celý komín vedený v obytnom priestore kozub zaberie viacej miesta. Myslím, že je rozumne uvažovať o zapustení do steny, treba o tom uvažovať už v začiatkoch stavby. Odporúčam poradiť sa s odborníkom na komíny a urobiť úpravu v projekte.

Je to veľmi dobrá vec. Teplo, oheň ....práve si to užívam.
My sme kozub robili až neskôr, v obývacej izbe sme nemali komín, tak sme si ho urobili dodatočne /veľká diera do betónovej plotne ...., prach ....., ale tešíme sa výsledku.
Alena U.
25.02.08,18:18
Dik. No a to je to,co ma zaujima - mozem mat komin vedeny priamo v stene? Nechcem ho mat "nalepeny" ale priamo v stene.
Vy ako ste to urobili?
azla
26.02.08,07:10
My máme to horšie riešenie, ale ak ste ešte len pred výstavbou, tak si ešte môžete tieto veci upraviť. My sme už vychádzali z daného možného stavu.
Keďže my sme už steny priečky mali, tak komín sme urobili pred stenou, a zároveň tá priečka bola tenka, myslím asi 15 cm. Ide o to, ktorá stena má riešiť komín /vonkajšie sú hrubšie, vnútorné užšie/. Komín môže vyčnievať aj zvonku, alebo môže mať telo v inej, menej dôležitej miestnosti, kde tak nevchádza do priestoru. Ešte treba zvážiť aký priemer má mať komínova rúra. Rúra musí mať primeraný priemer, aby kozub mal dobrý ťah, ale v tom som laik.
lorelei
26.02.08,07:13
nam robia tiez krbovy komin, ruru na dobry tah treba 200 mm. Tak nam radili.
Peter Briatka
26.02.08,07:54
Vo všeobecnosti to nie je problém, treba však rátať s tým, že komínové teleso musí byť od stien oddilatované. Z titulu jeho tepelného namáhania je možné, že na jeho styku so stenami sa budú tvoriť trhliny... "Na diaľku" sa zodpovedne radiť nedá, no ak vám spomenutý fakt môže vadiť - treba si dať pozor na správne prevedenie detailu dilatácie. Navyše ak budete mať šikmú strechu - platí sšeobecné pravidlo - že čím ďalej je komín od hrebeňa strechy - tým musí byť vyvedený vyššie nad jedho prechod cez strechu... (myslím že 0,5 m nad hrebeň strechy)....Môže to vyzerať neesteticky... ale pokiaľ nevidím projekt nemôžem sa presnejšie vyjadriť
badoga
26.02.08,09:15
Asi sa treba poradiť s projektantom, nie je stena ako stena.
1/ Ak chceš zakomponovať krb do nosnej steny (aj niektoré vnútorné steny sú nosné), musíš počítať s prekladom nad krbom. Komín tento preklad nesmie niesť a teda by mal byť mimo steny.
Krbová vložka potrebuje hĺbku cca 60cm. Vedľa neho komín 40cm +vnútorná nosná stena asi 30cm - spolu 70cm. Takže odporúčam postaviť komín vedľa steny, krb zapustený do steny a primurovať priečkovým murivom na celú výšku priestoru. Dosiahneš tak vzhľad "krb v stene".
2/ Ak krb vstaviaš do priečky ktorá má bežnú hrúbku 10-15cm, preklad netreba, ale hĺbka krbovej vložky cca 60cm nepustí.

Ešte jedna skúsenosť...
Už viackrát sa mi stalo, že sme naprojektovali komín so zaúsťovacím kusom v danej polohe, výške a natočení vzhľadom na uvažovanú krbovú vložku. Zákazník väčšinou na poslednú chvíľu výber vložky zmenil a zaústenie nesedelo. Takže ho museli "zaliepať" a vyvrtávať nové zaústenie. Nie je to vážny problém, len zbytočná komplikácia. Radšej postaviť komín bez zaústenia a robiť ho až keď je vložka kúpená.
Prierez komína sa navrhuje:
- podľa výšky od zaústenia krbovej vložky po jeho vrchol komína
- podľa výkonu vložky ktorú si vyberiete
Lepšie počítať s rezervou, alebo komín stavať až keď je vložka definitívne vybratá.