suzi24
25.02.08,18:26
Ahojte, :---

vopred sa ospravedlňujem,že pridávam tému,o ktorej sa tu už popísalo hory-doly,ale predsa je každý prípad špecifický a nejako som to z tých
pár preštudovaných príspevkov celkom nepochopila,tak vás prosím o
polopatistickejšie vysvetlenie prosím. :confused: Tu je môj prípad: priateľ pracoval
celý rok 2007 v Anglicku,pričom má trvalý pobyt na Slovensku. Z toho mi
je jasné,že má povinnosť podať daňové priznanie na Slovensku. Zo SR pritom
nemal v r.2007 vôbec žiadne príjmy. Vedeli by ste mi teda poradiť,ktoré
riadky DP typu A má vôbec vyplniť,keďže nemá žiaden príjem zo Slovenska?
Takisto mi nie je celkom jasné,ako sa uplatňuje tá metóda vyňatia príjmov,
ktorá sa vzťahuje na Anglicko a ten prepočet libier na koruny.

Dufam,že sa tu nájde nejaký milý workoholik,alebo niekto veľmi ochotný,
kto mi poradí. Nemám totižto tak veľa času,aby som si stihla prelúskať
všetky tie paragrafy,na ktoré tu veľa ľudí hádže odkazy.

Ešte raz vám pekne ďakujem! A veľa trpezlivosti pri podávaní DP. :)
suzi24
25.02.08,17:56
Nikto nevie poradiť? :mee: Zajtra to musím nejako zbuchať..
Poraďte niekto,kto má skúsenosť s podávaním DP z príjmov plynúcich zo zahraničia..
Mikolajova
25.02.08,18:29
49,427 tu je priemerný ročný kurz GBP na SK v tomto kurze si prepočítaj tieto príjmy a potom s nimi do príslušných riadkoch DPFO typ A.
Johanka
25.02.08,18:30
Vyplníš riadky 32 - hrubý príjem, 33 - poistné, 34 až 45 podľa pretlače.
Základ dane z riadku 34 prenesieš do riadku 46, v riadku 47 bude nula.
Ostatné podľa predtlače.
K prepočtu - nakoľko sú príjmy z Anglicka zo zdanenia vyňaté, použi najjednoduchší možný spôsob, a to prepočet priemerným ročným kurzom NBS. Nájdeš ho na www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) .
suzi24
25.02.08,18:53
Ďakujem Johanka,si poklad - len ešte dve otázočky - riadky č.32, 33,
34 a 35 vypĺňam aj vtedy,keď FO nemala žiadne príjmy na Slovensku,
len príjmy zo zahraničia (v tomto prípade z Anglicka)? Nerozumiem
celkom riadku č.35. A aj keď pracovala FO len v zahraničí,tak má nárok
na NČZD 95 616,- Sk? Dúfam,že po tomto príspevku si nebudeš myslieť,
že som úplne blbá :---! Ešte raz vďaka.. A aj všetkým ostatným..
Johanka
25.02.08,18:59
Ďakujem Johanka,si poklad - len ešte dve otázočky - riadky č.32, 33,
34 a 35 vypĺňam aj vtedy,keď FO nemala žiadne príjmy na Slovensku,
len príjmy zo zahraničia (v tomto prípade z Anglicka)? Nerozumiem
celkom riadku č.35. A aj keď pracovala FO len v zahraničí,tak má nárok
na NČZD 95 616,- Sk? Dúfam,že po tomto príspevku si nebudeš myslieť,
že som úplne blbá :---! Ešte raz vďaka.. A aj všetkým ostatným..
35 si nevšímaj -súvisí to z nezdaniteľnými časťami ZD odpočítanými v minulých zdaňovacích obdobiach.
Zdaňuješ v SR celosvetové príjmy, preto musíš vyplniť riadky 32-34 - následne by si nemala čo počítať ;).
Má nárok na 95.616 Sk.
suzi24
25.02.08,19:19
Ďakujem pekne. Ešte mám teda čo doštudovávať. Ale aspoň mi je to už
trochu jasné a ešte zajtra si nad to sadnem a dúfam,že sa mi to podari
správne vyplniť.

Dobrú nocku! :)
zuzanakaro
26.02.08,07:35
prosim vas vedel by mi niekto poradit ako postupovat pri prilohach k danovemu priznaniu, konkretne ci mam prikladat vsetky moje vyplatne pasky z anglicka (aj ked ich je 52 kedze som platena tyzdenne alebo to nie je az tak potrebne). Na vacsinu vsetkych mojich otazok som uz odpovede nasla a tak chcem vediet tarez uz len toto. Diky za pomoc.
DanielaSL
06.03.08,17:13
prosim vas vedel by mi niekto poradit ako postupovat pri prilohach k danovemu priznaniu, konkretne ci mam prikladat vsetky moje vyplatne pasky z anglicka (aj ked ich je 52 kedze som platena tyzdenne alebo to nie je az tak potrebne). Na vacsinu vsetkych mojich otazok som uz odpovede nasla a tak chcem vediet tarez uz len toto. Diky za pomoc.

Posúvam, lebo stojím pred rovnakým problémom. Dať toľko príloh ku DP, nakoľko klientke neboli schopní dať príjem , odvody a daň na jednom doklade ?
foreign
06.03.08,18:01
A si si ista, ze musi podavat danove priznanie? Ak bol totiz cely rok v UK (vacsinu ich danoveho roka), tak kludne moze byt danovy rezident v UK... nasledne je to konflikte danovych zakonov SR (v SR rezidencia podla trvaleho pobytu) a UK (rezidencia podla dlzky pobytu) a danova rezidencia sa rozhoduje podla Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Ak by bol v rezident v UK, nemusi podavat vobec nic.
halimino
06.03.08,20:00
Neviem, či vám to pomôže, ale ja som priložila výplatné pásky, nakoľko na DÚ mi povedali, že ak nemám iný doklad, nech priložím výplatné pásky.
Myslím, že ak nie je iný doklad a ani nie je predpoklad, že nejaké zúčtovanie príjmov bude - je dobré priložiť pásky.
judita1971
06.03.08,20:10
zajtra idem odovzdať za manžela, ktorý je v UK daňové priznanie za rok 2007, prikladám kópie výplatných pások, minulý rok mi to zobrali. Ide vlastne len o splnenie povinnosti podať daňové priznanie, nakoľko daň je vyňatá.
Marína
06.03.08,22:07
Ak máte výplatné pásky také, aké som mala ja k nahliadnutiu, stačí jedna cca k 31.12.(ja som predkladala z 3.1.2008) Na VP, okrem týždenného, sú aj údaje od začiatku zdaň.obdobia, t.z. 4/2007. Ak bol príjem aj pred týmto dátumom, predložiť aj VP z konca zdaň.obdobia a z 1.1. Rozdiel údajov z 31.12.2007 mínus z 1.1.2007 sa uvedie v DP.
Dátumy a sumy nebudú presne sedieť, to však neprekáža. Podľa ZoDP § 45 ods.
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania poda § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
arizona
21.09.08,13:09
Prosím skúsených poraďákov o radu:
Občan SR pracuje v Anglicku,živnostník, na Slovensku sa zdržiava menej ako 60 dní(nepracuje) .
Má povinnosť podať na SK daň.priznanie, ale neplatí nič, lebo dane a odvody platí V GB.
Správne som to takto pochopila z príspevkov na porade?

Dnes som počula, že ak zarába viac ako 47000 sk, musí na SK priplácať tzv. milionársku daň.Je to pravda?
Môže mi to niekto laicky vysvetliť? Ďakujem.
DanielaSL
21.09.08,13:57
Prosím skúsených poraďákov o radu:
Občan SR pracuje v Anglicku,živnostník, na Slovensku sa zdržiava menej ako 60 dní(nepracuje) .
Má povinnosť podať na SK daň.priznanie, ale neplatí nič, lebo dane a odvody platí V GB.
Správne som to takto pochopila z príspevkov na porade?

Dnes som počula, že ak zarába viac ako 47000 sk, musí na SK priplácať tzv. milionársku daň.Je to pravda?
Môže mi to niekto laicky vysvetliť? Ďakujem.

A to kde si takéto niečo počula?
arizona
21.09.08,15:55
A to kde si takéto niečo počula?
To mám info jedného "tiež pracujúceho" v GB. Je to hlúposť, alebo môže na tom niečo byť pravda ?
arizona
22.09.08,04:28
Prosím skúsených poraďákov o radu:
Občan SR pracuje v Anglicku,živnostník, na Slovensku sa zdržiava menej ako 60 dní(nepracuje) .
Má povinnosť podať na SK daň.priznanie, ale neplatí nič, lebo dane a odvody platí V GB.
Správne som to takto pochopila z príspevkov na porade?

Dnes som počula, že ak zarába viac ako 47000 sk, musí na SK priplácať tzv. milionársku daň.Je to pravda?
Môže mi to niekto laicky vysvetliť? Ďakujem.

Prosíííím,pomôže niekto?:)
Naozaj nezáleží na tom, či niekto zarobí napr.10tis. alebo 100tis.? Dopláca sa, alebo nie? Nestretol sa s tým niekto?
Braňo
22.09.08,04:42
Daj si do vyhľadávača "milionárska daň". Máš pravdu, že nad hranicu 47 tisíc vzniká nedoplatok na dani z príjmov (z dôvodu krátenia nezdaniteľnej čiastky).
arizona
22.09.08,04:53
Daj si do vyhľadávača "milionárska daň". Máš pravdu, že nad hranicu 47 tisíc vzniká nedoplatok na dani z príjmov (z dôvodu krátenia nezdaniteľnej čiastky).

Braňo, dala som si, predtým ako som sem zadala otázku.
Ibaže po prečítaní takmer všetkých príspevkov tu na porade, ktoré sa týkajú daní a GB som nič také nenašla.Väčšinou sa všade píše, že ak platia dane a odvody v GB, tak na SK neplatia nič.
Tak preto som prosila o radu ľudí, ktorý na rozdieľ odo mňa tomu rozumejú:rolleyes:
Braňo
22.09.08,05:18
No v prípade, že vynímaš celý príjem a celú zaplatenú daň v GB, reálne Ti nevznikne nedoplatok.
magdalenaa
27.09.08,13:50
Dobrý večer,
chcela by som Vás požiadať o pomoc s DP za rok 2007 /práca v Anglicku/. Vyhľadávam si témy týkajúce sa tejto problematiky, ale akosi sa mi nedarí prísť, čo s tým. Známy mal odklad podania DP, tak to rieši teraz, ale tiež na poslednú chvíľu. Dal mi tlačivo P60 /tax year to 5 apríl 2008/. Neviem je to tlačivo použiteľné na podanie DP na Slovensku? Robila som asi pred dvoma rokmi DP, ale prepočítala som to z výplatných pások, teraz si neviem rady. Neviem bohužial preložiť tiež text v angličtine: NIC table letter /A/,
Earnings up to and including the Earnings Threshold (where earnings are equal to or exceed the Lover Earnings Limit) - tam je suma 5100 L

Earnings above the Earnings Threshold, up to and including the Upper Earnings Limit - tam je suma 6698 L

Employee´s contributions - tam je suma 736,71 Libier

Prosím, ak môžte a viete poraďte mi.
Hlavne prosím, či je možné urobiť DP z potvrdenia P60.
Ďakujem
magdalenaa
27.09.08,15:14
Prosím, ak viete niekto pomôcť, prosím odpíšte, alebo aspoň ma nasmerujte, kde zistím viac.
Ešte raz ďakujem.
jim_bim
20.01.09,20:49
Dobry den, poprosil by som ak niekto vie odpovedat na par otazok....
Pracujem v Anglicku od aprila 2008 az doteraz. ostatnu cast roku, cize do aprila som bol tu na Slovensku nezamestnany. Prijmy zo Slovenska teda nemam ziadne... ale myslim ze danove priznanie musim podat aj tak...

Kedze som teraz na par tyzdnov na SR, tak by som si chcel poriesit DP. Je mozne podat DP za rok 2008 uz teraz? Ako doklady by som pouzil vyplatne pasky. A ako je to potom s tym prechodom na euro? aky kurz by som mal puzit? kedze v roku 2008 boli este SKK ale danove priznanie bude uz v eurach?

ALEBO, musim pockat kym sa skonci danovy rok aj v anglicku (cize v aprili 2009) a danove priznanie na Slovensku mam podat az potom?? cize mam dat ziadost na odklad podania DP? a ak ano, ako sa ta ziadost podava? osobne? :) viem, vela otazok ale viem ze su tu sikovni a ochotni ludia... dakujeeeem :)
jim_bim
21.01.09,15:40
Dobry den, poprosil by som ak niekto vie odpovedat na par otazok....
Pracujem v Anglicku od aprila 2008 az doteraz. ostatnu cast roku, cize do aprila som bol tu na Slovensku nezamestnany. Prijmy zo Slovenska teda nemam ziadne... ale myslim ze danove priznanie musim podat aj tak...

Kedze som teraz na par tyzdnov na SR, tak by som si chcel poriesit DP. Je mozne podat DP za rok 2008 uz teraz? Ako doklady by som pouzil vyplatne pasky. A ako je to potom s tym prechodom na euro? aky kurz by som mal puzit? kedze v roku 2008 boli este SKK ale danove priznanie bude uz v eurach?

ALEBO, musim pockat kym sa skonci danovy rok aj v anglicku (cize v aprili 2009) a danove priznanie na Slovensku mam podat az potom?? cize mam dat ziadost na odklad podania DP? a ak ano, ako sa ta ziadost podava? osobne? :) viem, vela otazok ale viem ze su tu sikovni a ochotni ludia... dakujeeeem :)

Prosiim pekne ak niekto vie, nech napise.... dakujem :)
Marína
21.01.09,17:43
jim-bim, dovolím si začať tým, že pravdepodobne ti nik neodpovedá z jedného jediného dôvodu. Všetko tu už bolo zodpovedané a od včera si si ozaj mohol v témach nájsť to, čo potrebuješ. Je si z čoho vyberať, pozri Príjmy zo zahraničia_linky (http://www.porada.sk/411893-post11.html)



Dobry den, poprosil by som ak niekto vie odpovedat na par otazok....
Pracujem v Anglicku od aprila 2008 az doteraz. ostatnu cast roku, cize do aprila som bol tu na Slovensku nezamestnany. Prijmy zo Slovenska teda nemam ziadne... ale myslim ze danove priznanie musim podat aj tak...

Kedze som teraz na par tyzdnov na SR, tak by som si chcel poriesit DP. Je mozne podat DP za rok 2008 uz teraz? ÁNO. Ako doklady by som pouzil vyplatne pasky.ÁNO(kópie výpl. pások od 4/2008 do 31.12.2008) A ako je to potom s tym prechodom na euro? aky kurz by som mal puzit?* Môžeš si vybrať, najjednoduchšie je pre teba použiť ročný priemerný kurz.. kedze v roku 2008 boli este SKK ale danove priznanie bude uz v eurach? DP bude v Sk.

ALEBO, musim pockat kym sa skonci danovy rok aj v anglicku (cize v aprili 2009) a danove priznanie na Slovensku mam podat az potom?? NIE. cize mam dat ziadost na odklad podania DP?Ak si teraz na Slovensku, máš výpl. pásky, zbytočne by si podával žiadosť o odklad na podanie DP. a ak ano, ako sa ta ziadost podava? osobne? Osobne(dať potvrdiť kópiu o prevzatí) alebo poštou doporučene. :)viem, vela otazok ale viem ze su tu sikovni a ochotni ludia... dakujeeeem :)



* (2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných
mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
jim_bim
21.01.09,20:35
Marina, dakujem Ti veelmi pekne, moc si mi pomohla :) no, uprimne, vela tem ohladom anglicka a DP som si pozrel, ale nenasiel som tam to co som potreboval (hlavne ohladom toho eura a danoveho obdobia) Takze este raz diik :)
arizona
15.02.09,11:50
Vedel by mi prosím niekto poradiť?
Slovák pracujúci (živnosť v GB) v GB si podáva daňové priznanie.
Do nákladov si bežne dáva nákup náradia, ktoré si zakúpil v GB.

Je možné zahrnúť do nákladov aj bloky z náradia kúpeného na Slovensku?
arizona
16.02.09,08:06
posúvam...
arizona
16.02.09,12:34
nenájde sa nikto, kto by vedel poradiť?
Marína
16.02.09,17:25
Vedel by mi prosím niekto poradiť?
Slovák pracujúci (živnosť v GB) v GB si podáva daňové priznanie.
Do nákladov si bežne dáva nákup náradia, ktoré si zakúpil v GB.

Je možné zahrnúť do nákladov aj bloky z náradia kúpeného na Slovensku?
Pravdaže môže, tak isto, ako nakúpený v akejkoľvek inej krajine. Doklad musí spĺňať všetky náležitosti, ktoré vyžaduje legislatíva GB.
mimaemma
07.03.09,09:49
Ahojte,
mohol by mi prosím niekto odobriť vyplenené DP? Omiela sa tu typ A v prípade práce v UK, ja potrebujem vyplniť typ B.
V roku 2008 práca v Anglicku aj živnosť v SR čiže DP typ B.
Do r. 33 som dala príjem z Uk, do r. 34 zaplatené poistné v UK.
V 6. odd. normálne vyplenené údaje len zo živnosti.
R. 35 prechádza na r.58, r. 42 prešiel na r. 59, zráta sa v r. 68. To by malo byť ok...neistá som si pri riadkoch 79 - napísala som údaj z príjmov v UK a zároveň aj do r. 82, v r. 83 som dala poistné z príjmov v UK. Celková daň vychádza nulová, čo je v poriadku..sú dobre vyplenené ostatné riadky?
Ďakujem vopred.;)
Marína
07.03.09,15:13
Vyňaté príjmy = vyňaté zo zdanenia, odpočítané od celkových príjmov tak, aby sa z nich nevypočítavala daň. Na to slúži r. 79.

r. 79 - v ňom sa uvádzajú už hore spomíné príjmy, od ktorých sú odpočítané výdavky(v tvojom prípade poistné), čiže do r.79 základ dane.

r. 80 - do tohto riadku sa uvádza základ dane, ktorý sa má zdaňovať, t. z. ak by si mala základ zo SR a UK spolu 200000 a z toho by SR = 120000 a UK=80000, r.80 = 120000. Tak je to uvedené aj v DP, r.77-r.99.
r. 82-86 nevypĺňaš, tie slúžia pre zápočet dane.

Choď pekne riadok po riadku, nevypĺňaj mechanicky ale čítaj text a určite tomu porozumieš.
Pozri si (klikni na =>)http://www.porada.sk/435133-post13.html
Je to síce DP typ A a pre r. 2006, ale ak si nebudeš všímať č. riadkov a sumu nezdaniteľnej časti základu dane, navedie ťa, ako vyplniť aj DP typ B.
mimaemma
07.03.09,15:19
Marína, moc ďakujem, už mi je to jasné..bolo ma treba nakopnúť, robím dnes už tretie priznanie a už som bola mimo ;) posielam bodík za pomoc.
michelle84
17.03.09,17:35
Keď bol v 07-08/2008 v Anglicku a pracoval tam, pri DP sa má použiť kurz z týchto mesiacov alebo sa môže použiť aj ročný? Alebo napr. za IV. Q/2008, keďže je ten najnižší?
Marína
17.03.09,20:04
Môžeš použiť najvýhodnejší kurz zo štyroch možností, ktoré ti ponúka § 31 ods. 2 ZDP. Viď Zákon o dani z príjmov od 01.06.2008 do 31.12.2008 (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#31)
michelle84
18.03.09,07:40
Môžeš použiť najvýhodnejší kurz zo štyroch možností, ktoré ti ponúka § 31 ods. 2 ZDP. Viď Zákon o dani z príjmov od 01.06.2008 do 31.12.2008 (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#31)

Ďakujem, takže priemerný kurz za 4.Q nemôžem použiť. Ďakujem za usmernenie a radu.
milagros208
23.03.09,12:38
Ja by som sa chcela spýtať, či niekde v osobitných záznamoch uvádzate krajinu, z ktorej plynuli príjmy zo zahraničia a použitý prepočítací kurz. Ďakujem.
hanelie
23.03.09,12:54
nemusí sa uvádzať krajina - na identifikáciu slúži potvrdenie o prijmoch, / resp ekvivalent
ktoré je prílohou DP/ kurz uvádzam : napr: priemerný ročný kurz = ap.
michelle84
23.03.09,17:16
Môžete mi prosím skontrolovať DP?
Príjmy na Slovensku 113.559,-
odvody 14.036,-
základ dane 99.523,-
daň 7.990,-

Anglicko:
Príjmy 65.813,-
Odvody 4.175,-


r. 32: 179.372,-
r. 33: 18.211,-
r. 34: 161.161,-
r. 37: 98.496,-
r. 44: 62.665,-
r. 45: 11.906,-
r. 46: 61.638,-
r. 47: 1.027,-
r. 48, 56: 195,-
r. 62: 7.990,-
r. 65: -7.795,-


Ďakujem. Len sa mi to zdá zvláštne, ale logicky mi to vychádza tiež takto :)
milagros208
25.03.09,06:01
Neviem, či len ja mám ten pocit, ale keď si už myslím, že mi je už z pásky z Anglicka všetko jasné, tak natrafím na ďalšiu pásku, z ktorej som znova jeleň. Na tejto najnovšej neviem nikde nájsť zaplatené poistné zamestnancom. Mám tam len tieto položky:
gross taxable, employers n.i., tax a ni&reb. Gross taxable by mala byť hrubá zdaniteľná mzda, employers n.i. poistné platené zamestnávateľom, tax daň, čo je však ni&reb? Mohlo by to byť to poistné platené zamestnancom? Keďže ide o príjmy vyňaté bola by veľká chyba, ak by som hrubú mzdu uviedla aj ako základ dane, keďže neviem čo z toho je poistné? Ďakujem.
Stefan2005
25.03.09,07:58
Potreboval by som tiež trocha usmerniť, ak má s tým niekto skúsenosti.

V podstate ide o to, že občan SR má potvrdenie DÚ Irska, že je rezident od mája 2008 (záujmy, priatelia, prenajatý byt v Dubline). Za rok 2008 nemal na území SR žiadne príjmy, ovšem za prvé štyri mesiace mal príjmy v Anglicku.

Na Slovensku by teda nemusel podať DP, ale ak je rezidentom Irska a mal aj príjmy mimo Irska, nemá potom povinnosť podať DP v Írsku? Ak áno, má s tým niekto skúsenosti? (Ako, kde, termíny, sadzby, spôsob započítania,...)
Vďaka za každú radu...
Stefan2005
25.03.09,11:42
... posúvam.
Podával niekto DP v Írsku?
Ďakujem.
m.lujza
29.03.09,08:50
Neviem, či len ja mám ten pocit, ale keď si už myslím, že mi je už z pásky z Anglicka všetko jasné, tak natrafím na ďalšiu pásku, z ktorej som znova jeleň. Na tejto najnovšej neviem nikde nájsť zaplatené poistné zamestnancom. Mám tam len tieto položky:
gross taxable, employers n.i., tax a ni&reb. Gross taxable by mala byť hrubá zdaniteľná mzda, employers n.i. poistné platené zamestnávateľom, tax daň, čo je však ni&reb? Mohlo by to byť to poistné platené zamestnancom? Keďže ide o príjmy vyňaté bola by veľká chyba, ak by som hrubú mzdu uviedla aj ako základ dane, keďže neviem čo z toho je poistné? Ďakujem.
ni bude určite skratka z national insurance
Marína
29.03.09,20:02
Potreboval by som tiež trocha usmerniť, ak má s tým niekto skúsenosti.

V podstate ide o to, že občan SR má potvrdenie DÚ Irska, že je rezident od mája 2008 (záujmy, priatelia, prenajatý byt v Dubline). Za rok 2008 nemal na území SR žiadne príjmy, ovšem za prvé štyri mesiace mal príjmy v Anglicku.

Na Slovensku by teda nemusel podať DP, ale ak je rezidentom Irska a mal aj príjmy mimo Irska, nemá potom povinnosť podať DP v Írsku? Ak áno, má s tým niekto skúsenosti? (Ako, kde, termíny, sadzby, spôsob započítania,...)
Vďaka za každú radu...
Vyjadrím sa len k hrubo vyznačenému. Štefan, každý je niekde daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou, t. z. že v niektorm štáte zdaňuje celosvetové príjmy. V tvojom prípade v IR.
Dovolím si malú poznámku, že ak by požiadal slov. správcu dane o vydanie potvrdenia o daňovej rezidencii, skoro vôbec nepochybujem, že by mu ju potvrdil.
grammatika
07.02.10,12:43
Ahojte, prosím o radu skúsených poraďákov:
Ak od júla 2008 - septembra 2009 pracoval vo VB, má nejaké potvrdenie o vyplatených príjmov za toto obdobie a ide žiadať o vrátenie dane vo VB.
Podáva DP na SR typ B (od septembra aj živnostník v SR).Má na SR trvalý pobyt, ale keďže sa na SR nezdržiaval viac ako 183 dní, tak je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou?? Čiže príjmy zo zahraničia (z VB) neuvádza do daňového priznania na SR nikde?? a vyrieši si to vo VB?
Prosím Vás veľmi poraďte mi.
grammatika
07.02.10,13:19
Ahojte, prosím o radu skúsených poraďákov:
Ak od júla 2008 - septembra 2009 pracoval vo VB, má nejaké potvrdenie o vyplatených príjmov za toto obdobie a ide žiadať o vrátenie dane vo VB.
Podáva DP na SR typ B (od septembra aj živnostník v SR).Má na SR trvalý pobyt, ale keďže sa na SR nezdržiaval viac ako 183 dní, tak je daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou?? Čiže príjmy zo zahraničia (z VB) neuvádza do daňového priznania na SR nikde?? a vyrieši si to vo VB?
Prosím Vás veľmi poraďte mi.
Hm, tak na základe tohto úžasného príspevku: http://www.porada.sk/t73607-rezident_urcenie-podla-kriterii.html
som zistila,ak som to dobre pochopila, že aj keď sa zdržiaval vo VB, ale nemal tam trvalý pobyt, tak je rezident SR a mal by podať DP na SR? uvažujem správne?
Potom by asi mal vyplniť oddiel V. r.34 a 35 na základe potvrdenia z VB. a ďalej r.79 (úhrn vyňatých príjmov) sem dá príjem z VB znížený o poistné odvody? (r.37?)
a potom ešte vyplní r.82 (úhrn príjmov z VB), r.82 výšku dane zaplatenú v zahraničí (na základe potvrdenia z VB alebo predpokladanú výšku dane-napr.podľa výplatných pások?) Toto nevyplní pretože si nemôže započítať daň, ktorá bola zaplatená do rozpočtu VB
Rozmýšľam vôbec správne? :confused:
Ďakujem
Andyke
07.02.10,13:22
Je rezidentom SR. Takže podáva DP u nás a z celosvetových príjmov. (aplikuje metódu vyňatia príjmov - pozri prísp. č.32 od Maríny v tejto téme)
Pozri :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/rezidencia_2_2008.pdf
olybaba
20.01.11,07:53
dobry den,
- syn pracuje v zahranici, v predchadzajucich rokoch poziadal danovy urad o predlzenie lehoty na podanie danoveho priznania, nasledne mu danovy urad zaslal rozhodnutie o predlzeni lehoty do konca septembra prislusneho roka
- aj tento rok poslal predmetnu ziadost na danovy urad, danovy urad zareagoval tak, ze zaslal vyzvu aby sa dostavil ihned na danovy urad ....
- bola som prekvapena ze co sa deje, pracovnicka danoveho uradu mi vysvetlila, ze podla novelizacie zakona sa nepodava ziadost, danovy urad nevydava rozhodnutie, ale ...
- fyzicka osoba napr.pracujuca v zahranici zasle na danovy urad OZNAMENIE, ze z dovodov ..... nevie predlozit danove priznanie za rok 2010 podla zakona do 31.03.2011, ale ho predlozi do .... napr.30.09.2011
- danovy urad berie toto oznamenie na vedomie a FO poda danove priznanie v lehote ako im to oznamil

- pisem to ako informaciu a chcem sa vas opytat, ci uz aj niekto iny ma s tym skusenosti
JankaO
25.01.11,14:21
dobry den,
- syn pracuje v zahranici, v predchadzajucich rokoch poziadal danovy urad o predlzenie lehoty na podanie danoveho priznania, nasledne mu danovy urad zaslal rozhodnutie o predlzeni lehoty do konca septembra prislusneho roka
- aj tento rok poslal predmetnu ziadost na danovy urad, danovy urad zareagoval tak, ze zaslal vyzvu aby sa dostavil ihned na danovy urad ....
- bola som prekvapena ze co sa deje, pracovnicka danoveho uradu mi vysvetlila, ze podla novelizacie zakona sa nepodava ziadost, danovy urad nevydava rozhodnutie, ale ...
- fyzicka osoba napr.pracujuca v zahranici zasle na danovy urad OZNAMENIE, ze z dovodov ..... nevie predlozit danove priznanie za rok 2010 podla zakona do 31.03.2011, ale ho predlozi do .... napr.30.09.2011
- danovy urad berie toto oznamenie na vedomie a FO poda danove priznanie v lehote ako im to oznamil

- pisem to ako informaciu a chcem sa vas opytat, ci uz aj niekto iny ma s tym skusenosti
Už vlani pri PO stačilo dať len oznámenie o predĺžení lehoty na podanie DP. U FO je to až od tohto roku.
ELAST
24.02.11,03:51
49,427 tu je priemerný ročný kurz GBP na SK v tomto kurze si prepočítaj tieto príjmy a potom s nimi do príslušných riadkoch DPFO typ A.

Prosim, a aky je priemerny rocny kurz GBP/EUR pre 2010?

A prosim ako sa zaokruhluje prepocet brutto prijmov a poistneho z Anglicka na eura,ked to idem dat do priznania do riadku "Uhrn prijmov od vsetych zamestnavatelov" a do riadu "Uhrn povinneho poisteneho"? Matematicky alebo mzda brutto prijem (brutto mzda) nadol?

Dakujem velmi pekne!
akynka
24.02.11,06:11
priemer rocny kurz je 0,858 GBP = 1€

a pokiaľ viem zaokrúhľuje sa na eurocenty - dve desatinné miesta nadol.
ELAST
24.02.11,13:17
priemer rocny kurz je 0,858 GBP = 1€

a pokiaľ viem zaokrúhľuje sa na eurocenty - dve desatinné miesta nadol.

Dakujem velmi pekne!

Ja som si tiez medzitym zistovala to zaokruhlovanie a znama mi povedala, ze zdanitelny prijem aj poistne zaokruhlujem matematicky. A teraz som zase neista, ako to ma byt. Otvorila som aj zakon, ale neviem...

V § 45 sa spomina len zaokruhlovanie pre metodu zapoctu. A § 47 znie:
--------------------------------------------------------------------
§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.

-----------------------------------------------------------------

A teraz neviem, ci sa v tomto pripade postupuje podla ods. 1 alebo 2. Z odseku 1 by sa mohlo jednat o zdanitelnu mzdu, ale ta je v § 35 definovana ako "Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, .....". Tzn. zdanitelnou mzdou je az rozdiel prijmov a poistneho, vsak? A tak mi z toho vyplyva, ze pri zaokruhlovani prijmov z anglicka a poistneho postupujem podla § 47 ods. 2 a tak zaokruhlujem matematicky. Je to tak, prosím Vás? Alebo sa mýlim?

Prosím, pomôžete mi ešte a napíšete mi, čo si myslíte o tomto názore?

Ďakujem veľmi pekne!
ELAST
26.02.11,04:43
Prosim, pomozete nam s tym zaokruhlenim? Mame to zaokruhli nadol alebo matematicky? Prosim poradite nam?
akynka
28.02.11,12:11
Dakujem velmi pekne!

Ja som si tiez medzitym zistovala to zaokruhlovanie a znama mi povedala, ze zdanitelny prijem aj poistne zaokruhlujem matematicky. A teraz som zase neista, ako to ma byt. Otvorila som aj zakon, ale neviem...

V § 45 sa spomina len zaokruhlovanie pre metodu zapoctu. A § 47 znie:
--------------------------------------------------------------------
§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane - matematicky 5 hore, pod 5 dole... (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu.

-----------------------------------------------------------------

A teraz neviem, ci sa v tomto pripade postupuje podla ods. 1 - ty si sa pýtala na brutto príjem, teda odsek 1.
odsek 2 hovorí len o 2% z dane, kt. môžeš darovať...

alebo2. Z odseku 1 by sa mohlo jednat o zdanitelnu mzdu, ale ta je v § 35 definovana ako "Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, .....". Tzn. zdanitelnou mzdou je az rozdiel prijmov a poistneho, vsak? A tak mi z toho vyplyva, ze pri zaokruhlovani prijmov z anglicka a poistneho postupujem podla § 47 ods. 2 a tak zaokruhlujem matematicky. Je to tak, prosím Vás? Alebo sa mýlim?

nemýliš sa :-)



Prosím, pomôžete mi ešte a napíšete mi, čo si myslíte o tomto názore?

Ďakujem veľmi pekne!

odpoveď v texte
ELAST
28.02.11,15:02
odpoveď v texte

Dakujem velmi pekne!

Tak prepocet

- hrubej mzdy (mzdy pred odpocitanim poistneho aj dane) v librach aj
- poistneho v librach

zaokruhlim pri prepocte na eura matematicky, vsak?

Dakujem este raz za pomoc!
akynka
01.03.11,07:11
nie... ved matematicky sa tam pise ze sa zaokruhluju len tie 2 percenta co v tvojom pripade nieje vobec dolezite...

dolezity odsek 1. -

hruba mzda eurocenty dole, poistne eurocenty dole...
ELAST
01.03.11,07:57
nie... ved matematicky sa tam pise ze sa zaokruhluju len tie 2 percenta co v tvojom pripade nieje vobec dolezite...

dolezity odsek 1. -

hruba mzda eurocenty dole, poistne eurocenty dole...

Dakujem veeeelmi pekne, Akynka.

Len ma este toto napadlo - ten odsek 2. hovori nielen o 2%, ale aj o zapocte a plati aj pre vsetky ostatne pripady, ktore nie su uvedene v odseku 1. Aspon ja som to tak pochopila z tohto:

"(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu."

Zle hovorím, prosím?

Ja som napr. v 1. odseku nenasla zaokruhlovanie poistneho, tak som si myslela, ze postupujem podla odseku 2. (tzn. ze sa jedna o "iny prepocet") a teda zaokruhlujem matematicky.

Ale vravite, ze sa mylim, vsak? A mam to teda zaokruhlit nadol?

Pomozete mi este s potvrdenim, prosim?

Daaaaakujem velmi pekne!
ELAST
02.03.11,08:38
Dakujem veeeelmi pekne, Akynka.

Len ma este toto napadlo - ten odsek 2. hovori nielen o 2%, ale aj o zapocte a plati aj pre vsetky ostatne pripady, ktore nie su uvedene v odseku 1. Aspon ja som to tak pochopila z tohto:

"(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu."

Zle hovorím, prosím?

Ja som napr. v 1. odseku nenasla zaokruhlovanie poistneho, tak som si myslela, ze postupujem podla odseku 2. (tzn. ze sa jedna o "iny prepocet") a teda zaokruhlujem matematicky.

Ale vravite, ze sa mylim, vsak? A mam to teda zaokruhlit nadol?

Pomozete mi este s potvrdenim, prosim?

Daaaaakujem velmi pekne!

Prosim, prosim, pomozete mi?
akynka
02.03.11,09:35
Dakujem veeeelmi pekne, Akynka.

Len ma este toto napadlo - ten odsek 2. hovori nielen o 2%, ale aj o zapocte a plati aj pre vsetky ostatne pripady, ktore nie su uvedene v odseku 1. Aspon ja som to tak pochopila z tohto:

"(2) Suma zodpovedajúca 2 % zaplatenej dane (§ 50), výpočet daňovej sadzby na účely zápočtu dane (§ 45) a iné prepočty sa vykonajú s presnosťou na dve desatinné miesta. Postupné zaokrúhľovanie v dvoch alebo vo viacerých stupňoch je neprípustné. Čísla podľa tohto odseku sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za druhou číslicou zaokrúhľovaného čísla nasledujúcou po desatinnej čiarke, a táto druhá číslica sa ďalej upraví podľa číslic, ktoré nasledujú po nej tak, že

a) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny,
b) zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť alebo číslica väčšia ako päť, sa zväčšuje o jednu."

Zle hovorím, prosím? Dobre hovoríte. Moja chyba

Ja som napr. v 1. odseku nenasla zaokruhlovanie poistneho, tak som si myslela, ze postupujem podla odseku 2. (tzn. ze sa jedna o "iny prepocet") a teda zaokruhlujem matematicky.





text
ELAST
02.03.11,14:41
text

Dakujem velmi, velmi pekne!
michelle84
04.03.11,19:05
Ako postupovať v nasledovnom prípade? Príjem v SVK a aj v UK, príjem nad 20.000,- EUR (zákla dane). Ide o vyňaté príjmy, ale nezdaniteľná čiastka mi vyjde nižšia ako 4.025,70 EUR. Je to tak správne, keď najväčšiu položku príjmov tvoria vyňaté príjmy?
blondy
25.03.11,06:54
prosím o radu pri vyplňaní DP B (príjem z prenájmu + príjem v anglicku)
príjem v anglicku prepočítaný na € = 32835,96
poistné v anglicku prepočítané na € = 5056,64
+ príjem z prenájmu 3618€ mínus nezdaniteľná časť 925,50, počítané so 40% paušálom.
Ide mi hlavne o vyplnenie riadku 79 - vyňaté príjmy - ktorú sumu tam dať, či hrubý príjem t.j. 32835,96 alebo sumu bez poistného t.j. 27779,32 ... zarazilo ma to z toho dôvodu, že mi tam nevyšla celá nezdaniteľná časť a tým pádom aj platba dane z príjmu...
blondy
25.03.11,12:28
prosím o radu pri vyplňaní DP B (príjem z prenájmu + príjem v anglicku)
príjem v anglicku prepočítaný na € = 32835,96
poistné v anglicku prepočítané na € = 5056,64
+ príjem z prenájmu 3618€ mínus nezdaniteľná časť 925,50, počítané so 40% paušálom.
Ide mi hlavne o vyplnenie riadku 79 - vyňaté príjmy - ktorú sumu tam dať, či hrubý príjem t.j. 32835,96 alebo sumu bez poistného t.j. 27779,32 ... zarazilo ma to z toho dôvodu, že mi tam nevyšla celá nezdaniteľná časť a tým pádom aj platba dane z príjmu...
posúvam ...