Donda
18.03.05,19:26
Čo s tým, ak SZČO platil mesačne vyššie sumy na zdrav.poistenie, ako mal ?
učty
18.03.05,18:38
V JU normálne zúčtuješ ako uznané a pošleš ho do poisťovne vybaviť si vrátenie preplatku.
Heleč
18.03.05,19:07
A keď mu preplatok vrátia tak ho zdaníš.
Donda
18.03.05,19:14
No dotyčný preplatok nemá, lebo ja som zistila v ZP, že tam mal ku koncu roka ešte aj nedoplatok vyše 7000,-Sk, ktoré si hneď po zistení aj doplatil. Dúfam, že som to mohla taktiež zaúčtovať normálne do odvodov v.r.2004 i keď to bola suma za uplynulých pár rokov (i z obdobia keď bol pauš.platiteľom).
Zombor
18.03.05,19:18
Ak si platila poistne za minule obdobia ktore sa mali platit je to OK a su danovo uznanymi vydavkami. V pripade ze by si platila za tento rok viac by som uznal len tolko kolko sa platit malo, zvysok ako nedanovy vydavok a vratenie preplatku by som dal ako nedanovy prijem. Je to podla mna pravne cistejsie.
Ak si uplatnoval pausalne vydavky aj tak mal narok na odpocet zaplateneho poistneho zdravotneho a socialneho nad ramec uplatnenych pausalnych vydavkov.
učty
18.03.05,20:53
Nuž ťažko správne odpovedať, raz tvrdíš že platil viac, potom že vyrovnal nedoplatok na mieste, tak mi vychádza, že ku koncu roka nemá žiadny záväzok voči ZP - teda uznané. Alebo ešte niečo chýba?
RenataK
18.03.05,21:38
No dotyčný preplatok nemá, lebo ja som zistila v ZP, že tam mal ku koncu roka ešte aj nedoplatok vyše 7000,-Sk, ktoré si hneď po zistení aj doplatil. Dúfam, že som to mohla taktiež zaúčtovať normálne do odvodov v.r.2004 i keď to bola suma za uplynulých pár rokov (i z obdobia keď bol pauš.platiteľom).Neviem, opravte ma, keď sa mýlim, ale keď bol platca paušálnej dane a vravíš, že " za pár uplynulých rokov" nemal si upraviť základ dane?
Donda
19.03.05,07:15
Pekné sobotné ráno!
Asi som sa zle vyjadrila. Išlo mi tu hlavne o to, že ak má dotyčný povinnosť platiť napr.700,-Sk a on platil (zrejme v dobrej nálade...) pravidelne mesačne 840,-, či je to daňovo uznateľné. Okrem toho, keď si evidujem záväzky a pripíšem k tomu úhrady...skrátka, mám z toho chaos.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Zita5
19.03.05,07:31
Pokiaľ mal platiť podľa výpisu z DP napr.700,- Sk odvody, tak mu do výdavkov daj lenu túto sumu . V konečnom dôsledku pri daňovej kontrole pri dokazovaní by sa aj tak musel preukázať týmto výpisom , a rozdiel by bol považovaný za zvýšenie výdavkov v tom roku kedy platil vyššiu sumu dobrovolne . Platby naviac - výdavok neovplyvňujúci ZD .

Výpis z DP ,na základe ktorého poisťovna vypočíta odovody do fondov, já beriem ako doklad o preukázaní výdavkov na zabezpečenie a dosahovanie príjmov v danom roku .

Iné by bolo , keby dostal platobný výmer za predošlé obdobia , to môže ísť do výdavkov celé .
Donda
19.03.05,07:49
Keď to správne chápem, pán XY, keď za minulý rok platil viac (zmätkár) a za predchádzajúce roky platil menej, čím mu vznikol ten nedoplatok 7000,- nemôže to dať do daňovo uznateľných nákladov? Ja som aj uvažovala nad tým, akým dokladom preukázať ten "nabalený záväzok" za minulé obdobie, keď platobný výmer na to nie je.
Zita5
19.03.05,08:01
Keď to správne chápem, pán XY, keď za minulý rok platil viac (zmätkár) a za predchádzajúce roky platil menej, čím mu vznikol ten nedoplatok 7000,- nemôže to dať do daňovo uznateľných nákladov? Ja som aj uvažovala nad tým, akým dokladom preukázať ten "nabalený záväzok" za minulé obdobie, keď platobný výmer na to nie je.To mení vec - já som myslela , že on platil len tak od oka vyššie odvody . Pokiaľ vyrovnal predošlé roky tak to ide do výdavkov OVZD . Keď nemá výmer , tak by som išla do ZP, vyžiadala by som si prehľad platieb do ZP a to by som priložila ako doklad o uplatnení výdavkov . Tam je to jasné , že keď je splatnost príklad 8.3.2003 zaplatené 11.11.2004 .Tam to bude v tom prehľade všetko krásne napísané . No , platobný výmer nemá , lebo nemal kontrolu na platby do ZD .
Donda
19.03.05,09:18
Zita5, srdečné dík!
...a hneď bude ten obed chutnejší!
Ešte "podotázka":odvody do poisťovní za december (či už za FO,alebo zamestnanca hradené v jan.2005) musím mať ?! evidované v záväzkoch r.2004, alebo nie?
Zita5
19.03.05,09:33
Zita5, srdečné dík!
...a hneď bude ten obed chutnejší!
Ešte "podotázka":odvody do poisťovní za december (či už za FO,alebo zamestnanca hradené v jan.2005) musím mať ?! evidované v záväzkoch r.2004, alebo nie?
Vieš čo za FO áno . Ale mzdy sa väčšinou robia až v januári , tak to by som dala - záväzky do roku 2005 . Keď to zoberiem v konečnom dôsledku , tak 31.12.2004 ešte nemáš spracované mzdy za december 2004 . Do výkazu o majetku a záväzkoch uvádzaš skutočný stav k 31.12.2005 . Ale neviem ako je to zaužívané u Vás .


Vieš to záleží od firmy , ak je malá firma má 2 zamestnancov , mám ja taký prípad , tak mzdová účtovníčka medzi sviatkami robí mzdy , lebo je vo firme dovolenka a dochádzku má 100% . Vie , že už nikto nebude pracovať do konca roka , tak v tom prípade už 31.12. mám v ruke výplatku , čiže v tomto prípade ju dávam do záväzkov k 31.12.


Já v tom nevidím nejaký veľký problém , záleží to od rozhodnutia .
tonkat
20.03.05,22:32
Chcem sa spýtať, či môže byť VOZD u FO platba do zdravotnej poisťovne vypomáhajúcej osoby - syna. Syn zaplatil v 1/2004 1310.-- za 12/2003, lebo bol v roku 2003 vypomáhajúc. osobou a matka- podnikateľ si tento výdavok chce uplatniť . Je to možné????
Ďakujem za radu.
tonkat
21.03.05,17:14
Chcem sa spýtať, či môže byť VOZD u FO platba do zdravotnej poisťovne vypomáhajúcej osoby - syna. Syn zaplatil v 1/2004 1310.-- za 12/2003, lebo bol v roku 2003 vypomáhajúc. osobou a matka- podnikateľ si tento výdavok chce uplatniť . Je to možné????
Ďakujem za radu.
Nevie sa mi niekto ozvať, či môžem tú platbu poistného dať ako výdavok OZD? Prosím!!!
tonkat
21.03.05,23:20
Nevie sa mi niekto ozvať, či môžem tú platbu poistného dať ako výdavok OZD? Prosím!!!
Haló!! Ste doma? Alebo už všetci spite spánkom spravodlivých. A ja som tajne dúpfala, že niekto o mňa "zakopne"?!?!??!??!?
Ivenka
21.03.05,23:31
Ak si delia príjmy tak potom aj výdavky. On si predsa tiež urobí daňové priznanie.
tonkat
22.03.05,06:49
Ak si delia príjmy tak potom aj výdavky. On si predsa tiež urobí daňové priznanie.
Delili si príjmy aj výdavky v roku 2003. Ale toto bol zaplatený odvod za dec.03 v januári 04. V roku 2003 im to účtovníčka dala (tieto odvody za syna) ako výdavok OZD u matky , ale keď to od 01.01.04 padlo, s tým nie som si istá, či to môžem dať do výdavkov matky. Syn si priznanie nebude dávať za rok 2004, lebo nemal príjem. Ona tvrdí, že keď má povinnosť to zaplatiť za syna, tak si to môže dať aj do nákladov, resp. výdavkov? Ďakujem všetkých, ktorí by mi môhli pomôcť.
Zita5
22.03.05,07:20
Delili si príjmy aj výdavky v roku 2003. Ale toto bol zaplatený odvod za dec.03 v januári 04. V roku 2003 im to účtovníčka dala (tieto odvody za syna) ako výdavok OZD u matky , ale keď to od 01.01.04 padlo, s tým nie som si istá, či to môžem dať do výdavkov matky. Syn si priznanie nebude dávať za rok 2004, lebo nemal príjem. Ona tvrdí, že keď má povinnosť to zaplatiť za syna, tak si to môže dať aj do nákladov, resp. výdavkov? Ďakujem všetkých, ktorí by mi môhli pomôcť.

Já by som účtovala výdavok neovplyvňujúci ZD . Škoda , že mu to nezaplatila 31.12.2003 - pokiaľ by vedela , že sa zákon mení .

Samozrejme , že to záleží od uvedenej osoby ako sa rozhodne . Nakoniec by sa dala obhájiť aj platba v roku 2004 , pretože je zákonom určené , že odovody do ZP a SP sa hradí do 8.dňa príslušného mesiaca za predchádzajúci mesiac .

Je to skutočne na rozhodnutí .