katitko
25.02.08,19:06
dobry vecer,
chcela by som poradit. som podnikatel a z nakupeneho phm som si odpocitala dph. phm som zatial uctovala ako vydavok neovplyvn.dan. na konci roka mam ale danovy zaklad 90000 lenze este nemam zauctovane cestovne. nechcem ist do straty. som povinna uplatnit si vydavky na cestovne alebo phm?
Zoltán Kovács
25.02.08,18:21
dobry vecer,
chcela by som poradit. som podnikatel a z nakupeneho phm som si odpocitala dph. phm som zatial uctovala ako vydavok neovplyvn.dan. na konci roka mam ale danovy zaklad 90000 lenze este nemam zauctovane cestovne. nechcem ist do straty. som povinna uplatnit si vydavky na cestovne alebo phm?

Auto máš v obchodnom majetku?
Mikolajova
25.02.08,18:42
Neviem, osobne si myslím, že ak si uplatňuješ z nákupu PHM DPH mal by si o ňom účtovať ako o daňovom výdavku a na konci roka poďľa knihy jázd vypočítať či ti vychádza úspora alebo prebytok a tie potom odúčtovať v rámci uzávierkových operácií.
katitko
25.02.08,18:46
nie, nemam ho v obchodnom majetku.
Mikolajova
25.02.08,18:48
Máte ho v prenájme?
katitko
25.02.08,18:50
vlastni ho manzel, mam zaplatenu cestnu dan
Zoltán Kovács
25.02.08,18:56
vlastni ho manzel, mam zaplatenu cestnu dan

Takže nie je v obchodnom majetku. V tom prípade sa má účtovať paušálna náhrada za ubehnuté kilometre, a nárok na odpočet DPH z nakúpených PHM nevzniká.
Mikolajova
25.02.08,18:59
Skúsim doplniť:

Podľa ZoDP: e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)