kope
25.02.08,19:35
Ahojte

Mám vyhliadnutý krásny pozemok na stavbu rodinného domu priamo v obci, ale mám veľké obavy z malého prameňa hneď pri pozemku, z ktorého nepatrne vyviera voda. Teraz je odvod vody riešený provizórnym drevenným žľabom priamo cez pozemok do odpadu. Odvod sa bude dať bez problémov spraviť krajom okolo pozemku, čo ma ale trápi je, že neviem aký vplyv môže mať tento prameň na stavbu, ktorá tam bude stáť. Neviem ani v akej hĺbke je podzemná voda a priznám sa, že neviem čo všetko by som mal vedieť ohľadne tejto veci, aby som si bol istý. Mám obavy, či na tomto pozemku budem môcť stavať a či sa nebude už hotový dom postupne "prepadávať", prípadne, či nebudem mať problémy s výkopom a zalievaním základovej dosky.
Pár vecí si ešte chcem overiť priamo na obecnom úrade a na katastri, ale ak má niekto z vás podobné skúsenosti, budem vám moc vďačný za každú radu. Ešte môžem doplniť, že dom mám predstavu postaviť malý, cca 10x8 m, dvojpodlažný a bez podpivničenia. Mal by stáť cca 15-20 m od toho prameňa vody.
Ďakujem
leonq
26.02.08,06:27
na toto je dobre prizvat geologa, ktory to dokaze posudit, pripadne sa obratit na obec ci neexistuje geologicka studia obce, zvyknu sa davt robit v pripade vystavby vodovodu, alebo kanalizacie a obec by ich mala dat k nahliadnutiu.
postupoval som podobne ked som kupoval pozemok pri potoku, starosta mi dal k nahliadnutiu podobnu studiu, plus som nasiel v nedalekom meste firmu, ktora sa venuje geologickemu prieskumu a sef dobre poznal celu oblast a poskytol mi cenne infomacie ako to v tej oblasti vyzera a "zadarmo".
stavat sa da vsade, len roznymi sposobmi a rozne draho !
Peter Briatka
26.02.08,08:05
S technologickým postupom výstavby sa nemusíte trápiť... stavali sme viacero rodinných domov s podobným "problémom". Pri tak malej stavbe ako je rodinný dom sa môžu náklady zvýšiť o cca. 30 tis.
Ak si chcete vytvoriť určitý obraz o geologických pomeroch v danej lokalite, obrátte sa na štátny geologický ústav Dionýza Štúra ... (nie som si istý, či som uviedol presný názov)... oni zhromažďujú všetky správy z geologických a hydrogeologických prieskumov na Slovensku za účelom vytvorenia a dopĺňania geologickej mapy Slovenska. Ak si dával niekto z okolia robiť takýto prieskum... jeho výsledky sú archivované a pomôžu Vám v orientácii (zadarmo alebo za zanedbateľný poplatok).
V stavebnom konaní sa môže vyjadriť úrad životného prostredia, aby ste zachovali prameň a náležite sa oň starali...
Ak bude prameň po výstavbe domu zaústený do kanalizácie - ako vlastníkovi pozemku sa Vám bude zvyšovať stočné... preto by som navrhoval vybudovať podzemný reservoar a využívať prameň na zabudované zavlažovanie pozemku...
badoga
26.02.08,08:41
Pokiaľ budeš mať projekt, ktorý správne zohľadní danosti tvojho pozemku, netreba sa báť.
Prameň by som pokladala za pozitívny dar pre pekné záhradné riešenie.
kope
26.02.08,10:11
A čo na jar, keď sa budú topiť snehy ? Je to lokalita v blízkosti karpatských kopcov, nie je tu nebezpečenstvo, že keď sa zdvihne hladina spodnej vody, nepatrný pramienok sa zmení na potôčik a voda začne presakovať aj okolo prameňa a ja budem mať miesto záhradky s cibuľkou ryžovú plantáž ?
Peter Briatka
26.02.08,10:33
A čo na jar, keď sa budú topiť snehy ? Je to lokalita v blízkosti karpatských kopcov, nie je tu nebezpečenstvo, že keď sa zdvihne hladina spodnej vody, nepatrný pramienok sa zmení na potôčik a voda začne presakovať aj okolo prameňa a ja budem mať miesto záhradky s cibuľkou ryžovú plantáž ?

Ak vychádzame z predpokladu že sneh zvykol padať aj v minulosti a tiež sa zvykol topiť - potom je jednoducho možné všimnúť si stav pozemku... ak sú na ňom teraz badateľné výraznejšie erozívne prejavy v okolí prameňa - potom to môže byť limitujúci faktor, ktorý sa však zrejme dá riešiť odvodnením príslušného územia.
Druhý predpoklad je, že prameň má určitú veľkosť otvoru - z tohoto vyplýva, že ak sa nejako neúmerne zvýši hladina podzemnej vody a (už teraz jej napätá hladina) bude vyvýjať zvýšený tlak na nadložné vrstvy budeš mať na pozemku gejzír s TRYSKAJÚCOU vodou... je to extrazjednodušený model, ale na základe jednoduchej Bernoulliho rovnice spojitosti.

PS: Nehľadajme problémy tam kde nie sú. Ale na druhej strane chápem isté obavy, ktoré sa vo všeobecnosti s vodou viažu. ;-)
kope
26.02.08,10:40
No taký gejzír ... turistická atrakcia ako v Herľanoch :) Pre mňa je stavba domu životná investícia (tak ako pre drvivú väčšinu ľudí), preto sa snažím myslieť na všetko a zvlášť, keď sa v týchto veciach nevyznám.
Peter Briatka
26.02.08,11:33
No taký gejzír ... turistická atrakcia ako v Herľanoch :) Pre mňa je stavba domu životná investícia (tak ako pre drvivú väčšinu ľudí), preto sa snažím myslieť na všetko a zvlášť, keď sa v týchto veciach nevyznám.

Jasné, ja to chápem a súhlasím so zodpovedným prístupom... No netreba sa toho prameňa báť - jedine vo vzťahu k ochrane životného prostredia... Doporučujem zistiť si predbežné stanovisko úradu životného prostredia.

PS: Ja by som podobný pozemok (ak je za primeranú cenu) bral všetkými desiatimi...