of23
25.02.08,22:16
Ahojte! Naša s.r.o., platca DPH, má od decembra 2007 v prenájme nebytové priestory. Tieto sme zrekonstruovali (maľovanie, opravy infraštruktúry, ...) a zariadili ako masážne centrum. Pri nákladoch na rekonštrukciu sme uplatnili odpočet DPH.

Hotové priestory plánujeme ďalej prenajímať tretiemu subjektu. Pritom v zmluve máme rozdelené položky:

- nájomné
- prevádzkové náklady (energie, správa)
- prenájom zariadenia

Prevádzkové náklady refakturujeme, zariadenie prenajímame s DPH. Pri nájomnom však DPH neúčtujeme, nakoľko je podnájomca neplatcom.

Otázka: Je v poriadku, že sme si pri nákladoch za rekonštrukčné práce odpočítavali DPH? Alebo treba niečo upraviť (ako)?

Ďakujem!

o.f.
dalilada
26.02.08,15:16
Je potrebné pri rekonštrukcii odlíšiť od seba - bežné opravy a technické zhodnotenie prenajatých priestorov. Ak ide len o bežné opravy a ste platcami DPH, tak je v poriadku, že ste si DPH odpočítali.
azla
26.02.08,15:22
Je potrebné pri rekonštrukcii odlíšiť od seba - bežné opravy a technické zhodnotenie prenajatých priestorov. Ak ide len o bežné opravy a ste platcami DPH, tak je v poriadku, že ste si DPH odpočítali.
Nesúhlasim s týmto názorom.
Pri každom prijatom zdaniteľnom plnení posudzujem na aké uskutočnené zdaniteľné plnenie bude slúžiť.
Bez ohľadu či by to bola bežná oprava, alebo technické zhodnotenie, v tomto prípade, že tieto priestory ďalej prenájímate neplatcovi - ako oslobodené, nemáte nárok na odpočet Dph.
of23
26.02.08,15:33
dakujem za nazory! hmm, kedze sa stretaju protichodne, asi budem musiet skusit hladat v zakonoch. azla, dalilada, viete dat tip na ktore ustanovenia sa pozriet v suvislosti s vasimi radami?

azla: ako mam nalozit s uz odpocitanou DPH? ked som priestor upravoval, nevedel som ci ho budem prenajimat platcovi alebo neplatcovi.

este ma napada jedna inkonzistencia v azlinom nazore: co ak si teraz odpocet DPH za rekonstrukciu neuplatnim, prenajmem priestor na par mesiacov neplatcovi (bez uctovania DPH), nasledne sa ale tento stane platcom a ja mu DPH budem uctovat. nezda sa mi to potom celkom fer.

dakujem!

o.f.
azla
26.02.08,16:39
Môj názor sa opiera o ustanovenia Zákona o Dph
Je potrebné sa pozriet na tieto ustanovenia /aspoň/
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.


§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku

(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.

(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 100 000 Sk a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)

(3) Zmenou účelu použitia investičného majetku sa rozumie, ak platiteľ

a) investičný majetok, pri ktorom odpočítal daň, používa na dodávky tovarov a služieb bez možnosti odpočítania dane alebo na dodávky tovarov a služieb s možnosťou pomerného odpočítania dane alebo na iný účel ako na podnikaniealebo na iný účel ako na podnikanie,
a tak ďalej ........

Ak sa prietory iba opravovali a v tom čase sa neprenajímali platcovi /domnievate sa, že ich budete prenajímať platcovi/, je nárok na odpočet.

Ak sa priestory technicky zhodnocovali v období, keď ste si mohli odpočítať Dph a následne sa zmení účel využívania majetku, ste povinní upraviť výšku odpočítanej dane , tak ako o tom hovorí §54, bod 5.

O danej problematika sa v Porade už napísalo viacej - hľadať, hľadať .....
dalilada
26.02.08,21:26
Musím súhlasiť s azla. Moja odpoveď bola písaná bez prihliadnutia na druhú časť otázky. Nechcela som zavádzať.
apo
17.12.08,18:36
Milí Poraďáci.

Mám otázku, ktorá súvisí s touto témou, ale z iného pohľadu.

Nájomca vymení staré výkladné okná (sklo železo) za nové (sklo plast).

Je niekoľko možností ako to vyriešiť. Vlastník budovy súhlasí s tým čo bude dobré pre obidve strany.

ad 1
Faktúru príjme za okná na seba nájomca a majiteľ mu uzná tento výdavok ako úhradu za nájom.

Môže nájomca v tomto prípade odpočítať daň?
Ja mám pocit, že nie.

ad2
Nájomca v zmluve dohodne, že opravy bude robiť na vlastné náklady a faktúru uhradí a odpočíta daň.

Ktorá s týchto alternatív je možná, prípadne existuje iné efektívne riešenie?

Ďakujem.

apo