arven
25.02.08,21:22
Zdravím milých poraďákov a poprosím aj ja o radu, pretože môj konkrétny prípad som tu nenašla a neviem si rady.
Ide o to, že manžel zdedil po svojom otcovi 1/2 RD s pozemkom. Jeho otec spolu so svojim bratom tento RD zdedili po svojej nevlastnej matke (čiže každý po 1/2). Ani jeden tam nemal trvalý pobyt, v tom dome žila iba ich nevlastná matka a vlastnila ho dlhšie ako 5 rokov. Zomrela v roku 1995 ale dedičské konanie sa ťahalo až do r. 2002, kedy nadobudlo právoplatnosť a manželov otec sa stal právoplatným dedičom 1/2 tohto RD. Nato v r. 2003 manželov otec zomrel a tak tú 1/2 domu zdedil manžel. Dedičské konanie sa ťahalo do r. 2007 kedy nadobudlo právoplatnosť a následne keď mal manžel právoplatný rozsudok, tak tú 1/2 domu predal druhému vlastníkovi tej druhej 1/2 domu.
Otázka je v tom ako sa posudzuje nadobudnutie tejto nehnuteľnosti, keďže jeho otec ju fakticky nevlastnil 5 rokov, keďže dedičské konanie bolo uzavreté až v r.2002? Alebo sa posudzuje ten dátum kedy zomrela ich nevlastná matka (manželova babka), čo bolo v r. 1995 a to by už spĺňal podmienku, že nehnuteľnosť vlastnil viac ako 5 rokov a príjem z predaja by bol oslobodený od dane z príjmu? Ide mi hlavne o to, že kedy sa určí ten deň, kedy dedič nadobudne dedičstvo, keď sa dedičské konanie ťahá roky?:confused:
Vopred ďakujem za všetky odpovede.
Marína
25.02.08,21:06
ZoDP
Príjmy oslobodené od dane § 9 ods.1
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z bchodného majetku,
arven
25.02.08,21:30
Kedy sa určí ten deň nadobudnutia preukázateľne do vlastníctva poručiteľa? Pretože v prípade môjho manžela je poručiteľom jeho otec a ten to vlatnil ako dlho? od dňa úmrtia poručiteľa-nevlastnej matky, alebo nadobudnutím právoplatného dedičského rozhodnutia? Pýtam sa to preto, lebo mi nie je celkom jasné práve to nadobudnutie do vlastníctva. Lebo keby sa to neťahalo tak dlho , to dedičské konanie tak mi je to jasné, že by to vlastnil dlhšie ako 5 rokov a nebol by problém. Kde sa to bližšie špecifikuje?
arven
26.02.08,07:33
Ešte raz sa pýtam "kedy sa určí deň nadobudnutia preukázateľne do vlastníctva poručiteľa?":confused: Ak by to bolo smrťou predchádzajúceho poručiteľa po ktorom to zdedil (čiže nevlastná matka), tak by vyšlo oslobodenie podľa § 9 ods.1 písm.c, ale ak je to až právoplatným dedičským rozhodnutím, tak to by bol zdaniteľný príjem, pretože manželov otec to potom vlastnil iba zhruba 1 rok. Nevie mi niekto k tomu podať vysvetlenie? Ďakujem.