Steranková
26.02.08,07:21
Prajem všetkým pekný deň. Prosím vás, vie mi niekto poradiť? Zamestnávateľ ukončil živnosť ku koncu r.2007 / odhlásila som všetkých zamestnancov/. Štyria zamestnanci však boli na PN. Začal podnikať od 01.01.2008 ako PO - s.r.o. Zamestnanci, ktorí boli na PN prešli na sociálnej poisťovni delemitáciou k 01.01.2008 od zamestnávateľa FO k zamestnávateľovi PO / je to tá istá osoba/. Ako mám teraz vystaviť rozviazanie PP ak zamestnanec bol práce schopný od 15.01.2008 a skončil PP k 31.01.2008? Osobitne za zamestnávateľa FO do konca roka 2007, a od 15.01.2008 do 31.01.2008 za s.r.o.. A pracovnú zmluvu s s.r.o. od 15.01.2008? Nemá prosím vás niekto dodatok k pracovnej zmluve ohľadom zamestnancov, ktorí prechádzajú delemitáciou od jedného zamestnávateľa k druhému? A ako mám vypočítať mzdu? Keď zadám zamestnancovi PN od 01.01.2008-14.01.2008 program MRP mi počíta prvých 10 dní, no tá PN začala v roku 2007.Vopred pekne ďakujem každému za odpoveď.
Steranková
28.02.08,14:56
Prosím Vás nevie nikto poradiť?
dalilada
28.02.08,18:42
Ide o prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov podľa § 27 a nasl. Zákonníka práce. Zajtra, ak stihnem, pripojím dokumenty, kt. sme to riešili my.
Dadena
29.02.08,13:12
Myslím si, že keď v mzdovom programe v decembri 2007 zadáte, že PN nie je ukončená, tak Vám v januári 2008 určite nebude nanovo rátať prvých desať dní, ale automatiky bude vedieť, že je to DPN po 11 dni. Nepoznám ten Váš program, ale v podstate všetky sú takto nastavené.
dalilada
29.02.08,16:06
Ide o prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov podľa § 27 a nasl. Zákonníka práce. Zajtra, ak stihnem, pripojím dokumenty, kt. sme to riešili my.

Žiaľ, nedostala som sa k tomu. Ak to ešte stale potrebujete, napíšte mi SS.
Steranková
01.03.08,15:32
Dalilada, ešte to stále potrebujem, vopred veľmi pekne ďakujem. A ako mám vystaviť napr. zápočtový list ak pracovník robí od 25.03.2006 /zamestnávateľ FO/ , od 15.11.2007 do 16.01.2008 bol PN , rozviazanie PP 31.01.2008?
Steranková
06.03.08,21:11
Dalilada ešte stále to nemáte? SS sú na porade vraj zakázané / na porade som krátko tak to neviem isto/tak sa zasa ozývam.Nevie niekto pomôcť? TÉMA :DELEMITÁCIA ZAMESTNANCOV VĎAKA
Steranková
06.03.08,21:13
Neviem ako sa ten zelený zubáč dostal tam kde nemal-takže DELEMITÁCIA ZAMESTNANCOV
ANNAP
06.03.08,21:40
my sme riešili delimitáciu od jedného zamestnavatela k druhemu nasledovne.Soc. poistovna prebrala delimitacny protokol s menami zamestnancov-nerobili sme odhlasky. Robili sme len ELDP za stareho zamestnavatela.Nemala som zamestnanca na PN iba na RP a tato zamestnankyňa prešla takto isto-protokolom. V zdrav. poistovni sme robili prihlasky na noveho a odhlasky na stareho zamestnavatela.
Vsetci zamestnanci dostali nove zmluvy,na ktorých je klauzula, ze presli delimitaciu a su zachovane vsetky ich prava a povinnosti ako u predchadzajuceho zamestnavatela - zostatok dovolenky, dovolenkovy priemer, priemer na PN atď. S daňovym uradom sme riesili aj ročné zučtovanie dane , robi to novy zamestnavatel.
dufam, že som Ti troška pomohla.
Steranková
07.03.08,18:50
ANNAP veľmi pekne ďakujem za radu, určite mi pomohla. VĎAKA
ddsliace
12.03.08,10:40
Chcem sa opýtať, či pri delimitácii pracovníkov musí nástupnícka organizácia, ktorá odmeňuje podľa zákona 553/2003 dodržať mzdové podmienky predchádzajúcej organizácie alebo ich môže meniť?
(napr. tarifná trieda by ostala tá istá, len by sa znížil platový stupeň a dorovnalo by sa to osobným príplatkom)
Iveta Matlovičová
17.03.10,08:42
Chcem sa spýtať, či nemá niekto skúsenosti s prechodom práv ....konkrétne z daňového hľadiska:
K 15.1.2010 sme stali nástupníckou formou, prešli k nám zamestnanci zo zanikajúcej firmy. Kto spracuje spracovania RZD týmto zamestnancom ? Ako vysporiadať nedoplatky a preplatky s DÚ - pod hlavičkou zaniknutej firmy a jej IČa ale už pod menom nástupníckej firmy ? Nebude v tom chaos?
Ďakujem za Vaše rady:-)
jacekova
17.03.10,08:59
Chcem sa spýtať, či nemá niekto skúsenosti s prechodom práv ....konkrétne z daňového hľadiska:
K 15.1.2010 sme stali nástupníckou formou, prešli k nám zamestnanci zo zanikajúcej firmy. Kto spracuje spracovania RZD týmto zamestnancom ? Ako vysporiadať nedoplatky a preplatky s DÚ - pod hlavičkou zaniknutej firmy a jej IČa ale už pod menom nástupníckej firmy ? Nebude v tom chaos?
Ďakujem za Vaše rady:-)


§ 27
Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

§28
(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.
(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.



takže RZD urobí nová firma so svojou "hlavičkou" a svojimi údajmi
nemcikova
17.03.10,11:46
Pre Fronco:

Pravdepodobne máme asi odlišnú situáciu z daňového hľadiska, takže neviem, či Ti to pomôže.
Fyzická osoba zamestnancov delimitáciou previedla od 01.01.2008 do s.r.o. Keďže ale fyzická osoba právne nezanikla, musela urobiť RZD za rok 2007 za seba a aj vysporiadať daň. Bolo to urobené na základe konzultácie na DÚ.
U Vás je špecifikum aj to, že došlo k delimitácii počas januára 2010, preto by som odporúčala ísť priamo za správkyňou na DÚ, ale prikláňam sa k odpovedi predo mnou.
Iveta Matlovičová
17.03.10,12:03
áno, keby nezanikla, bolo by to jednoduchšie, konzultovala som to s DÚ, kde sa vyjadrili, že ak zamestnanci zanikajúcej spoločnosti stihli požiadať (ešte pred zánikom) ZĽ-a o vykonanie RZD, je povinná nástupnícka firma vykonať RZD, ale v jeho mene, ak nestihli v danom termíne požiadať, sú povinní si podať daňové priznanie
nemcikova
17.03.10,12:20
Aj v našom prípade daňováčka odporúčala dohodu so zamestnancami, aby si sami urobili DP. Bolo by to jednoduchšie aj pre nás. Ale keďže sme uzatvárali jeden rok v SZČO a nový v s.r.o., nebolo to až také náročné.
jacekova
17.03.10,16:46
áno, keby nezanikla, bolo by to jednoduchšie, konzultovala som to s DÚ, kde sa vyjadrili, že ak zamestnanci zanikajúcej spoločnosti stihli požiadať (ešte pred zánikom) ZĽ-a o vykonanie RZD, je povinná nástupnícka firma vykonať RZD, ale v jeho mene, ak nestihli v danom termíne požiadať, sú povinní si podať daňové priznanie


veď toto iste som ti napisala aj ja.... aj s odvolávkami zákonov...
Iveta Matlovičová
17.03.10,18:41
veď toto iste som ti napisala aj ja.... aj s odvolávkami zákonov...

ty si uviedla, že: "takže RZD (http:///) urobí nová firma so svojou "hlavičkou" a svojimi údajmi", ale mne povedali, že to urobí nová firma (lebo prevzala záväzky zanikajúcej firmy), ale s hlavičkou zanikajúcej firmy, pretože zamestnanci ju stihli ešte pred zánikom požiadať o RZD, škoda, že nejestvuje nejaký metodický pokyn, o ktorý by sme sa mohli v takýchto situáciách oprieť

i tak ďakujem za skúsenosti
Viiila76
01.06.10,19:02
Mna by zase zaujimalo, ako je to v pripade nezaplateneho poistneho a dani za prechadzajuce obdobia. Stara firma bude fungovat este nejaku dobu, na druhu firmu preslo len zopar zamestnancov formou deliminacie.
Prechadza na novu firmu aj povinnost zaplatit za tychto zamestnancov nezaplatene poistne??? :confused: