evnka
26.02.08,08:12
Ahojte poradaci,
Znovu vas poprosim o radu.
Mam dilemu, ci ide o technicke zhodnotenie budovy alebo danovo uznane vydavky - vystavba priecky aj s dverami /ide o odclenenie priestoru a vybudovanie tak satne pre novych zamestnancov, cca v objeme 73 000 Sk/. Ide podla vas o stavebnu upravu a tam o TZ budovy?

dakujem ;)
Olice
26.02.08,07:53
Ahojte poradaci,
Znovu vas poprosim o radu.
Mam dilemu, ci ide o technicke zhodnotenie budovy alebo danovo uznane vydavky - vystavba priecky aj s dverami /ide o odclenenie priestoru a vybudovanie tak satne pre novych zamestnancov, cca v objeme 73 000 Sk/. Ide podla vas o stavebnu upravu a tam o TZ budovy?

dakujem ;)
Ide o TZ budovy.
evnka
26.02.08,08:00
dakujem
evnka
26.02.08,08:26
Este jedna otazocka ma napadla...teraz som dostala info, ze ide o sadrokartonovu priecku - je to TZ aj v tomto pripade?
Olice
26.02.08,09:33
Este jedna otazocka ma napadla...teraz som dostala info, ze ide o sadrokartonovu priecku - je to TZ aj v tomto pripade?
Som toho názoru, že je to aj v tomto prípade technické zhodnotenie, bol to zásah do hmotného majeku, ktorým ste zmenili účel jeho použitia, teda myslím si, že ste z nejakého nevyužitého priestoru vytvorili šatne, pribudla priečka a dvere, ktoré tam predtým neboli.
Ale budem rada, keď sa vyjadrí aj niekto ďalší, aby sme v tom mali jasno.
Danila
26.02.08,09:44
Jednoznačne TZ.
evnka
26.02.08,10:12
dakujem vam
betka
26.02.08,17:53
betka
26.02.08,18:00
Este jedna otazocka ma napadla...teraz som dostala info, ze ide o sadrokartonovu priecku - je to TZ aj v tomto pripade?

V každom prípade ide o stavebnú úpravu, nie opravu. Touto úpravou sa nemení vonkajší vzhľad nehnuteľnosti, (pri zmene vonkajieho vzhľadu nehnuteľnosti by bolo potrebné stavebné povolenie).
Môžete zaradiť TZ do používania, pričom zvýšite VC nehnuteľnosti, resp. ZC pri zrýchlenom odpisovaní. Doba odpisovania sa Vám predlži o ďalšíííích 20 rokov, vykonaným TZ.
(niekedy si týmito stavebnými úpravami nižšej hodnoty, pri vysokej cene nehnuteľnosti napr. 15 mil.Sk, pokazíme celé odpisovanie a predlžime si odpisovanie o veľa, veľa rokov;), nič neurobíme so zákonom:))
AntekaK
02.07.08,19:10
Ahojte, podľa toho, čo je v príspevkoch by som mala mať jasno, ale chcela by som sa predsa spýtať, keď máme v škole veľkú knižnicu, ktorá bola oddelená od učebne posuvnými dverami. Toto leto sa rozhodli, že posuvné dvere zrušia a začali murovať priečku. Hodnota prác neprevýši 30.000,- Tiež treba stavebné povolenie? Bude to technické zhodnotenie budovy.
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
KEJKA
02.07.08,20:05
.................
Môžete zaradiť TZ do používania, pričom zvýšite VC nehnuteľnosti, resp. ZC pri zrýchlenom odpisovaní. Doba odpisovania sa Vám predlži o ďalšíííích 20 rokov, vykonaným TZ.
(niekedy si týmito stavebnými úpravami nižšej hodnoty, pri vysokej cene nehnuteľnosti napr. 15 mil.Sk, pokazíme celé odpisovanie a predlžime si odpisovanie o veľa, veľa rokov;), nič neurobíme so zákonom:))
prečo O 20 rokov?
Pokračuje sa v odpisovaní, akurát zo zvýšenej vstupnej, resp. zostatkovej ceny. Pri zrýchlenom odpiosvaní sa vrátime na začiatok (koeficient 20), ale predlženie aj v tomto prípade bude "len" o toľko rokov, kolko sa už odpisovalo, prípadne 1 rok ešte pribudne. Ak ide o novú budovu, ktorá sa zatiaľ odpisovala napr. 5 rokov, predlženie bude o 5-6 rokov, ale nie 20.
Toľko na upresnenie.
betka
11.07.08,10:26
prečo O 20 rokov?
Pokračuje sa v odpisovaní, akurát zo zvýšenej vstupnej, resp. zostatkovej ceny. Pri zrýchlenom odpiosvaní sa vrátime na začiatok (koeficient 20), ale predlženie aj v tomto prípade bude "len" o toľko rokov, kolko sa už odpisovalo, prípadne 1 rok ešte pribudne. Ak ide o novú budovu, ktorá sa zatiaľ odpisovala napr. 5 rokov, predlženie bude o 5-6 rokov, ale nie 20.
Toľko na upresnenie.

Ano, súhlasím. Nebolo myslené 15+20 rokov, (mňa by to nenapadlo)....., ale niekto to naozaj tak môže pochopiť, a teda sa ospravedlňujem, že som to nie polopate.:)
Ale koef. 20, mi hovorí, každým vykonaným TZ sa odpisuje akoby "od začiatku":)
Lenka1979
11.07.08,10:32
Ak sa trošku rozpráva o budovách a ich TZ, rada by som sa niečo opýtala.
Ako výrobná firma sme si akurát dostavali novú výrobnú halu, ktorú chceme skolaudovať. V projektovej dokumentácii je k tejto hale zakreslená ešte jedna trojposchodová administratívna budova, ktorej základy budeme kopať asi tak o mesiac. Všetky náklady som "nabaľovala" na účet 042, po skolaudovaní, zaradím halu do užívania. Náklady-výdavky na tú "novú" administr.časť účtujem ako TZ výrobnej haly? Čiže zase "nabaľujem" na 042 a po jej skolaudovaní zaradím do užívania aj tú? Ďakujem.
betka
11.07.08,11:44
Ak sa trošku rozpráva o budovách a ich TZ, rada by som sa niečo opýtala.
Ako výrobná firma sme si akurát dostavali novú výrobnú halu, ktorú chceme skolaudovať. V projektovej dokumentácii je k tejto hale zakreslená ešte jedna trojposchodová administratívna budova, ktorej základy budeme kopať asi tak o mesiac. Všetky náklady som "nabaľovala" na účet 042, po skolaudovaní, zaradím halu do užívania. Náklady-výdavky na tú "novú" administr.časť účtujem ako TZ výrobnej haly? Čiže zase "nabaľujem" na 042 a po jej skolaudovaní zaradím do užívania aj tú? Ďakujem.

1.Leni, treba pozrieť stavebné povolenie, na čo bolo vydané.
Ak máte stavebné povolenie na výrobnú halu ako celok, a bude samostatne kolaudovaná, bude na LV figurovať ako samostatná stavba, urobíte analytiku 021xx/042xx.

Teraz k novej administratíve.
Predpokladám, že táto administratíva vyžadovala nové stavebné povolenie, bude to samostatný objekt, stavba, kt. sa bude kolaudovať samostatne.

2. Ak však máte v stavebnom povolení, že vykonávate TZ ako prístavbu k výrobnej hale, potom všetko účtujete na 042 a po kolaud. zvýšite VC, resp ZC (rýchle odpisy) výrobnej haly. Pochybujem však o tom, že 2 rôzne objekty, s rôznym účelom využitia na podnikanie, budú zamerané týmto smerom, takže tento bod 2 určite nie je správny.

Pozn: preštudovať stavebné povolenia
Lenka1979
11.07.08,16:02
1.Leni, treba pozrieť stavebné povolenie, na čo bolo vydané.
Ak máte stavebné povolenie na výrobnú halu ako celok, a bude samostatne kolaudovaná, bude na LV figurovať ako samostatná stavba, urobíte analytiku 021xx/042xx.

Teraz k novej administratíve.
Predpokladám, že táto administratíva vyžadovala nové stavebné povolenie, bude to samostatný objekt, stavba, kt. sa bude kolaudovať samostatne.

2. Ak však máte v stavebnom povolení, že vykonávate TZ ako prístavbu k výrobnej hale, potom všetko účtujete na 042 a po kolaud. zvýšite VC, resp ZC (rýchle odpisy) výrobnej haly. Pochybujem však o tom, že 2 rôzne objekty, s rôznym účelom využitia na podnikanie, budú zamerané týmto smerom, takže tento bod 2 určite nie je správny.

Pozn: preštudovať stavebné povolenia


betka,ďakujem za odpoveď, ale mne sa zdá, že v stavebnom povolení je to ako celok, neviem o tom, žeby konateľ niečo spomínal o novom stavebnom povolení, lebo on sa už chystá stavať, takže asi skôr nie. Podľa mňa pôjde o TZ budovy-teda ako prístavba k výrobnej hale. Môžem odpisovať aj rovnomerne, nie? Musím preštudovať stavebné povolenie. Mne sa skôr zdá ten bod 2.
Lenka1979
16.07.08,06:58
betka,ďakujem za odpoveď, ale mne sa zdá, že v stavebnom povolení je to ako celok, neviem o tom, žeby konateľ niečo spomínal o novom stavebnom povolení, lebo on sa už chystá stavať, takže asi skôr nie. Podľa mňa pôjde o TZ budovy-teda ako prístavba k výrobnej hale. Môžem odpisovať aj rovnomerne, nie? Musím preštudovať stavebné povolenie. Mne sa skôr zdá ten bod 2.
Včera mi šéf povedal, že na výrobnu halu aj na tú administratívnu budovu má jedno stavebné povolenie, len kolaudovať bude všetko osobitne. Zatiaľ máme kolaudačné rozhodnutie na trafo stanicu, 15.8. by sa mala kolaudovať výrobná hala, a nakoniec administr. - takže to môžem účtovať ako TZ haly?
Lenka1979
16.07.08,11:41
...posúvam...
Lenka1979
16.07.08,12:34
...posúvam...
AntekaK
18.07.08,04:47
Ahojte, podľa toho, čo je v príspevkoch by som mala mať jasno, ale chcela by som sa predsa spýtať, keď máme v škole veľkú knižnicu, ktorá bola oddelená od učebne posuvnými dverami. Toto leto sa rozhodli, že posuvné dvere zrušia a začali murovať priečku. Hodnota prác neprevýši 30.000,- Tiež treba stavebné povolenie? Bude to technické zhodnotenie budovy.
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
hudko
18.07.08,05:13
Podľa môjho názoru sa jedná o TZ aj keď cena nepresiahne 30000 Sk. Stavebné povolenie netreba, pokiaľ sa nemení vonkajší vzhľad budovy, alebo sa nebúra nejaká nosná priečka (teda nie je ohrozená statika budovy). Pekný deň želám
adato
22.07.08,10:47
1. K TZ do 30 000,- -záleží ako máte stanovené v internej smernici, či aj aj TZ do 30 000,- považujete a účtujete ako zhodnotenie, alebo do nákladov bežného roka.

2. K problematike administratívnej budovy - predpokladám, že sa nejedná o TZ, nakoľko sú kolaudácia rozdelené. Vyzerá to tak, že prvá stavba bola riadne ukončená. Je potrebné zistiť, ako bude budova umiestnená, či sa jedná o prístavbu k hale, alebo o samostatne stojacu budovu. Ak sa jedná o samostatnú budovu - potom by na obstaraní mala ostať časť nákladov, ktorá súvisí s obstaraním budovy (časť nákladov na projekt...), ďalšie náklady účtovať na obstaranie a zaradiť ich až po skolaudovaní novej budovy.
Lenka1979
24.07.08,11:20
1. K TZ do 30 000,- -záleží ako máte stanovené v internej smernici, či aj aj TZ do 30 000,- považujete a účtujete ako zhodnotenie, alebo do nákladov bežného roka.

2. K problematike administratívnej budovy - predpokladám, že sa nejedná o TZ, nakoľko sú kolaudácia rozdelené. Vyzerá to tak, že prvá stavba bola riadne ukončená. Je potrebné zistiť, ako bude budova umiestnená, či sa jedná o prístavbu k hale, alebo o samostatne stojacu budovu. Ak sa jedná o samostatnú budovu - potom by na obstaraní mala ostať časť nákladov, ktorá súvisí s obstaraním budovy (časť nákladov na projekt...), ďalšie náklady účtovať na obstaranie a zaradiť ich až po skolaudovaní novej budovy.

adato, ďakujem za odpoveď, ale aj napriek Tvojej odpovedi nie som si celkom istá, práve kvôli tomu jednému stavebnému povoleniu. Výrobná časť už stojí a bude sa kolaudovať, administr.časť sa bude stavať a bude "prilepená" (neviem to ináč napísať) k výrobnej hale, z prevádzkových dôvodov sa chceme skôr sťahovať nie až keď postavíme administr.časť, lebo tá nová hala je väčšia ako tá, v ktorej sme teraz.
Čiže: a.) po kolaudácii zaradiť halu do užívania a odpisovať-ako samostatnú budovu??
b.) po kolaudácii všetky ďalšie náklady, ktoré vzniknú so stavbou administratívnej časti dávať naďalej na účet 042 a až po jej skolaudovaní uviesť do užívania???
Tu sa jedná len o to, že máme jedno stavebné povolenie na celý komplex-hala a administr.budova, len hala už stojí a budeme ju užívať a adminstr.sa ešte len bude stavať.
Neviem aké info by ešte pomohlo.
Ďakujem za reakcie a názory.
adato
24.07.08,13:00
Na tom nezáleží, že je jedno stavebné povolenie. Záleží na tom, ako je tá stavba charakterizovaná, či sa dá povedať, že v 2. etape rozširujete halu o prístavbu, alebo staviate samostatnú admisnistratívnu budovu, ako ju dáte zamerať, či jej pridelíte samostatné súpisné číslo. Ja by som ju radšej zaradila samostatne. Na administratívne budovy platia potom iné pravidlá (čo je a nie je súčasťou vybavenia), pre prípadný prepočet nákladov pre výrobnú a správnu réžiu je tiež lepšie to mať oddelene.
Lenka1979
24.07.08,16:35
Na tom nezáleží, že je jedno stavebné povolenie. Záleží na tom, ako je tá stavba charakterizovaná, či sa dá povedať, že v 2. etape rozširujete halu o prístavbu, alebo staviate samostatnú admisnistratívnu budovu, ako ju dáte zamerať, či jej pridelíte samostatné súpisné číslo. Ja by som ju radšej zaradila samostatne. Na administratívne budovy platia potom iné pravidlá (čo je a nie je súčasťou vybavenia), pre prípadný prepočet nákladov pre výrobnú a správnu réžiu je tiež lepšie to mať oddelene.

adato, ďakujem Ti, hala a administr.časť budú mať jedno súpisné číslo, musím osobne pozrieť na stavebné povolenie ako je tam uvedené, ale mne sa zdá, že je tam napísané administratívna budova s výrobnou halou, tak je to potom ako jeden celok, či nie?
šitnik
01.08.08,10:57
áno, ide o TZ budovy
šitnik
01.08.08,10:59
Treba pozrieť ako to bude uvedené v liste vlastnictva (zápis. v katastri) či to bude jedná parcela alebo dve.
Lenka1979
03.08.08,09:34
Treba pozrieť ako to bude uvedené v liste vlastnictva (zápis. v katastri) či to bude jedná parcela alebo dve.
Pozrela som si stavebné povolenie, je na ňom napísané:
"Administratívno-výrobná budova a trafo stanica".
Na trafo stanicu sme už mali kolaudáciu, na výrobnú halu bude kolaudácia v priebehu dvoch týždňov, a už sú vykopané základy na administr.časť. Ja som to začala dávať na 042 - s analytikou TZ, môžem to tak nechať?
Ďakujem.
adato
06.08.08,11:53
Podľa názvu sa to javí ako jedna budova, takže sa asi jedná o technické zhodnotenie.