bui
26.02.08,08:26
Uz druhy krat po sebe mi vysiel v DPH nadmerny odpocet.
Co robit v pripade ze som objavila blocik za phm ktory nie je firemny, no omylom so ho zauctovala a teda som si omylom aj narokovala odpocet DPH.

Vcera sa podavalo danove priznanie.

Ako to opravit?
Co poslat na danovy urad?

Dodatocne danove a zaplatit tam tu sumu co som si nepravom narokovala?Alebo je nejaky iny postup?
Co s dokladom? Vymazat ho? Opravit ho opacnym znamienkom?
Zoltán Kovács
26.02.08,07:28
Uz druhy krat po sebe mi vysiel v DPH nadmerny odpocet.
Co robit v pripade ze som objavila blocik za phm ktory nie je firemny, no omylom so ho zauctovala a teda som si omylom aj narokovala odpocet DPH.

Vcera sa podavalo danove priznanie.

Ako to opravit?
Co poslat na danovy urad?

Dodatocne danove a zaplatit tam tu sumu co som si nepravom narokovala?Alebo je nejaky iny postup?
Co s dokladom? Vymazat ho? Opravit ho opacnym znamienkom?



Podať DDP, ak nadmerný odpočet sa ti iba znižoval a nevznikne ti povinnosť tak platiť netreba nič. Znižený NO si uplatníš v nasledujúcom priznaní.
Tweety
26.02.08,07:29
Uz druhy krat po sebe mi vysiel v DPH nadmerny odpocet.
Co robit v pripade ze som objavila blocik za phm ktory nie je firemny, no omylom so ho zauctovala a teda som si omylom aj narokovala odpocet DPH.

Vcera sa podavalo danove priznanie.

Ako to opravit?
Co poslat na danovy urad?

Dodatocne danove a zaplatit tam tu sumu co som si nepravom narokovala?Alebo je nejaky iny postup?
Co s dokladom? Vymazat ho? Opravit ho opacnym znamienkom?


Poslať DDP, doklad preúčtovať na nedaňový náklad.
bui
26.02.08,13:10
Len si to neviem celko dobre predstavit..., lebo som to nikdy nerobila, DDP. Myslim postup ako sa to robi.
Ked teraz preuctujem doklad na nedanovy naklad...tak zauctujem aj 343?....prepokladam ze musim...minusom..
Kedze to bol pokl. vydavkovy doklad tak by mi to zamestnanec mal vratit.....vtedy by som nic nemusela preuctovavat do nedanovych nakladov...nie?
To DDP bude ako vyzerat? Lebo doteraz som si myslela ze sa tam uvadza suma o ktoru som mala na dani viac odviest ako som odviedla...teda DPH z dokladov , ktore sa do dan. priznania nedostali a mali tam byt... Ja potrebujem len ponizit nadmerny odpocet....
Idealne by bolo doklad vymazat...

A ako to urobim buduci mesiac...myslim konkretne...postup
Pouzivam program Omega...myslite ze to pojde nejako urobit priamo v programe?
Ved ked chcem vytlacit DDP za januar tak to musim opravit s januarovym datumom...
A tym ze uplatnim si znizeny nadmerny odopcet bud. mesiac mate na mysli ze hoci my vyjde na danovom priznani za februar DPH nejaka suma tak ja zaplatim viac o tu chybu z januara? Alebo to ma byt uvedene priamo na februarovom dan. priznani, v tlacive?
Ale som sa zamotala..a to len preto ze to neviem :o(


Dakujem
Jana Acsová
26.02.08,13:28
Co robit v pripade ze som objavila blocik za phm ktory nie je firemny, no omylom so ho zauctovala a teda som si omylom aj narokovala odpocet DPH.

Poslať DDP, doklad preúčtovať na nedaňový náklad.
Aký nedaňový náklad? Ak sa jedná o blok, ktorý nie je firemný, nejedná sa ani o účtovný prípad firmy súvisiaci s tým blokom. Ak bol preplatený niekomu doklad chybne predložený, voči tomu, komu bol vyplatený vznikne firme pohľadávka. Ak sa s blokom nespája pohyb peňažných prostriedkov, nevznikol žiadny účtovný prípad.
Je potrebné zistiť či vznikol účtovný prípad. Ak vznikol, tak aký. Ak nevznikol, neúčtovať.
Jana Acsová
26.02.08,15:00
Kedze to bol pokl. vydavkovy doklad tak by mi to zamestnanec mal vratit.....vtedy by som nic nemusela preuctovavat do nedanovych nakladov...nie?
Tak ako uvádzate. Opravou účtovania by sa Váš účtovný zápis napr. 5xx,343/211 upravil na 335/211, teda opravíte stranu MD účtovania. Akým spôsobom záleží na podmienkach a účtovnom programe.
Jana Acsová
26.02.08,15:07
To DDP bude ako vyzerat? Lebo doteraz som si myslela ze sa tam uvadza suma o ktoru som mala na dani viac odviest ako som odviedla...teda DPH z dokladov , ktore sa do dan. priznania nedostali a mali tam byt... Ja potrebujem len ponizit nadmerny odpocet...
Po oprave účtovania sa Vám zmení strana MD účtu 343. Dodatočné daňové priznanie vyplníte klasicky celé tak, ako by malo byť správne s tým, že na prednej strane vyznačíte krížikom, že sa jedná o dodatočné DP a uvediete dátum zistenia chyby. Druhú stranu vyplníte so všetkými správnymi sumami. Navyše vyplníte riadok 35.

Na riadku 35 uvediete rozdiel oproti riadnemu DP. Ak bol napr. odpočet 10000 a teraz je 9500, na riadok 35 uvediete +500. Na riadok 36 neuvediete nič, nakoľko odpočet zatiaľ nadmerný odpočet nebol použitý na úhradu vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období.
bui
27.02.08,06:34
Dakujem velmi pekne za odpoved
takze v danovom prianani za februar nebude nic co sa tyka tejto opravy....
nebudem nic navysovat ani ponizovat...poslem ho take ako vyjde...

Opravu urobim zauctovanim opacneho zapisu -501,-343 MD a 335 MD

S tym ze suma na 343 sa musi dostat do DDP za januar.

Je mozne urobit DDP aj tak ze by som ten doklad vymazala...lebo u mna je to mozne, tlacim si pokl. doklady bez cisel, a tie si potom napisem na doklad rucne..este ich tam nemam.
A teda by to vlastne vyzeralo ze som vyplnila nespravne danove priznanie,....a teraz ho vyplnim spravne ale uz ako dodatocne? Neviem len sa pytam...
Jana Acsová
27.02.08,06:40
Je mozne urobit DDP aj tak ze by som ten doklad vymazala...lebo u mna je to mozne, tlacim si pokl. doklady bez cisel, a tie si potom napisem na doklad rucne..este ich tam nemam. Toto síce nie je kóšer, ale je mi to jasné ... ak sa dá, zariaďte sa podľa toho. Jedná sa predsa o chybu ... ale potom šup, šup .-) očíslovať doklady.
Dorinda
05.03.08,08:05
Pri kontrole som zistila, ze jeden hotovostny doklad - DPH 442 Sk sme si uplatnili o mesiac skor. Mam podat DDP za oba mesiace, kde pri jednom bude VDP a druhom NO tej istej ciastky. A mam poziadat aj DU o zapocitanie? Alebo to nechat tak. Dakujem.
marcelaStanakova
25.02.11,05:35
Má faktúru z 12-2010 kde vznikol odpočet na DPH daňové priznanie za 4 štvrťrok 2010 je odovzdane. Fakturu som dostala včera , potrebujem poradiť vypracovať opravné DP alebo zaučtovať v tomto štvrťroku 2011 je tam ale iná sadzba DPH z 19 na 20?
KEJKA
25.02.11,06:02
má-odkedy? má odvčera, takže
opravné už nepodáš, iba ak dodatočné.
Málo informácií, zlá formulácia otázky.
ako účtovník-živnostník rozmýšľaš o prerobení sadzby DPH na prijatom doklade???????????????????? fúúúúha, no comment.
Adiks
25.02.11,06:06
Jedna z podmienok na odpočítanie DPH uvedená v par.51 ods.1 písm.a) zákona o DPH je, že máš faktúru. Keďže faktúra ti došla až včera, odpočítaš DPH v daňovom priznaní za 1.štvrťrok 2011.
marcelaStanakova
25.02.11,06:12
Nechápem ako odpočítam teraz v tomto roku je iná sadzba v tomto roku nemôžem prerobiť sadzbu
Adiks
25.02.11,06:30
Žiadnu sadzbu DPH nemusíš prerábať, veď v roku 2011 môžeš mať aj dobropisy k faktúram z roku 2010, kde bude tiež sadzba DPH 19 %. Faktúra s 19 % sadzbou DPH bude v daňovom priznaní uvedená v riadkoch 21 a 23 spolu s faktúrami s 20 % sadzbou DPH, pričom v danovom priznaní uvedieš poznámku koľko predstavuje odpočítanie dane celkom v sadzbe DPH 19 % a koľko v sadzbe DPH 20 %.
KEJKA
25.02.11,07:00
kde je v DP DPH miesto na poznámky?