GULO141
26.02.08,09:31
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa dá prevod peňazí z podnikateľského účtu na účet osobný (a následný výber z osobného účtu) chápať a zaúčtovať (pomocou priebežnej položky) aj ako dotáciu pokladne alebo iba ako osobnú spotrebu?
Ďakujem.
mysimis
26.02.08,08:37
Preúčtovanie fin. prostriedkov z podnikateľského účtu na účet súkromný sa neúčtuje cez priebežné položky. Zaúčtuj tú sumu ako výdavok z účtu - členenie - osobná spotreba - výdavok neovplyvňujúci ZD.
basha_V
01.02.10,11:18
ja by som sa chcela spytat to iste len v PU.. kedze je prva otazka ohladom JU... mam vypis z banky s.r.očky a tam je prevod penazi na ucet jedneho z konatelov. ako to mam zauctovat ? 522/221? dakujem za mudre rady starsich a skusenejsich :-)
andreaS
01.02.10,11:20
v PU to tak nefunguje ako v JU...

a peniaze kt. sa vyberu na osobnu spotrebu ci uz konatela alebo spolocnika treba zauctovat ako pohladavku voci tejto osobe a tie peniaze ma vratit...
Zoltán Kovács
01.02.10,11:23
ja by som sa chcela spytat to iste len v PU.. kedze je prva otazka ohladom JU... mam vypis z banky s.r.očky a tam je prevod penazi na ucet jedneho z konatelov. ako to mam zauctovat ? 522/221? dakujem za mudre rady starsich a skusenejsich :-)

V prvom rade treba poznať dôvod takéhoto prevodu. Až potom vieme správne odpovedať.
basha_V
01.02.10,12:44
vyriesila som to fakturou dotycneho pre s.r.o. Robia si tam z toho holubnik
:-P
Dakujem aj tak velmi pekne!
Zoltán Kovács
01.02.10,12:56
vyriesila som to fakturou dotycneho pre s.r.o. Robia si tam z toho holubnik
:-P
Dakujem aj tak velmi pekne!

Ten konateľ má aj živnosť, že si môže vystaviť fa na vlastnú s.ro.? Toto riešenie bolo tvoje rozhodnutie, alebo toho konateľa? Nakoľko ak sa to v účtovníctve spoločnosti prejaví ako nákladová položka, potom u konateľa sa to musí prejaviť ako zdaniteľný príjem.
basha_V
01.02.10,13:12
ano ano, dali sme to na jeho zivnost a jemu robim tiez ucto, cize to hned davam aj jemu medzi zdan.prijmy. som len v zaciatkoch uctovania, takze takymto veciam sa este len ucim :-)
Paula
01.02.10,13:53
ano ano, dali sme to na jeho zivnost a jemu robim tiez ucto, cize to hned davam aj jemu medzi zdan.prijmy. som len v zaciatkoch uctovania, takze takymto veciam sa este len ucim :-)


Akýmto veciam ? Ako z osobnej spotreby konateľa vykúzliť fiktívny obchod? A či čo....
basha_V
01.02.10,19:30
nejak tak...skor by som to nazvala..."ako sa dostat legalnou cestou z vystrelkov majitelov" :-)
Paula
01.02.10,19:37
nejak tak...skor by som to nazvala..."ako sa dostat legalnou cestou z vystrelkov majitelov" :-)


:confused:
Dav
02.02.10,05:13
nejak tak...skor by som to nazvala..."ako sa dostat legalnou cestou z vystrelkov majitelov" :-)


Postupy účtovania :

§ 53

Účtovanie pohľadávok voči spoločníkom, členom družstiev a účastníkom združenia


(1) Na účte 351 - Pohľadávky v rámci konsolidovaného celku sa účtujú krátkodobé pôžičky poskytnuté účtovnými jednotkami v konsolidovanom celku.

(2) Na účte 353 - Pohľadávky za upísané vlastné imanie sa účtujú pohľadávky voči upisovateľom, ktorými sú akcionári, spoločníci a členovia družstva. Zostatok účtu predstavuje upísané nesplatené akcie alebo podiely.

(3) Na účte 354 - Pohľadávky voči spoločníkom a členom pri úhrade straty sa účtujú krátkodobé pohľadávky voči spoločníkom vo verejnej obchodnej spoločnosti, komplementárom v komanditnej spoločnosti, spoločníkom v spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom družstva, vo výške predpísanej úhrady straty súvzťažne s účtom 596 - Prevod podielov na hospodárskom výsledku spoločníkom alebo účtom 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní.

(4) Na účte 355 - Ostatné pohľadávky voči spoločníkom a členom sa účtujú, napríklad krátkodobé pohľadávky z pôžičiek spoločníkom v obchodnej spoločnosti, úrok z omeškania pri oneskorenom splácaní peňažného vkladu spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti, v komanditnej spoločnosti alebo v spoločnosti s ručením obmedzeným.

(5) Na účte 358 - Pohľadávky voči účastníkom združenia sa účtujú pohľadávky voči účastníkom združenia, ak
a) nevzniká samostatná právnická osoba,
b) nie je poverený ani jeden z účastníkov združenia za správcu združenia, pričom zostatok tohto účtu sa odsúhlasí účastníkmi združenia.
andreaS
02.02.10,06:02
:confused:

skor :eek::eek::eek:
DeniskaP
24.02.10,17:32
Dobrý večer,
ja mam podobnú otázku. Takže keď som mala prevod z podnikateľského účtu na osobný účet, zaúčtujem to ako osobnú spotrebu podnikateľa. A môžem potom spraviť dotáciu pokladne bez toho, že by som vybrala ďalšie peniaze z podnikateľského účtu?
A ako zaúčtovať výdavky, ktoré boli omylom platené z podnikateľského účtu a s podnikaním nesúvisia?
Ďakujem pekne
mysimis
24.02.10,17:35
Prevod fin. prostriedkov z podnik. účtu na osobný zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci ZD - osobná spotreba.
Dotácia ako príjem NZD - vklad podnikateľa.
Výdavky omylom platené z podnik. účtu - osobná spotreba.
DeniskaP
24.02.10,17:39
Ďakujem pekne, veľmi si mi pomohla Miška :) Som úplná začiatočníka, ale polepším sa ;)