milos5
26.02.08,10:39
Prosim o radu, resp. uistenie: S manzelkou mame v bezpodielovom spoluvlastnictve byt - kupeny v roku 2004 za 400 tis. Sk. Byt predavame za 850 tis. Sk. V tomto byte sme nemali nahlasene trvale pobyty a este ho ani nevlastnime 5 rokov, takze sa nebude jednat o prijem oslobodeny od dane z prijmu z prevodu vlastnictva nehnutelnosti. Teraz otazky, resp. konstatovania:
1. Pre urcenie zakladu dane si mozeme od prijmu 850 tis. Sk odratat kupnu cenu bytu vo vyske 400 tis. Sk, aj ked bola zaplatena uz pred 4 rokmi.
2. Tiez si mozeme odratat vydavky na rekonstrukciu pocas celej doby, v ktorej sme byt vlastnili, nielen vydavky z roku 2008.
3. Mozem si uplatnit nasledovne "rekonstrukcne" prace a materialy: dlazky - linoleum, parkety (aj koberce?), stierkovanie, malovanie, elektrorozvody, vstavane skrine, okna, ...
4. Danove priznanie sa podava B-cko - staci az v termine pre podanie danoveho priznania za rok 2008 (do konca marca 2009).
5. Ako manzelia mozeme vsetko (prijmy za byt aj vydavky) zaratat polovicou na mna a polovicou na manzelku, alebo staci, ked si vsetko v danovom priznani (teda za byt) prizna len jeden z nas?
6. K danovemu priznaniu nemusim prikladat ohladom tohoto bytu ziadne doklady, len na poziadanie Danoveho uradu.
7. Ako opravnene vydavky su aj uroky z uveru + poplatky suvisiace s uverom (nie hypotekarny, ale napr. ucelovy na kupu bytu). Uver sme brali skor, ako sa byt kupoval (asi pol roka skor) - kedze sa vsak uver bral na kupu bytu a ten sa potom kupil a financoval z uveru, mozem zapocitat aj uroky platene v splatkach uz pred kupou bytu? Uver sa este plati, bude vyplateny inym uverom po predaji bytu - mozem zapocitat aj uroky, ktore este len budem platit + poplatky suvisiace s predcasnym vyplatenim uveru (lebo suvisia s uverom, za ktory sa byt kupoval), alebo len uz realne zaplatene uroky (doteraz zaplatene formou splatok)?
Cital som asi vsetky clanky venujuce sa tejto teme, chcem sa vsak este definitivne uistit a niektore podrobnosti, co som nenasiel, overit.
Dakujem.
janulinka
26.02.08,10:00
K tejto otázke by som sa chcela ešte opýtať nasledovné. V minulom roku som zdedila byt po tete, v ktorom som nemala trvalý pobyt. V tom istom roku som ho predala za cenu, ktorá je zhodná so znaleckým posudkom. Ako uvediem tieto skutočnosti do daňového priznania?
milos5
26.02.08,13:22
Vie mi niekto aj poradit? Niektore z tych bodov su aj otazky, ostatne by som poprosil aspon potvrdit, ze je to OK...
DAKUJEM.
Quetka
26.02.08,15:27
K bodu cislo:

7. Ako opravnene vydavky su aj uroky z uveru + poplatky suvisiace s uverom (nie hypotekarny, ale napr. ucelovy na kupu bytu). Uver sme brali skor, ako sa byt kupoval (asi pol roka skor) - kedze sa vsak uver bral na kupu bytu a ten sa potom kupil a financoval z uveru, mozem zapocitat aj uroky platene v splatkach uz pred kupou bytu? Uver sa este plati, bude vyplateny inym uverom po predaji bytu - mozem zapocitat aj uroky, ktore este len budem platit + poplatky suvisiace s predcasnym vyplatenim uveru (lebo suvisia s uverom, za ktory sa byt kupoval), alebo len uz realne zaplatene uroky (doteraz zaplatene formou splatok)?


Podla toho, co uz odznelo v pribuznych temach, vyzera, ze je mozne uplatnit si uroky a poplatok za predcasne splatenie uveru, ak bol viazany na byt. Avsak mna zarazila odpoved priamo z danoveho, kde sme toto overovali: podla nich uroky nie su danovo uznatelnym nakladom. Takze ak mate niekto s tymto skusenosti, dajte vediet.
books
27.02.08,12:56
Môj známy chce predať byt,kde má trvalý pobyt 4 roky,ale vlastníkom bytu je jeho otec,ktorý by mu daroval byt darovacou zmluvou.
Potom,keď by bol synovec vlastníkom bytu,tak by predal byt.

1. Bude platiť daň z darovania ?
2. Predaj bytu bude oslobodený od dane ?

Čo má spraviť,aby to bolo OK ?

Ďakujem.