atramka
19.03.05,10:14
kolegovia poraďáci ako sa dá uplatniť SZČO do nákladov telefón pevná linka súkromná. mobil s paušálom evidovaný na fyzickú osobu a nie ako SZČO, prípadne mobil na kartu. Môžu sa dať do nákladov časť - npr. v 1/3 z celkovej faktúry? Ako to správne robiť. Ako to dokladovať, aby to bolo v súlade s predpismi?
babenko1
19.03.05,09:27
Pevná linka... iba hovory, ktoré sú naviac oproti stavu kým si nezačala podnikať, treba si tam určiť nejaké percento, mobil s paušálom môžeš kľudne podľa podrobného rozpisu alebo potom iba na kartu. Mobil aj paušál aj karta.. to sa ťažko dokazuje...
učty
19.03.05,10:25
Práve sa s tým trápim. Pevná linka zriadená kvôli internetu rozhodla som sa dať 50% z každej fa bez ohľadu aké hovory tam su, nie je celkom OK
Je tu samostatná téma MOBIL hľadaj
Vladimír Ozimý
19.03.05,12:05
Ja to tiež robím, pokiaľ mi klient nedonesie podrobný výpis s podielom hovorov na daňové účely tak mu spravím interný predpis na percentá uznania do daňových výdavkov pokiaľ mi povie že to tam chce celé tak mu vyhoviem ale varujem a on si je toho vedomí že to je na jeho triko v prípade že mu to vyrazia odtiaľ v nejakej výške...
toria
23.08.06,07:37
Ja to tiež robím, pokiaľ mi klient nedonesie podrobný výpis s podielom hovorov na daňové účely tak mu spravím interný predpis na percentá uznania do daňových výdavkov pokiaľ mi povie že to tam chce celé tak mu vyhoviem ale varujem a on si je toho vedomí že to je na jeho triko v prípade že mu to vyrazia odtiaľ v nejakej výške...

A ako to účtujete?
Ja som prebrala jedno účto, kde si z pevnej linky dáva do nákladov 70% z faktúrovanej sumy, ale platí to celé z bežné účtu. Tkaže ako to mám zaúčtovať?

Napr. FA je na sumu 434,60
70% je VOZD to je 304,22
30% je VNZD to je 130,38

no a na výpise je že uhradila celých 434,60 čo s tým? Ako to zaúčtujem? Ešte som sa s týmto problémom nestretla. Ďakujem
Jana Acsová
23.08.06,07:45
A ako to účtujete?
Ja som prebrala jedno účto, kde si z pevnej linky dáva do nákladov 70% z faktúrovanej sumy, ale platí to celé z bežné účtu. Tkaže ako to mám zaúčtovať?

Napr. FA je na sumu 434,60
70% je VOZD to je 304,22
30% je VNZD to je 130,38

no a na výpise je že uhradila celých 434,60 čo s tým? Ako to zaúčtujem? Ešte som sa s týmto problémom nestretla. ĎakujemZ textu je zrejmé, že účtujete v JÚ, takže zrejme na faktúre iba vyznačíte položky a do peňažného denníka sa Vám prenesú úhradou sumy 434,60. A ako? No tak ako uvádzate. Rozpíšete ich na 70 % a 30 % podľa Vami uvedeného členenia na výdavok ovplyvňujúci a neovplyvňujúči základ dane. V podvojnom účtovníctve by to bola klasická úhrada 321/221, nakoľko už pri účtovaní faktúry by bol náklad členený.
toria
23.08.06,08:33
Z textu je zrejmé, že účtujete v JÚ, takže zrejme na faktúre iba vyznačíte položky a do peňažného denníka sa Vám prenesú úhradou sumy 434,60. A ako? No tak ako uvádzate. Rozpíšete ich na 70 % a 30 % podľa Vami uvedeného členenia na výdavok ovplyvňujúci a neovplyvňujúči základ dane. V podvojnom účtovníctve by to bola klasická úhrada 321/221, nakoľko už pri účtovaní faktúry by bol náklad členený.


Je mi to jasné, ale ako postupovať keď doklad mám len jeden - položka vo výpise z účtu, ale je na celú sumu. Neviem ako s tým ďalej. Ako som písala stretla som sa s tým prvý krát.
Paula
23.08.06,08:41
Je mi to jasné, ale ako postupovať keď doklad mám len jeden - položka vo výpise z účtu, ale je na celú sumu. Neviem ako s tým ďalej. Ako som písala stretla som sa s tým prvý krát.

Ak Ti nedovolí zaúčtovať v jednom zápise do dvoch kýblikov, teda daňový výdavok (réžia) a nedaňový (ostatné), zaúčtuj platbu do dvoch riadkov. Napíš, aký máš soft, iste Ti niekto poradí konkrétne ako zapísať.
toria
23.08.06,09:09
Ak Ti nedovolí zaúčtovať v jednom zápise do dvoch kýblikov, teda daňový výdavok (réžia) a nedaňový (ostatné), zaúčtuj platbu do dvoch riadkov. Napíš, aký máš soft, iste Ti niekto poradí konkrétne ako zapísať.

Mám Alfu, poradte ako to robíte.
kikoza
23.08.06,09:15
Mám Alfu, poradte ako to robíte.
V Alfe sa to rozúčtuje do dvoch riadkov. Číslo dokladu treba dať v každom riadku to isté.Ešte doplním, že každý riadok ako čiastočnú úhradu záväzku.
renča1
23.08.06,09:15
Mám Alfu, poradte ako to robíte.

naúčtuj úhradu 2 x. To jest, naúčtuj úhradu najskôr vo výške 304,22 VOZD a potom ešte jeden krát pod tým istým číslom ban.výpisu, ako si naúčtovala prvú úhradu, ale naúčtuješ už sumu vo výške 130,38 VNZD. Z účtu budeš mať po sčítaní týchto dvoch súm odpísaný debet vo výške úhrady a zároveň rozdelené na výdav.ovpl.základ dane a výdavok neovp.základ dane. Pri zapísaní druhej časti úhrady sa ťa alfa opýta či zapísať úhradu pod tým istým číslom , dáš áno.