hempo
26.02.08,10:15
Po viacerych týždnoch obvolávania Úradov Verejného Zdravotníctva a iných inštitúcii som sa stále nedopracoval k jasnej odpovedi. Tak by som sa rad spýtal či mi niekto tu nebude vedieť poradiť.

Idem lisovať olej pre potravinárske účely. Našiel som si lis ktorý mi vyhovuje. Lis bol vyrobený mimo EU, ale dovozca ho predáva s označením CE. Avšak dovozca mi tvrdí že CE sa vztahuje na veci ako bezpečnosť práce a podobne, a ako také to nehovorí presne aké normi lis spĺňa pre lisovanie pre potravinárske účely. Na úrade Verejného Zdravotníctva mi povedali že sa na to vztahuje zákon o zhode, ale nevedeli mi povedať presne čo musi obsahovať certifikát aby potvrdil že lis je vhodný pre potravinárske účely.

Čiže, moja situácia je že viem že potrebujem mať papier k lisu ktorý potvrdí že lis je vhodný na potravinárske účely v rámci EU, ale neviem čo presne za papier to má byť. Vedel by mi niekto poradiť?

Dalšia vec, v prípade že lis nebude mať vhodný certifikát, ako sa postupuje pri zaobstaraní certifikátu o zhode? Kto mi ho vydá? Je to zdĺhavý a drahý proces?

Je to asi dosť špecifická otázka, ale už sa idem z toho zošalieť keď tý istý ľudia čo mi hovoria že niečo potrebujem, mi nevedia povedať presne čo to je, a ako to dostať.

Vopred ďakujem.
alexanderbalga
02.11.13,17:47
zdravim.ako to dopadlo s lisom?ake poziadavky su pri sprevadzkovani lisu na olej?aj ja by som sa chcel pokusit s lisovanim dufam ze pojde vsetko hladko :D dakujem