lenka44
26.02.08,11:12
Chcem poprosiť skúsenejších o radu. SRO okrem iného má prevádzku - pohostinstvo vo vlastnom dome jediného konateľa. Dom kúpil asi pred 6 rokmi uz aj so zariadeným pohostinstvom. A v minulom roku zacal podnikať aj v tomto smere. Vraj má nejakú zmluvu o prenájme medzi SRO a vlastníkom domu,teda vlastne medzi sebou samým.
Ale do teraz som nedostala ziadny doklad o nejakej platbe za nájom.Mám ho ja ako účtovníčka na to upozorniť,alebo sa o to nestarať a naúčtovať len to čo mi dá?
A ako je to s rekonštrukciou takéhoto priestoru? FA je na asi 180.000.- DPH sa asi odráta hned a zvyšok odpisovať? Dá sa vôbec odpisovať rekonštrukcia niečoho ,čo nebolo nikdy zaradené v majetku firmy a ani odpisované nebolo?
Ďakujem vopred za odpoveď
AHA
26.02.08,16:00
Rekonštrukcia sa dá odpisovať samostatne, ale treba vidieť nájomnú zmluvu nakoľko tam musí byť uvedené kto bude rekonštrukciu odpisovať či prenajímateľ alebo nájomca. A určite by som si pýtala nájomnú zmluvu aj z titulu nájmu do nákladov.
Kto platí energie a na základe čoho ? Ak ich platíte vy tak na základe čoho idú do nákladov ak ste nevidela nájomnú zmluvu ?