Fany
26.02.08,12:14
viem, že každá firma si eviduje doklady...rôzne, sú však aj nejaké predpisy, čo sa ako má zapisovať, evidovať, kedy vypisovať interné doklady... Rada by som založila tému, kde sa rozoberú prakticky jednotlivé úkony, aby to pomohlo aj tým, ktorí v tejto oblasti nemajú veľa skúseností. Napr. prvé:

Vystavená faktúra:
k faktúre vypíšem účtovací predpis, kde mám rozpísané jednotlivé sumy a účty na strane MD a D. Keď bude faktúra zaplatená, príde mi o tom výpis z banky. Účtovný zápis o úhrade zaznačím priamo na výpise (napr. označením účtu 311 pri konkrétnej sume) alebo na účtovacom predpise ako úhrada (221/311 a príslušná suma), alebo aj tam, aj tam ?
Musí byť k faktúre vystavený aj dodací list, alebo stačí, ak je tovar rozpísaný priamo na faktúre?
Je presne určené, čo všetko má byť k faktúre priložené? Napr. ak sa na nejakej službe a cene za túto službu dohodnú, stačí, ak je na faktúre uvedené ... za cenu dohodou, alebo tam aj tak musí byť nejaký rozpis, alebo súpis niečoho?

Predpis nájomného za priestory:
Existuje zmluva o nájme, kde je rozpísané nájomné za každý mesiac v roku. Treba vypísať interný doklad na začiatku roka s rozpisom jednotlivých nájmov a potom už iba doúčtovať úhrady, alebo každý mesiac vypísať nejaký interný doklad a úhradu. Alebo zaúčtovať na základe zmluvy o nájme?

Účtovný denník
Faktúra príde 12.2., dátum zdan.plnenia je 30.1.. Môžem v účtovnom denníku urobiť zápis, kde dátum zaúčtovania je 12.2. ale dátum jednotlivých položiek má dátum 30.1., keďže takto je to aj v evidencii DPH ?

Cenová evidencia
stačí, ak zmena predajnej ceny tovaru je zaznačená v skladovej karte, alebo treba o tomto viesť nejakú zvláštnu evidenciu. Tvorba predajných cien sa vo firme robí podľa skutočných obstarávacích nákladov + zisk firmy, ale v konečnom dôsledku sa zohĺadní podľa cien na trhu.


takýchto praktických rád je asi neúrekom. Ja by som konkrétne potrebovala teraz zodpovedať tieto.
AHA
26.02.08,16:55
viem, že každá firma si eviduje doklady...rôzne, sú však aj nejaké predpisy, čo sa ako má zapisovať, evidovať, kedy vypisovať interné doklady... Rada by som založila tému, kde sa rozoberú prakticky jednotlivé úkony, aby to pomohlo aj tým, ktorí v tejto oblasti nemajú veľa skúseností. Napr. prvé:

Vystavená faktúra:
k faktúre vypíšem účtovací predpis, kde mám rozpísané jednotlivé sumy a účty na strane MD a D. Keď bude faktúra zaplatená, príde mi o tom výpis z banky. Účtovný zápis o úhrade zaznačím priamo na výpise (napr. označením účtu 311 pri konkrétnej sume) alebo na účtovacom predpise ako úhrada (221/311 a príslušná suma), alebo aj tam, aj tam ? na BV pri sume napr. 221/311
Musí byť k faktúre vystavený aj dodací list, alebo stačí, ak je tovar rozpísaný priamo na faktúre? Ak je tam dodatok, že faktúra slúži aj ako dodací list
Je presne určené, čo všetko má byť k faktúre priložené? Napr. ak sa na nejakej službe a cene za túto službu dohodnú, stačí, ak je na faktúre uvedené ... za cenu dohodou, alebo tam aj tak musí byť nejaký rozpis, alebo súpis niečoho? Ak k faktúre nie zmluva tak áno. Napr.ak je zmluva pri spracovaní účta tak stačí že sa faktúruje trebárs služby dľa za obdobie január 2007 a suma. Z faktúry musí byť jasné čo sa robilo či sa účtovalo alebo murovalo atď napr. účto bez zmluvy trebars spracovanie účtovnej agendy za obdobie január 2007 (prípadne ešte rozpísať položky )

Predpis nájomného za priestory:
Existuje zmluva o nájme, kde je rozpísané nájomné za každý mesiac v roku. Treba vypísať interný doklad na začiatku roka s rozpisom jednotlivých nájmov a potom už iba doúčtovať úhrady, alebo každý mesiac vypísať nejaký interný doklad a úhradu. Alebo zaúčtovať na základe zmluvy o nájme?
Interný doklad vždy keď je podľa zmluvy nájom splatný, alebo keď uhradí tak
účtovať úhradu 518/221 (vždy je lepšie mať predpis)
Účtovný denník
Faktúra príde 12.2., dátum zdan.plnenia je 30.1.. Môžem v účtovnom denníku urobiť zápis, kde dátum zaúčtovania je 12.2. ale dátum jednotlivých položiek má dátum 30.1., keďže takto je to aj v evidencii DPH ? Datúm evidencie FA 12.02.2007 dátum dodania 30.01

Cenová evidencia
stačí, ak zmena predajnej ceny tovaru je zaznačená v skladovej karte, alebo treba o tomto viesť nejakú zvláštnu evidenciu. Tvorba predajných cien sa vo firme robí podľa skutočných obstarávacích nákladov + zisk firmy, ale v konečnom dôsledku sa zohĺadní podľa cien na trhu. Bolo by vhodné ak sa tovar preceneju mať o tom protokol na základe čoho hlavne ak ide cena dole.


takýchto praktických rád je asi neúrekom. Ja by som konkrétne potrebovala teraz zodpovedať tieto.
Dúfam, že som pomohla
dipe
27.02.08,08:20
Ahojte, teraz sa mi dostala so rúk FA s dátumom dodania služby 31.12.2006. Prosím poraďte mi ako postupovať v takom to prípade, ak ta FA nebola zaúčtovaná v tom príslušnom roku v ktorom bola služba dodaná.

Ďakujem za odpoveď
AHA
27.02.08,09:16
Ahojte, teraz sa mi dostala so rúk FA s dátumom dodania služby 31.12.2006. Prosím poraďte mi ako postupovať v takom to prípade, ak ta FA nebola zaúčtovaná v tom príslušnom roku v ktorom bola služba dodaná.

Ďakujem za odpoveď
zaúčtuješ oproti účtu 428 alebo 429