Lukana
26.02.08,13:16
NČZD na invalidného dôchodcu je 95616,-SK?
Môžem mu urobiť RZD aj keď mal pracovný pomer do 31.10.2007? Príjem z dôchodku sa mu nezaratuje do príjmu ?
Ďakujem
holubička1
26.02.08,12:21
Áno invalid, ktorý nemá nárok na st.dôchodok má nárok na plnú NZČD.
katka50
26.02.08,12:25
Môžeš, ak si požiadal o RZ do 15.2.2008. Príjem z dôchodku sa nezaratáva-nie je to zdaniteľný príjem.
Adula
01.07.08,16:43
Všade tu čítam, že za rok 2007 pri podaní DP, si mohli invalidi uplatniť celú nezdaniteľnú časť, tak som to aj spravila, minulý týždeň, ale mi volala pani z daňového, že si to mám opraviť, lebo má nárok len na rozdiel medzi nezd.časťou a invalidným dôchodkom, že za minulý rok to tak je, a že pre rok 2008 platí, že zase si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, tak teraz neviem, čo myslíte vy?
Zoltán Kovács
01.07.08,17:00
Všade tu čítam, že za rok 2007 pri podaní DP, si mohli invalidi uplatniť celú nezdaniteľnú časť, tak som to aj spravila, minulý týždeň, ale mi volala pani z daňového, že si to mám opraviť, lebo má nárok len na rozdiel medzi nezd.časťou a invalidným dôchodkom, že za minulý rok to tak je, a že pre rok 2008 platí, že zase si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, tak teraz neviem, čo myslíte vy?

Podľa mňa pani na DÚ nemá pravdu.

Doplnenie: Do vlastného príjmu sa invalidný dôchodok započítava vtedy, ak si daňovník uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manžela/ku. A skúma sa u osoby, na ktorú si daňovník uplatňuje nezdaniteľnú čiastku a nie u daňovníka.
veronikasad
01.07.08,17:02
Všade tu čítam, že za rok 2007 pri podaní DP, si mohli invalidi uplatniť celú nezdaniteľnú časť, tak som to aj spravila, minulý týždeň, ale mi volala pani z daňového, že si to mám opraviť, lebo má nárok len na rozdiel medzi nezd.časťou a invalidným dôchodkom, že za minulý rok to tak je, a že pre rok 2008 platí, že zase si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, tak teraz neviem, čo myslíte vy?
nejedná sa o inv.dôchodcu, ktorý už dosiahol dôchodkový vek ?
Zoltán Kovács
01.07.08,17:07
nejedná sa o inv.dôchodcu, ktorý už dosiahol dôchodkový vek ?

Ale keď má potvrdenie od SP, že ešte stále poberá invalidný a nie starobný dôchodok?
veronikasad
01.07.08,17:10
Ale keď má potvrdenie od SP, že ešte stále poberá invalidný a nie starobný dôchodok?
Videla som niečo na nástenke DU, kde sa odvolávajú na § zákona o soc.poistení. Neviem to rýchlo v zákone o SP nájsť. Už to bolo rozoberané aj na PORADe.
Adula
01.07.08,17:43
Dôchodkový vek ešte nemá, ale s tou pani sa nedalo, stále si hudla svoje, ked to opraví, tak daň mu nevyjde aj tak platiť, len ide o to, že som to tu aj na porade našla, aj podľa zákona mi to vychádza, že si môže celú čiastku. To mi ešte vravela, že to platilo len pre rok 2007, že sa nemôže odpočítať nezdaniteľná časť, už pre tento rok , že je to normálne celá .
veronikasad
01.07.08,17:50
Dôchodkový vek ešte nemá, ale s tou pani sa nedalo, stále si hudla svoje, ked to opraví, tak daň mu nevyjde aj tak platiť, len ide o to, že som to tu aj na porade našla, aj podľa zákona mi to vychádza, že si môže celú čiastku. To mi ešte vravela, že to platilo len pre rok 2007, že sa nemôže odpočítať nezdaniteľná časť, už pre tento rok , že je to normálne celá .
Pozri § 11 odst. 2 ZoDzP :

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
Katija
02.07.08,07:29
Všade tu čítam, že za rok 2007 pri podaní DP, si mohli invalidi uplatniť celú nezdaniteľnú časť, tak som to aj spravila, minulý týždeň, ale mi volala pani z daňového, že si to mám opraviť, lebo má nárok len na rozdiel medzi nezd.časťou a invalidným dôchodkom, že za minulý rok to tak je, a že pre rok 2008 platí, že zase si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, tak teraz neviem, čo myslíte vy?


Dôchodkový vek ešte nemá, ale s tou pani sa nedalo, stále si hudla svoje, ked to opraví, tak daň mu nevyjde aj tak platiť, len ide o to, že som to tu aj na porade našla, aj podľa zákona mi to vychádza, že si môže celú čiastku. To mi ešte vravela, že to platilo len pre rok 2007, že sa nemôže odpočítať nezdaniteľná časť, už pre tento rok , že je to normálne celá .Takýto výrok vidím prvý raz. :eek: ???
Kým podlahneš tvrdeniam pani na DÚ a pôjdeš to opravovať, skús sa jej spýtať na dve veci.

1. Kedy a kde sa dozvedela, že FO bola v roku 2007 poberateľom ID.
(V DP táto informácia nie je.)

2. Či by neprezradila číslo zákona a paragrafu, o ktoré svoje tvrdenia opiera.
(Myslím, že všetci chceme robiť DP v súlade s platnými zákonmi. Napríklad ja nič na podporu jej tvrdenia neviem nájsť ani v 595/2003 Z.z., ani v 461/2003 Z.z. Tak kde mám ešte hľadať?)

PS: Daj vedieť, čo sa dozvieš.
__________________
Katija:):cool:
Zbaľte nevhodný príspevok pomocou tlačidla http://www.porada.sk/image.php?u=2&type=sigpic&dateline=1200510593
Adula
02.07.08,10:18
Ako vadiť sa s ňou nechcem, kedže daň mu nevyjde aj tak, ale ide o ten systém, že keby to bola nejaká daň nezaplatená, ale dačo také, ale v zákone, je to presne, že kto si môže a kto nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť. Som si to schválne pozerala, že či som náhodou niečo neprehliadla.
Zoltán Kovács
02.07.08,10:21
Ako vadiť sa s ňou nechcem, kedže daň mu nevyjde aj tak, ale ide o ten systém, že keby to bola nejaká daň nezaplatená, ale dačo také, ale v zákone, je to presne, že kto si môže a kto nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť. Som si to schválne pozerala, že či som náhodou niečo neprehliadla.

Myslím si, že nejde o to či sa vadiť alebo nie so správkyňou. Ale ide o to, že podala nesprávne informácie, a nesprávne aplikuje zákon.

Našťastie u teba to nemá vplyv na daňovú povinnosť, ale u iného daňovníka to môže mať. Preto treba ju (správkyňu) vyviesť z omylu.