Julča
26.02.08,13:54
Počuli ste už niečo o švajčiarskej hypotére. Dostali sme na ňu ponuku od firmy Partners Group. Je to niečo ako finančný poradca a tvrdia mi, že je to výhodnejšie aj lacnejšie ako klasická hypotéka v banke. Máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem za každú radu. Potrebujem sa krýchlo rozhodnúť. :confused:
katkaj
26.02.08,13:02
Počuli ste už niečo o švajčiarskej hypotére. Dostali sme na ňu ponuku od firmy Partners Group. Je to niečo ako finančný poradca a tvrdia mi, že je to výhodnejšie aj lacnejšie ako klasická hypotéka v banke. Máte s tým niekto skúsenosti? Ďakujem za každú radu. Potrebujem sa krýchlo rozhodnúť. :confused:
už to tu bolo riešené ;)

http://www.porada.sk/t71812-svajciarska-hypoteka.html
Julča
26.02.08,13:38
Link Švajčiarska hypotéka som si prečítala, ale rada by som sa spýtala niekoho kto má s ňou skúsenosti.Tiež tam niekto písal, že podmienkou je 25 rokov splácania. Ja som si dala u finančného poradcu podmienku 5 rokov splácania a oň s ňou súhlasil. Životnú poistku už mám, tak to nechcem kombinovať so životnou poistkou. Išlo mi o to , že mi tvrdil, že úroky budem splácať zvlášť a istinu zvlášť. Istina sa mi dokonca bude zhodnocovať a po splatení úveru dostanem nejaké peniaze späť, čím budem mať hypotkéku podstatne lacnejšiu ako v banke. Nie je mi to celkom jasné. Vie mi to niekto po lopatisticky vysvetliť?
Julča
27.02.08,07:04
Nikto nič?
Braňo
27.02.08,07:11
Julča, švajčiarska hypotéka je založená na princípe investičného životného poistenia. Spolupráca životnej poisťovne (AMSLICO+SLSP) a banky prináša úsporu. Investuješ do fondov a zvlášť splácaš úrok z istiny. Celá istina je splatená podľa vkladov okolo 17-20 roku z tejto poistky. Aktuálne sa pohybujú úrokové miery z hypotekárnych úverov okolov 6,1-6,6% a tu sa dá momentálne fixnúť 4,83% na päť rokov.

Skúsenosti s uvedeným produktom asi nebudú, keďže uvdený produkt je na trhu 4 mesiace.
Julča
27.02.08,09:12
Julča, švajčiarska hypotéka je založená na princípe investičného životného poistenia. Spolupráca životnej poisťovne (AMSLICO+SLSP) a banky prináša úsporu. Investuješ do fondov a zvlášť splácaš úrok z istiny. Celá istina je splatená podľa vkladov okolo 17-20 roku z tejto poistky. Aktuálne sa pohybujú úrokové miery z hypotekárnych úverov okolov 6,1-6,6% a tu sa dá momentálne fixnúť 4,83% na päť rokov.

Skúsenosti s uvedeným produktom asi nebudú, keďže uvdený produkt je na trhu 4 mesiace.

Ďakujem za odpoveď Braňo. Ja životnú poistku mám a ďaľšiu nechcem. Tak isto chcem hypotéku na 5 rokov a nie na dlhšie. Z tohto mi čisto laicky vychádza, že pre mňa tento typ hypotéky nie je výhodný. Mám pravdu, alebo sa mýlim?
iveta prokeinova
27.02.08,09:45
Ja síce nemám skúsenosť so švajčiarskou hypotékou, ale zato mám skúsenosť so spoločnosťou AMSLICO - a to veľmi trpkú! Asi pred štyrmi rokmi ma nahovorila poistná poradkyňa na tzv"program bývania", ktorý vtedy robila Amslico spolu s VÚB. Program spočíval v tom, že som mala štvrťročne platiť cca 4500,- SK životné poistenie amslicu a po 2 rokoch som mohla žiadať o úver vo výške 300000 vo VÚB s tým, že poistné by sa naďalej platilo, ale z poskytnutého úveru by som splácala len úroky. Istinu by platila Amslico VÚB za mňa. Po dvoch rokoch a nasporenej sume na životnom poistení cca 30000 SK som teda navštívila pobočku VÚB v našom meste a tam mi "ochotne" vyrátali môj program bývania aj so zohľadneným životným poistením. Potvrdili, že keď zoberiem úver 300000,- SK budem platiť len úroky. Po vyrátaní splátok úrokov (pozor len úrokov!)som zistila, že tie "úroky" vyšli 475000,- SK !!!!!!!!! To ma tak naštvalo, že som okamžite išla zrušiť celé toto "výhodné" sporenie na životnom poistení a keďže v poisťovni mi oznámili, že moja poistka ešte nemá odkupnú hodnotu (podľa zmluvy by ju mala až za 15 rokov) a to som ja platiť naozaj nemienila, prišla som o mojich ťažko naškrabaných 30.000,- SK v poisťovni Amlico. Vážení, takto sa zarábajú peniaze v poisťovniach!
Chobot
27.02.08,10:10
Ja síce nemám skúsenosť so švajčiarskou hypotékou, ale zato mám skúsenosť so spoločnosťou AMSLICO - a to veľmi trpkú! Asi pred štyrmi rokmi ma nahovorila poistná poradkyňa na tzv"program bývania", ktorý vtedy robila Amslico spolu s VÚB. Program spočíval v tom, že som mala štvrťročne platiť cca 4500,- SK životné poistenie amslicu a po 2 rokoch som mohla žiadať o úver vo výške 300000 vo VÚB s tým, že poistné by sa naďalej platilo, ale z poskytnutého úveru by som splácala len úroky. Istinu by platila Amslico VÚB za mňa. Po dvoch rokoch a nasporenej sume na životnom poistení cca 30000 SK som teda navštívila pobočku VÚB v našom meste a tam mi "ochotne" vyrátali môj program bývania aj so zohľadneným životným poistením. Potvrdili, že keď zoberiem úver 300000,- SK budem platiť len úroky. Po vyrátaní splátok úrokov (pozor len úrokov!)som zistila, že tie "úroky" vyšli 475000,- SK !!!!!!!!! To ma tak naštvalo, že som okamžite išla zrušiť celé toto "výhodné" sporenie na životnom poistení a keďže v poisťovni mi oznámili, že moja poistka ešte nemá odkupnú hodnotu (podľa zmluvy by ju mala až za 15 rokov) a to som ja platiť naozaj nemienila, prišla som o mojich ťažko naškrabaných 30.000,- SK v poisťovni Amlico. Vážení, takto sa zarábajú peniaze v poisťovniach!

Z tohoto nemôžeš viniť poisťovňu, ale seba, že si odstúpila do niečoho, čo si mala rozbehnuté. Veď ten úver si si mohla zobrať. A koľko si si myslela, že zaplatíš úrokov? Veď keď si to len laicky prepočítaš, tak za akúkoľvek hypotéku skutočne zaplatíš skoro raz toľko úrokov. Ak máš hypotéku na 20 rokov, nesplácaš istinu a úr. sadzbu máš napr. 6,5%, tak po vynásobení dostaneš, že zaplatíš úroky 130% z istiny. Tak prečo sa čuduješ?

To si si vopred neprepočítala, aké s tým budeš mať náklady? To je ako keby si si kúpila Hummera a po prvom tankovaní by si nariekala, že akí sú neseriózni tí, čo ho predávajú, lebo si vrazila všetky peniaze na jeho kúpu a teraz nemáš na tankovanie, lebo má vysokú spotrebu, že ti no nikto nepovedal.

Pri financiách si treba vopred rozmyslieť, akú formu si zvolíš. Banka ani Amslico nič neporušili, oni by splnili to, čo ti prisľúbili - teda úver 300.000 SKK.
iveta prokeinova
28.02.08,08:24
Až na to, že v čase, keď som zmluvu uzatvárala mi poisťovacia poradkyňa povedala, že dopredu mi nevie povedať, aké podmienky bude mať banka keď budem o úver žiadať. To je síce pravda, ale keď som si potom dala vypočítať úvery od iných bánk (napr. Dexia), vyšlo by ma to oveľa lacnejšie aj bez poistky. Takže toto podľa mňa nie je žiadna pomoc. PS: Keby som si kupovala Hummera, určite by som si vopred pozrela, akú má spotrebu...
Julča
28.02.08,08:30
Dostala som dnes návrh na tzv. švajčiarsku hypotéku. Ak sa vtom vyznáte, prosím Vás o radu. Úver má byť 500 000Sk. Splatený za 4,5roka. Vraj preplatím len 39 244Sk. Úver sa platí banke vo výške 3436Sk/mesačne. Istina 6550Sk spoločnosti, ktorá to niektde investuje. Pri výpočte sa počítalo s 8% výnosom.
V tabulke je výpočet na 21 rokov. Keď som sa ho pýtala prečo mi to urobil, na tak dlho tak mi bolo povedané, že je to len pre informáciu, ako dlho by som tento produkt mohla využívať. Dlhšie vraj nie, ale 4,5 roka vraj nie je problém. Vidím v tom nejaký háčik.
Čo vy na to?
aduliak
28.02.08,09:47
Co platis banke 3436 - su len uroky a splatka istiny (teda vlastne 6550 do sporenia, z ktoreho sa splati potom istina), hovori ti, ze 4,5 roka pri tychto podmienok je ok,chapem tomu spravne?potom ked preratam 6550x54 mesiacov= 353700!!! to je menej ako pozicana istina!!!ten 8%ny vynos je garantovany?myslim,ze nie...:)mozes splacat istinu uz pocas doby poistenia alebo az na konci???
Gabi03
28.02.08,09:50
Co platis banke 3436 - su len uroky a splatka istiny (teda vlastne 6550 do sporenia, z ktoreho sa splati potom istina), hovori ti, ze 4,5 roka pri tychto podmienok je ok,chapem tomu spravne?potom ked preratam 6550x54 mesiacov= 353700!!! to je menej ako pozicana istina!!!ten 8%ny vynos je garantovany?myslim,ze nie...:)mozes splacat istinu uz pocas doby poistenia alebo az na konci???

Zabudol si ešte 3436*54mesiacov.
aduliak
28.02.08,09:54
ano, 3436*54 zaplati, ale to je splatka urokov (tie jej ma vykryt ten 8%vynos, nie)???istinu splaca len z poistky (co tam ona vlozi),ale mozno to nechapem spravne:)

P.S. som zenskeho rodu:)))))))