bbtina
26.02.08,14:28
Nakoľko som uviedla svoju otázku do strašieho príspevku a nikto nič, skúšam takto. Predali sme byt za sumu 2050000, kúpna cena bola 1100000, ny byte bola hypotéka, ktorá sa z peňazí z predaja predčasne vypaltila. môžem si to pripočítať ako náklady na byt? Nie je to nejaké blbosť platiť daň z príjmu, keď som prakticky žiadny príjem nemala, pretože za to čo som predala som vyplatila hypotéku , kúpila druhú nehnuteľnosť a prakticky zase brala hypotéku. nemám žiadne financie na to aby som zaplatila daň z príjmu, pretože výdavky boli vlastne vyššie. Čo sa stým dá robiť, ako postupovať?
ĎAKUJEM
Zoltán Kovács
26.02.08,13:59
Nakoľko som uviedla svoju otázku do strašieho príspevku a nikto nič, skúšam takto. Predali sme byt za sumu 2050000, kúpna cena bola 1100000, ny byte bola hypotéka, ktorá sa z peňazí z predaja predčasne vypaltila. môžem si to pripočítať ako náklady na byt? Nie je to nejaké blbosť platiť daň z príjmu, keď som prakticky žiadny príjem nemala, pretože za to čo som predala som vyplatila hypotéku , kúpila druhú nehnuteľnosť a prakticky zase brala hypotéku. nemám žiadne financie na to aby som zaplatila daň z príjmu, pretože výdavky boli vlastne vyššie. Čo sa stým dá robiť, ako postupovať?
ĎAKUJEM

Splátky hypotéky nie sú odpočitateľným nákladom pri predaji bytu. Náklady sú iba úroky z úveru.
bbtina
27.02.08,10:05
A nie je to potom nejako nelogické platiť daň z príjmu, keď žiaden príjem nemám, iba sa človek viacej zadĺži. Da sa stým niečo robiť?
betka
27.02.08,10:59
Nakoľko som uviedla svoju otázku do strašieho príspevku a nikto nič, skúšam takto. Predali sme byt za sumu 2050000, kúpna cena bola 1100000, ny byte bola hypotéka, ktorá sa z peňazí z predaja predčasne vypaltila. môžem si to pripočítať ako náklady na byt? Nie je to nejaké blbosť platiť daň z príjmu, keď som prakticky žiadny príjem nemala, pretože za to čo som predala som vyplatila hypotéku , kúpila druhú nehnuteľnosť a prakticky zase brala hypotéku. nemám žiadne financie na to aby som zaplatila daň z príjmu, pretože výdavky boli vlastne vyššie. Čo sa stým dá robiť, ako postupovať?
ĎAKUJEM

Predaj 2.05 mil Sk-príjem
Na základe hypotek. úveru, kt. bol na obdobie napr. 5 rokov, som obstarala nehnuteľnosť, pričom kúpna cena bola 1.1 mil. Sk. Výška hypotéky môže byť totožná s kúpnou cenou.
Hypotéku som platila priebežne mesačne-splátka istiny. V súvislosti so získaním hypotéky mi banka zrážala z účtu, úroky z úveru.

Predaním bytu za 2.05 mil. Sk, som po niekoľkých mesiacoch vyplatila hypotéku, kt. bola max. 1.1 mil. Sk (nerátam so splátkami istiny) úroky z úveru boli v určitej čiastke, ak som hypotéku vyplatila skôr, nezaplatila som úroky z celého úveru.

Takže môj príjem 2.05 mil
Výdavky: KZ (1.1 mil. Sk, kt. je totožná s výškou hypotéky. Ak bola hypotéka nižšia, časť KZ ste zaplatili z vlastných PP). Nech sú úroky zo získaného úveru napr. 200 000, Sk (strieľam sumy, nviem, ako dlho ste ju platili...)

P-V= 2.05-1.1-0.2=0,75 mil. Sk. To je váš ZD, dań 142 500 Sk.

Ak mám zisk z niečoho skoro 100%, mala by som mať i na zaplatenie dane. Logika ma nepustí. Mohla som zaplatiť hyypotéku vo výške 20% od počiatku podpísania zmluvy a potom som naraz vyplatila zvyšných 80% banke.
betka
27.02.08,11:10
Ešte doplním:
Ako výdavok by som si uplatnila aj poplatok súvisiaci s uzatvorením zmluvy o úvere (napr. 30 000, Sk), poplatok za predčasné ukončenie zmluvy o úvere (7 000, sk napr.), ak tento hypotekárny úver bol získaný konkrétne na práve tento predaný byt.
bbtina
27.02.08,11:20
No logika nepustí, že by tam mal byť zisk podľa výpočtov, ale ide o to že vlastne za utŕžené peniaze sa kúpila hneď ďaľšia nehnuteľnosť, ktorá bola drahšia a zase sa bral úver. Ide o to že je tam podľa výpočtov zisk, ale po praktickej stránke sa tie peniaze hneď ten istý mesiac použili na kúpu takže fyzicky som ich nevidela ani 1 deň. Proste nechápem, že keď predáte a kupujete drahšie, pričom ešte zase beriete úver, tak z čoho zaplatiť d´ň z príjmu?
betka
27.02.08,11:26
No logika nepustí, že by tam mal byť zisk podľa výpočtov, ale ide o to že vlastne za utŕžené peniaze sa kúpila hneď ďaľšia nehnuteľnosť, ktorá bola drahšia a zase sa bral úver. Ide o to že je tam podľa výpočtov zisk, ale po praktickej stránke sa tie peniaze hneď ten istý mesiac použili na kúpu takže fyzicky som ich nevidela ani 1 deň. Proste nechápem, že keď predáte a kupujete drahšie, pričom ešte zase beriete úver, tak z čoho zaplatiť d´ň z príjmu?

Ide o ďalšiu Vašu investíciu, kt. sa bude v prípade predaja opať vysporiadavať v budúcnosti.

Daň z predaja vyššie uvedenej investície treba zaplatiť, pretože ste dosiahli príjem, z kt. dosahujete zisky. DU nebude zaujímať, že PP ste použili na ďalšiu kúpu nehnuteľnosti.

Trošku by som si dala pozor na skutočnosti, že kupujem a predávam byty, za účelom dosahovania zisku. Je tiež otázne v akom časovom rozpatí sa uskutočnujú kúpy a predaje, a či pôjde o príležitostnú činnosť, a či tieto činnosti už nemajú znaky podnikania (zatiaľ ešte nemajú, ale človek nikdy nevie)
Maxima25
27.02.08,13:46
a mali ste v tom byte trvaly pobyt aspon 2 roky alebo ste ho vlastnili aspon 5 rokov?? potom by ten predaj mal byt oslobodeny od dane...§9 ZDP
bbtina
28.02.08,06:42
To viem, ale bohužial do 2 rokov od riadneho trvalého pobytu nam chýbalo asi pol roka, mali sme tam najprv len korešpondečnú adresu, potom pol roka sme mali uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve, zložili sme zálohu, bývali sme tam, ale byt bol stále na pôvodného majiteľa. Až v 6/2006 sme tam mali trvalý pobyt a nehnuteľnosť bola aj na nás, teraz sa nam podario ist do väčšieho a vôbec som neuvažovala nad daňou, teda ani mi to nenapadlo. neviem si predstaviť paltiť nejakých 160tis daň, ako budiž ak by mi tie peniaze ostali a mala by som 2 mil na účte je to OK, ale takto nemám nič a ešte aj ďaľšiu hypotéku ........
Maxima25
29.02.08,09:15
a nemali ste este nejake dalsie vydavky spojene s rekonstrukciou (nove okna, podlaha,....) to su tiez vydavky, ktore mozno uplatnit
daniela_s
29.02.08,14:30
ahojte, chcela by som sa opýtať, s priateľom sme minulý rok predali byt a teraz ho ideme zaradiť do daňového priznania. V uvedenom byte sme mali každý 50 %, chcem sa opýtať či stačí ak si jeden z nás uvedie celý príjem do priznania alebo si každý musí uviesť do priznania 50 % z príjmov aj výdavkov.
A som ešte aj zmätená z uplatnenia úrokov z hypotekárneho úveru, môžeme si ich uplatniť počas doby bývania v danom byte? ( sú to cca 4 roky)
ďakujem a prajem pekný (aj keď trošku upršaný) víkend
daniela