Kjara L
26.02.08,15:22
Dobrý deň,

staviame dom, a od nášho domu asi tak 10 m má sused včelín, tie včely nám nedajú pokoj, dokonca ma uštipla tak, že som musela vyhľadať zdravotnú pomoc, čo môžem robiť?

Ďakujem
pravnicka
26.02.08,16:39
:):):):)My tiež máme suseda, ktorý ma včely - má asi päť úľov a stane sa že v lete mu újdu. zatiaľ ešte nikoho nepoštípali. a nikomu to neprekáža.
ale chov včiel a iných hospodárskych zvierat zavisí skôr od tolerancie susedov.
Ale máte právo sa ohradiť voči chovu včel vášho suseda. Najprv osobne, potom to riešiť na obecnom úrade.
Lebo podľa § 127 občianskeho zakonníka sa uvádza:- susedské práva
§ 127

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.

(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
VERONIKA6
09.09.08,05:03
Otecko choval včely a nakoľko zomrel, chceme tieto zlikvidovať. Máme niekoľko záujemcov, čo by ich kúpili aj s úľom. Koľko asi môžeme pýtať za úľ so včelami, nemáte niekto o tom prehľad?
iriska
09.09.08,05:31
Držím palce každému kto na Slovensku chová včely. (samozrejme nie na ohrozovanie susedov, ale pre tie produkty :) ) Keď som minule v správach videla ako jednému včelárovi niekto poničil úle až mi bolo do plaču. Keď ich má ešte aj mimo zastavaného územia...
Chobot
09.09.08,06:17
Otecko choval včely a nakoľko zomrel, chceme tieto zlikvidovať. Máme niekoľko záujemcov, čo by ich kúpili aj s úľom. Koľko asi môžeme pýtať za úľ so včelami, nemáte niekto o tom prehľad?

Pozri sem (http://www.vcely.sk/modules.php?name=NukeC30&op=ViewCatg&id_catg=160), sú tam nejaké inzeráty aj s cenami. Alebo si zavolaj na niektorý, kde je "dohodou" a spýtaj sa, čo za to pýtajú. Budeš mať prehľad.
VERONIKA6
09.09.08,06:23
Pozri sem (http://www.vcely.sk/modules.php?name=NukeC30&op=ViewCatg&id_catg=160), sú tam nejaké inzeráty aj s cenami. Alebo si zavolaj na niektorý, kde je "dohodou" a spýtaj sa, čo za to pýtajú. Budeš mať prehľad.
Srdečne ďakujem, pomohlo.
milan_k
19.02.12,18:41
Dobrý deň,

staviame dom, a od nášho domu asi tak 10 m má sused včelín, tie včely nám nedajú pokoj, dokonca ma uštipla tak, že som musela vyhľadať zdravotnú pomoc, čo môžem robiť?

Ďakujem
Skús sa OBJEKTÍVNE pozrieť na vec z oboch strán, pretože to nie je také jednoduché:
1, staviaš dom na mieste, kde vieš, že v blízkosti už včely sú, napriek tomu, že si si vedomá zdravotných problémov pri uštipnutí
2, ako Ty máš právo užívať svoj pozemok, tak isto má sused právo využívať svoj
3, Vždy je lepšie sa dohodnúť ako keď by sa to malo riešiť súdnou cestou, čo je náročné na čas a rozvracia to susedské vzťahy.
4, Vždy upozorňujem včelárov, ktorí chcú začať včeláriť, aby si vybrali vhodné stanovisko - aj s ohľadom na susedov
5, Predpokladám, že sused má včelín obrátený tak, aby výlet včiel smeroval na jeho pozemok - pokiaľ nie, požiadaj ho o to (ak je to technicky možné).
6, Nemôžeš zasa chcieť aby len tak "odniesol" včely preč - pokiaľ dá do xtravilánu, resp. nebudú pod dozorom, veľmi často sú úle predmetom útoku a ničenia a tiež aj krádeže. A je to finančne náročné, takže to treba brať do úvahy.

Posledná vec - asi ťa nepoteším - pri súdnom spore sa veľmi veľmi ťažko dokazuje, že ťa uštipla práve jeho včela....že to nebola nejakého iného včelára z druhého konca dediny, alebo z roja ktorý je v nejakej dutine....

Veľa ľudí si myslí, že keď včely vysťahujú mimo mesta/dediny, že budú mať rastliny/stromy dobre opelené aj tak. Kto to urobí ? Muchy? Ovady? Komáre ??

Nezabúdajme na výrok fyzika Alberta Einsteina, ktorý povedal: "Keď zahynie posledná včela, ľudstvu ostáva 5 rokov života." Včela je najcitlivejším indikátorom životného prostredia, presnejšia ako najmodernejšie prístroje. Je totiž živá. Aj my sme zatiaľ živí. Pamätajme na to!
milan_k
19.02.12,18:44
[QUOTE=pravnicka;658342] nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok [QUOTE]

By som chcel vedieť ako by si tomu chcela zabrániť. VČely majú svoj rádius doletu - okruh cca 3km... nie je to ako so sliepkami, že sa jednoducho dajú do ohrady :-)
arizona
19.02.12,18:51
Vsimol si si ze odpovedas na 4roky staru temu? .-)
pavol54
19.02.12,19:57
Veď to je tá tragédia že niekto otvorí tému a po obdržaní odpovede ju neuzamkne. Malo by sa to dodržiavať najmä v témach s obmedzenou časovou platnosťou(účtovníctvo)
milan_k
19.02.12,20:03
Veronika6 sem dala dotaz do témy v ktorej sa riešilo iné...