Kjara L
26.02.08,15:32
Dobrý deň,

mama by mi chcela darovať garáž, čo je lepsie darovať mi ju alebo predať za 1 Sk?

Ďakujem
Monika Kováčová
26.02.08,14:38
Predať za cenu obvyklú... aspoň v zmluve...
a čo to dedenie v nadpise? - nadpis opravený (pozn. moderátora)
Kjara L
26.02.08,14:55
ĎAKUJEM
chybička se vbloudila, sorry
preco je lepsie predať za obvyklú cenu?
jess
26.02.08,15:14
darovať
Monika Kováčová
26.02.08,15:14
Pre istotu....;)
Kjara L
26.02.08,15:16
prečo?
vie to niekto vysvetliť?
ďakujem
Monika Kováčová
26.02.08,15:16
darovať

a čo také napadnutie daru zo strany súrodencov napr. pri dedičskom konaní? príp. odpočítanie darovanej veci z dedičského podielu?;)
jess
26.02.08,15:28
Ale ona neuvádza, že má nejakého súrodenca. Darovať v tom prípade, lebo daň z darovania sa neplatí.

... darovať na základe darovacej zmluvy
katkaj
26.02.08,15:31
Ale ona neuvádza, že má nejakého súrodenca. Darovať v tom prípade, lebo daň z darovania sa neplatí.

... darovať na základe darovacej zmluvy

ale veď dediť nemusia len súrodenci :rolleyes:
nika17
06.03.08,22:57
Darovacia zmluva ci kupna...to je otazka.

ja mam na to isty vyhraneny nazor, a dufam, ze sa raz bude judikovat, lebo ma hneva, ked niekto chce majetok vynat z dedictva, ostatným vziat moznost zapocitania, a uzavriet kupnu zmluvu, kde cena nehnutelnosti je bud symbolicka alebo je uvedena odpovedajuca, ale nikdy sa nevyplati. Taketo zmluvy obchadzaju zakon. Ak ostatní dedici nemaju dedit, mame na to ine instituty - vydedenie. Ak pre vydedenie nie su splnene podmienky, podla vsetko, bude fer, aby dedili aj ostatní...resp. aby mohli uplatnit namietku zapocitania:(

Nerozumiem chuti silou mocou obchadzat zakon!:eek:
Keby som bola sudkyna, garantujem Vam, ze taku kupnu zmluvu, urcim za neplatnu. Napokon, ani to, ze si tam napisete realnu (nie symbolicku) cenu nehnutelnosti nic nedokazuje, ukazte ze ste zaplatili dan???
Chobot
07.03.08,07:53
Darovacia zmluva ci kupna...to je otazka.

ja mam na to isty vyhraneny nazor, a dufam, ze sa raz bude judikovat, lebo ma hneva, ked niekto chce majetok vynat z dedictva, ostatným vziat moznost zapocitania, a uzavriet kupnu zmluvu, kde cena nehnutelnosti je bud symbolicka alebo je uvedena odpovedajuca, ale nikdy sa nevyplati. Taketo zmluvy obchadzaju zakon. Ak ostatní dedici nemaju dedit, mame na to ine instituty - vydedenie. Ak pre vydedenie nie su splnene podmienky, podla vsetko, bude fer, aby dedili aj ostatní...resp. aby mohli uplatnit namietku zapocitania:(

Nerozumiem chuti silou mocou obchadzat zakon!:eek:
Keby som bola sudkyna, garantujem Vam, ze taku kupnu zmluvu, urcim za neplatnu. Napokon, ani to, ze si tam napisete realnu (nie symbolicku) cenu nehnutelnosti nic nedokazuje, ukazte ze ste zaplatili dan???

Akceptujem tvoj názor, ale ja sa na to pozerám trochu inak. Podľa mňa by bolo nesprávne povýšiť zákon nad slobodnú voľbu človek nakladať so svojim majetkom počas života.

Teda nepáčilo by sa mi, keby som počas života nemohol rozhodnúť, že toto dám tomuto potomkovi a toto tomu druhému. Následky takého rozhodnutia budem niesť ja (ak by som náhodou jednému ukrivdil).

Len ak by človek nerozhodol počas života, tak potom by mal nastúpiť zákon a to časť dedenie. Tu je dobré, že sú určené nejaké pravidlá, nakoľko poručiteľ už nemôže nijako zasiahnuť (jedine závetom).

Pre znevýhodneného dediča (vydedeného) by bol závet určite nemilým prekvapením, lebo spätne by sa za poručiteľovu "pomstu" nemohol "poďakovať". Preto si myslím, že zákon neumožňuje bezdôvodne vydediť neopomenuteľného dediča.

Pokiaľ ešte poručiteľ (zatiaľ ešte darca) žije a s rozdelením majetku potenciálni dediči nie sú spokojní, tak majú možnosť to riešiť priamo s poručiteľom (darcom). Pokiaľ je už poručiteľ po smrti, znevýhodnení dediči nemôžu o poručiteľa namietať voči rozdeleniu majetku, preto si myslím, že bola zavedená zákonná ochrana - neopomenuteľní dediči.

Ale nevidím dôvod, prečo by si potomok mal v každom prípade nárokovať na majetok rodičov ešte aj počas ich života, prečo by oni nemohli rozhodnúť o inom, než zákonnom rozdelení.

Toť len môj názor.
nika17
07.03.08,09:23
Rovnako akceptujem Tvoj nazor.

Ak ma niekto potrebu pouzit kupnu zmluvu, ktora kryje uplne iny ukon, cize ide o disimulovany pravny ukon, zrejme motiv nebude az taky posvätny, aby sme skrze neho slobodnu volu povysili nad zakon.

Aj dovody vydedenia nie su zo srandy vymedzene taxativne, nemaju tym obmedzovat slobodnu volu, mali by zrejme byt jej morálnym korektivom. Právo nám dáva množstvo riešení, ako za života rozdeliť majetok, a pritom nic neobchadzat, nikomu "nevypalovat rybnik":o

Ale proti gustu...Jednoducho "účel sväti prostriedky" neuznavam. Pekny den:)
Chobot
07.03.08,09:47
Rovnako akceptujem Tvoj nazor.

Ak ma niekto potrebu pouzit kupnu zmluvu, ktora kryje uplne iny ukon, cize ide o disimulovany pravny ukon, zrejme motiv nebude az taky posvätny, aby sme skrze neho slobodnu volu povysili nad zakon.

Aj dovody vydedenia nie su zo srandy vymedzene taxativne, nemaju tym obmedzovat slobodnu volu, mali by zrejme byt jej morálnym korektivom. Právo nám dáva množstvo riešení, ako za života rozdeliť majetok, a pritom nic neobchadzat, nikomu "nevypalovat rybnik":o

Ale proti gustu...Jednoducho "účel sväti prostriedky" neuznavam. Pekny den:)

V tom bode súhlasím, že pokiaľ sa nehnuteľnosť daruje, tak sa má použiť darovacia zmluva, pokiaľ kupuje, tak kúpna zmluva (ale nie za 1 SKK, čo je prakticky darovanie).

Ale darovaciu zmluvu by som nerušil, keby rodič daroval za života len jednému potomkovi a druhému nie. V konečnom dôsledku to zákon ani neumožňuje.
nika17
07.03.08,10:17
Tak teraz sa zhodneme uz uplne, darovacka je v pohode. Drazdi ma kupna zmluva....
;)Sme si to pekne vysvetlili;)
Orim
07.03.08,18:01
Neviete aké náležitosti by mala obsahovať darovacia zmluva okrem:
- mena priezviska darcu a obdarovaného
- predmetu darovania.
- dátum a podpis.

Alebo neviete náhodou o nejakom "vzore"? :)
Marína
07.03.08,18:46
Vieme.:) Darovacia zmluva
(http://www.porada.sk/316274-post4.html)
Orim
07.03.08,19:17
Ďakujem už som medzitým našiel veľa vzorov.

pogúglil som :)
korela
10.03.08,11:28
Prosím o radu.


Rodičia darovali dom deťom. V darovacej zmluve ostali rodičia ako vecné bremená. Existuje nejaký právny dôvod na zrušenie tohto bremena? Je možné zo závažných etických príčin zrušiť bremeno?

Ďakujem všetkým odpovedajúcim.
Danila
10.03.08,11:37
Prosím o radu.


Rodičia darovali dom deťom. V darovacej zmluve ostali rodičia ako vecné bremená. Existuje nejaký právny dôvod na zrušenie tohto bremena? Je možné zo závažných etických príčin zrušiť bremeno?

Ďakujem všetkým odpovedajúcim.Rodičia ako vecné bremeno? Bŕŕŕŕŕŕ.:).
Chobot
10.03.08,11:43
Prosím o radu.


Rodičia darovali dom deťom. V darovacej zmluve ostali rodičia ako vecné bremená. Existuje nejaký právny dôvod na zrušenie tohto bremena? Je možné zo závažných etických príčin zrušiť bremeno?

Ďakujem všetkým odpovedajúcim.

Predpokladám, že si chcela napísať, že rodičia majú doživotné právo užívať darovaný dom, nie?

Pokiaľ to je tak, tak takéto vecné bremeo môže byť zrušené len na základe súhlasu osoby, v prospech ktorej je vecné bremeno zriadené, alebo smrťou tejto osoby. Takže buď rodičia dajú písomný súhlas na zrušenie v. bremena, alebo ich tam budete musieť strpieť až do smrti. Neexistuje právny dôvod n iné zrušenie doživotného práva.
Mária27
10.03.08,20:06
Rovnako akceptujem Tvoj nazor.

Ak ma niekto potrebu pouzit kupnu zmluvu, ktora kryje uplne iny ukon, cize ide o disimulovany pravny ukon, zrejme motiv nebude az taky posvätny, aby sme skrze neho slobodnu volu povysili nad zakon.

Aj dovody vydedenia nie su zo srandy vymedzene taxativne, nemaju tym obmedzovat slobodnu volu, mali by zrejme byt jej morálnym korektivom. Právo nám dáva množstvo riešení, ako za života rozdeliť majetok, a pritom nic neobchadzat, nikomu "nevypalovat rybnik":o

Ale proti gustu...Jednoducho "účel sväti prostriedky" neuznavam. Pekny den:)


Nuž, všetko sa v škole naučiť nedá ...
nika17
11.03.08,06:36
mimotemy"Nuž, všetko sa v škole naučiť nedá ... mimotemy

Svoje sukromne bezpredmetne postrehy, poprosim, posielajte sukromnou spravou, ak mate takuto silnu potrebu ich prezentovat.
Dakujem, s pozdravom ostava N.
Danila
11.03.08,07:57
Darovacia zmluva ci kupna...to je otazka.

ja mam na to isty vyhraneny nazor, a dufam, ze sa raz bude judikovat, lebo ma hneva, ked niekto chce majetok vynat z dedictva, ostatným vziat moznost zapocitania, a uzavriet kupnu zmluvu, kde cena nehnutelnosti je bud symbolicka alebo je uvedena odpovedajuca, ale nikdy sa nevyplati. Taketo zmluvy obchadzaju zakon. Ak ostatní dedici nemaju dedit, mame na to ine instituty - vydedenie. Ak pre vydedenie nie su splnene podmienky, podla vsetko, bude fer, aby dedili aj ostatní...resp. aby mohli uplatnit namietku zapocitania:(

Nerozumiem chuti silou mocou obchadzat zakon!:eek:
Keby som bola sudkyna, garantujem Vam, ze taku kupnu zmluvu, urcim za neplatnu. Napokon, ani to, ze si tam napisete realnu (nie symbolicku) cenu nehnutelnosti nic nedokazuje, ukazte ze ste zaplatili dan???
Nedá mi nereagovať na Tvoj príspevok a v úvode priznávam, že sa teším na nástup Tvojej generácie. Tvoj postoj k právu vítam. Sama musíš ale uznať, že v čase, keď sudcovia pre procesné chyby umožňujú vrahom chodiť slobodne a rodina obete sa bojí vystrčiť hlavu z okna, nebude celkom to právo také ideálne ako prezentuješ. podobne je to aj s vydedením. Ak budem mať dvoch synov a jeden spácha úmyselný trestný čin/ povedzme vydieračovi sľúbi po papuli/ a druhý bude žiť bohémsky život bez záujmu o rodičov, kto je horší???? vydedím toho druhého a budem mať veľké problémy s dôkazovou silou uspieť, aj keď je to jeden z možných zákonných dôvodov vydedenia. Právo je často len sranda o peniazoch. To nemám zo školy.:)
nika17
11.03.08,18:01
Nic ine mi neostava ako respektovat Vas nazor, Danila, mozno z Vas vravi zivotna skusenost, mozno len subjektivny postoj k veci...oka:)

Ale procesnymi chybami sudcov, nemienim ospravedlnovat obchadzanie zakona zo strany obcana. Pekny vecer.N
moniqua
24.07.08,07:13
Ahojte, mám dotaz trochu z jiné strany.... pred rokem jsme koupili pozemek a začali stavět dům, jelikož jsem se tehdy teprve přestěhovala jako Češka na SK, tak se pozemek napsal jen na přítele a hypotéku má také jen na svoje jméno... nyní bysme potřebovali hypotéku navýšit a já bych do ní měla vstoupit... v bance nám řekli, že by bylo lepší napřed si vyřídit věci v katastru atd.
Takže - jsem cizinka s trvalým pobytem v ČR, je lepší aby mi přítel půlku pozemku a domu prodal a nebo daroval? Bude nějáký problém s tím, že jsem cizinka nebo to spolu vůbec nesouvisí??

Díky :)
drupi01
15.11.10,07:11
Moja mama má pozemok (trvalé trávnaté porasty cca 1550 m2)o ktorý mám záujem ja ,syn ,ostatný súrodenci s tým súhlasia.za akých zákonných podmienok mi ho môže darovať a čo všetko k tomu potrebujem?ďakujem za pomoc a rady: