Emma
19.03.05,16:14
Prosím o pomoc :klientka od 1-10/2004 pracovala na dohody a sama si platila odvody do poisťovní.Potom od 11/2004 sa stala SZČO.Neviem,do ktorého riadku v DP mám započítať odvody,ktoré si platila,keď ešte nebola SZČO.Môžu ísť spolu s 25% výdavkami do riadku 2 tab.1(výd.zo živnosti) alebo sa vôbec nikde neuvádzajú,keďže jej to nezrazil zamestnávateľ a ani v tom čase nebola ešte SZČO?? ?Veľmi pekne prosím o odpoveď.Vďaka.
Zombor
19.03.05,17:19
Emma

1-10 poistne ktore platila z dohod su vydavky suvisiace s prijamamy podla §5. Cize ich uved pri prijmoch §5.

poistne od 11. Z jej prijmov uplatni ako vydavky 25%, k nim este pripocitaj vyplatene poistne. To budu jej vydavky. Upozornujem ze LEN vyplatene v roku 2004.
Emma
19.03.05,17:37
To poistné nebolo z dohôd,ona bola dobrov.nezamestnaná a sama si platila odvody.
Zombor
21.03.05,19:24
Si pisala ze pracovala na dohody, preto som tak odpovedal. Poistne znizuje zdanitelne prijmy podla §5 ak s nimi suvisia. Poistne znizuje zdanitelne prijmy podla §6 ak suvisi s dosahovanymi prijmami. Preto by som ich k 6 nedaval. Ak pracovala na dohody by som sa tvaril ze to poistne bolo platene z dohod dobrovolne a vtedy to od 5 mozes odpocitat ak mala prijmy z tych dohod. Ak prijmy nemala tak si myslim ze sa to odpocitat neda, aspon tak mi to vychadza zo zakona. Ak ma niekto iny nazor a aj ho zdovodni tak si ho rad precitam.
Anonymka
23.03.05,07:31
Chcem sa opýtať, či vyplňujete na DP k dani z príjmu PO v časti F aj "hlavnú činnosť a OKEČ" ???? V knihách na praktickom príklade nemajú vyplnené tie kolónky.