ROTI
26.02.08,16:33
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť?
Zdedili sme časť bytu, prebehlo dedičské konanie,
ale nie je ešte potvrdené od súdu.
Notárka povedala, že môžeme ten byt už predať,
dokonca jeden z dedičov povedal, že teraz je to ešte lepšie,
lebo po 15 dňoch,automaticky budeme zapísaní do katatastra
ako majitelia,potom to vraj pôjde ťažšie.
Vie mi to niekto vysveliť,v čom ťažšie???
Myslela som, že musíme byť zapísaní na katastri, keď to chceme predať,
vôbec tomu nerozumiem.
Zoltán Kovács
26.02.08,15:42
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť?
Zdedili sme časť bytu, prebehlo dedičské konanie,
ale nie je ešte potvrdené od súdu.
Notárka povedala, že môžeme ten byt už predať,
dokonca jeden z dedičov povedal, že teraz je to ešte lepšie,
lebo po 15 dňoch,automaticky budeme zapísaní do katatastra
ako majitelia,potom to vraj pôjde ťažšie.
Vie mi to niekto vysveliť,v čom ťažšie???
Myslela som, že musíme byť zapísaní na katastri, keď to chceme predať,
vôbec tomu nerozumiem.

Ak chcete predať byt, tak musíte byť vlastníkom, aj na katastri. Jednoducho musíš mať LV.
Pripojím súhrn tém, ohľadne predaja bytu:
http://www.porada.sk/t74206-temy-ohladne-dane-z-predaja-a-prenajmu-nehnutelnosti.html
bambulka2552
26.02.08,15:51
Každopádne musíš mať LV z katastra. Avšak ked byt predás hned po tom, ako ti ho zapísu na katastria na tvoj LV, budes z neho platiť dan. Lebo príjem oslobodený od dane z predaja nehnuteľností je vtedy, ak uplynie aspon 5 rokov od jeho odo dna nadobudnutia tejto nehnutelnosti výlucne do vlastníctva poručitela. Nezabudni !
Zoltán Kovács
26.02.08,15:53
Je to dedenie v priamom rade? Ak áno, ako dlho poručiteľ vlastnil byt?
Keď viac ako 5 rokov, potom predaj je oslobodený od dane.
mysimis
26.02.08,15:56
Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť?
Zdedili sme časť bytu, prebehlo dedičské konanie,
ale nie je ešte potvrdené od súdu.
Notárka povedala, že môžeme ten byt už predať,
dokonca jeden z dedičov povedal, že teraz je to ešte lepšie,
lebo po 15 dňoch,automaticky budeme zapísaní do katatastra
ako majitelia,potom to vraj pôjde ťažšie.
Vie mi to niekto vysveliť,v čom ťažšie???
Myslela som, že musíme byť zapísaní na katastri, keď to chceme predať,
vôbec tomu nerozumiem.

Neviem si vôbec predstaviť ako chceš niečo predať čo ešte ani nevlastníš. Na základe dedičského konania, ktoré sa konalo, ale ešte nie je právoplatné - právoplatnosť nadobudne ak sa do 15 dní niekto z dedičov neodvolá - odošle súd na kataster všetky doklady a kataster má na uvedený zápis lehotu 60 dní. Po tomto termíne obdržíš z katastra informatívne LV, na základe ktorého si už vlastníkom a môžeš začať predávať.
ROTI
26.02.08,15:57
Ďakujem pekne za rady, išlo mi o to či s ním vôbec môžeme manipulovať,
kým nemáme LV, takže zrejme nie.
ROTI
26.02.08,16:05
Ale aj tak nechápem prečo povedala notárka,že automaticky súd po 15 dňoch pošle doklady na kataster,ale že môže nastať situácia aj taká, že byt sa predá skôr.
Zoltán Kovács
26.02.08,16:08
Ale aj tak nechápem prečo povedala notárka,že automaticky súd po 15 dňoch pošle doklady na kataster,ale že môže nastať situácia aj taká, že byt sa predá skôr.

Nemala na mysli zmluvu o budúcej kúpnej zmluve? Keby ste mali záujemcu, ale zatiaľ nemôžte s bytom disponovať oplatí sa uzavrieť zmluvu o budúcej kúpnej zmluve. Obaja (predajca aj kupujúci) sa v tejto zmluve sa zaviažu uskutočniť predaj po tom ako sa bude dať s bytom nakladať.
mysimis
26.02.08,16:08
Možno si niečo zle rozumel, lebo keď sa píše kúpno-predajná zmluva, predávajúci, teda vlastník musí popísať čo predáva a v tomto prípade musíš mať na to LV, ktoré je súčasťou tejto zmluvy.
ROTI
26.02.08,16:31
Ak mala na mysli zmluvu o budúcej kúpe, tak aj tak by sme
museli mať LV a až potom by sa to mohlo predať,ešte raz Vám všetkým ďakujem, prajem pekný večer.Skúsim to ešte zistiť v realitke, dám potom vedieť ako sme pochodili.
Zoltán Kovács
26.02.08,17:45
Ak mala na mysli zmluvu o budúcej kúpe, tak aj tak by sme
museli mať LV a až potom by sa to mohlo predať,ešte raz Vám všetkým ďakujem, prajem pekný večer.Skúsim to ešte zistiť v realitke, dám potom vedieť ako sme pochodili.

Veď práve na to slúži zmluva o budúcej zmluve, aby sa preklenul časový posun medzi dohodou medzi predávajúcim a kupujúcim, a zápisom predávajúceho (dediča) do katastra ako vlastníka.
vieroslava
26.02.08,17:52
Byt môžete predať v tom momente, keď budete držať v ruke právoplatné dedičské rozhodnutie. V tom momente sa stávate vlastníkmi bytu bez ohľadu na to, či je dedičské rozhodnutie zapísané v katastri alebo nie. Dedičské rozhodnutie je platným dokladom o Vašom vlastníctve. Kataster v tom to prípade plní len funkciu evidenčnú (to znamená, že zapisuje rozhodnutie iného orgánu) a nie rozhodovaciu (nerozhoduje o vklade vlastníckeho práva).
Ak máte kupcu, spokojne môžete napísať a podpísať kúpno predajnú zmluvu a dedičské rozhodnutie bude tvoriť prílohu návrhu na vklad spolu s kúpno predajnými zmluvami.
vieroslava
26.02.08,17:55
Ešte doplním, že súdu nezasielajú na katastre ded. rozhodnutia hneď po vyznačení právoplatnosti, ale niekedy im to trvá aj niekoľko mesiacov. V záujme urýchlenia veci si na súd pre právoplatné dedičské rozhodnutie zbehnite osobne.
Ak bude kupujúci trvať na tom, aby ste boli aj v liste vlastníctva zapísaný ako vlastník, podajte jeden exemplár ded. rozhodnutia do podateľne katastra.
nika17
26.02.08,18:17
V tejto situacii, Vam vznika vlastnicke pravo nie zapisom do KN, ale pravomocnym rozhodnutim o nadobudnuti dedictva. Toto rozhodnutie je potom len podkladom pre zaznam do katastra. Nie vklad.

Takze na otazku, ci mozete manipulovat s nehnutelnostou, ked nemate LV, odpovedam, ze mozete. Lebo s vecou moze manipulovat podla platnych slovenskych predpisov VLASTNIK. Vy ste vlastníkom...do katastra sa to zapise zaznamom, nasledne Vam bude vydany LV. LV nekonstituuje vlastnictvo , je to jeden zo sposobov, ako ho preukazat...teda ho deklaruje.
ROTI
27.02.08,06:00
Ahojte poraďáci, takže ďakujem Vám všetkým za ochotu,
tak v realitke nám povedali, že môžeme ten byt predať aj bez LV,
po uplynutí 15 dní od dedičského konania.
Prajem krásny deň.
elli
28.02.08,10:37
Každopádne musíš mať LV z katastra. Avšak ked byt predás hned po tom, ako ti ho zapísu na katastria na tvoj LV, budes z neho platiť dan. Lebo príjem oslobodený od dane z predaja nehnuteľností je vtedy, ak uplynie aspon 5 rokov od jeho odo dna nadobudnutia tejto nehnutelnosti výlucne do vlastníctva poručitela. Nezabudni !

Pre ucely dane z prijmu nie je rozhodujuce, kedy je byt zapisany na LV dedica, ale ci ho nadobudol dedenim v priamom rade (od rodicov) a ako dlho v takom pripade mal v nom porucitel trvaly pobyt alebo ho vlastnil.

Byt je mozne predat na zaklade PRAVOPLATNEHO rozhodnutia o dedicstve - teda nie 15 dni od dedicskeho konania, ale az vtedy, ked je rozhodnutie pravoplatne.
Theo
03.03.08,14:13
Vidím tu len jednu možnosť-PRI dedičnom konaní sa ZRIECŤ vlastnej časti daru v prospech iného dediča./To vyrovnanie-formu sa už dá nejako zariadiť.Inak nijako,len ak bude LV čko.
vieroslava
03.03.08,16:39
Vidím tu len jednu možnosť-PRI dedičnom konaní sa ZRIECŤ vlastnej časti daru v prospech iného dediča./To vyrovnanie-formu sa už dá nejako zariadiť.Inak nijako,len ak bude LV čko.
Tak tomuto vôbec nerozumiem. Čo tým chcel autor povedať?
Theo
06.03.08,14:03
Konkretne tento prípad je už passe.Nie je to však nič mimoriadne.Pred konaním dedičného konania/každí vie,aku časť nehnuteľnosti zdedí/sa môžu zúčastnení dohodnúť zrieknutím sa svojho dielu v prospech iného dediča.Tie finašné veci sa dohodnú tiež pred dedičným konaním.Osobne poznám tri takto "vyrobený" predaj rod.domu.
alexandrap
11.03.08,12:11
Pre ucely dane z prijmu nie je rozhodujuce, kedy je byt zapisany na LV dedica, ale ci ho nadobudol dedenim v priamom rade (od rodicov) a ako dlho v takom pripade mal v nom porucitel trvaly pobyt alebo ho vlastnil.

Byt je mozne predat na zaklade PRAVOPLATNEHO rozhodnutia o dedicstve - teda nie 15 dni od dedicskeho konania, ale az vtedy, ked je rozhodnutie pravoplatne.

skusim sa este opytat-proste to nechapem:mee:

A.)predpokladajme, ze ziskam byt v dediskom konani po jednom z rodicov,ktory tam byval viac ako 5 rokov..dnes nadobudne pravoplatnost ta notarska zapisnica.

1.)ak ho zajtra predam, platim dan? alebo musim cakat 5 rokov(pripadne 2 roky mat trvale bydlisko v nom)?
2.)ak ho zajtra nepredam,ale sa rozhodnem ho predat o 15(20,30...) mesiacov,platim dan? zmeni sa nieco tym, ze vlastnim ten byt 15mes. po nadobudnuti dedicstva,ale este stale ho nevlastnim 5 rokov?

B.)predpokladajme ,ze zdedim iba cast bytu a polovicu vlastni nadalej jeden z este zijucich rodicov. teraz predpokladajme ze ten rodic zomrie o 1(2,3) roky-teda skor, ako uplynie 5 rokov od prvej dedicskej udalosti.moja otazka:

1.)ked zdedim aj zvysok toho bytu a rozhodnem sa ho cely predat po spravoplatneni vlastnictva-platim dan? aku? a z coho?kolko z tej prvej polovice,ktoru este nevlastnim 5 rokov a kolko z tej druhej polovice ,ktoru vlastnim prvy den...ale rodiacia ju vlastnili viac ako 5 rokov...

najde sa niekto, kto bude mat tu trpezlivost mi to objasnit? dakujem
Chobot
11.03.08,13:47
skusim sa este opytat-proste to nechapem:mee:

A.)predpokladajme, ze ziskam byt v dediskom konani po jednom z rodicov,ktory tam byval viac ako 5 rokov..dnes nadobudne pravoplatnost ta notarska zapisnica.

1.)ak ho zajtra predam, platim dan? alebo musim cakat 5 rokov(pripadne 2 roky mat trvale bydlisko v nom)?
2.)ak ho zajtra nepredam,ale sa rozhodnem ho predat o 15(20,30...) mesiacov,platim dan? zmeni sa nieco tym, ze vlastnim ten byt 15mes. po nadobudnuti dedicstva,ale este stale ho nevlastnim 5 rokov?

Ani v jednom prípade neplatíš daň, lebo sa na teba vzťahuje ustanovenie zákona o dani z príjmu § 9 ods. 1 písm. c):

"c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) ..."

Prakticky to znamená, že pri zdedenom byte sa ti počíta čas, kedy vlastnili nehnuteľnosť poručitelia v priamom rade tak, ako keby si nehnuteľnosť vlastnil ty.


B.)predpokladajme ,ze zdedim iba cast bytu a polovicu vlastni nadalej jeden z este zijucich rodicov. teraz predpokladajme ze ten rodic zomrie o 1(2,3) roky-teda skor, ako uplynie 5 rokov od prvej dedicskej udalosti.moja otazka:

1.)ked zdedim aj zvysok toho bytu a rozhodnem sa ho cely predat po spravoplatneni vlastnictva-platim dan? aku? a z coho?kolko z tej prvej polovice,ktoru este nevlastnim 5 rokov a kolko z tej druhej polovice ,ktoru vlastnim prvy den...ale rodiacia ju vlastnili viac ako 5 rokov...

najde sa niekto, kto bude mat tu trpezlivost mi to objasnit? dakujem

Ani v tomto prípade nemusíš platiť daň, lebo prvá zdedená polovica je oslobodená tak ako som písal vyššie a druhú polovicu zase len zdedíš po priamom poručiteľovi - mame a zase si oslobodený aj z tej druhej časti (pokiaľ ona nehnuteľnosť vlastnila viac ako 5 rokov).
alexandrap
11.03.08,17:48
dakujem.
snad som konecne pochopil filozofiu ,ze ide o zaroven o akoby dedenie institutu vlastnenia...nielen fyzicky nemovitosti

edit:alebo presnejsie-aj dedenie naroku na predaj bez danenia