bambulka2552
26.02.08,16:44
Chcem sa poradiť, ako je to so zdaňovaním príjmov z kozmet.firmy Oriflame. Kozmetická poradkyňa nepodpisuje žiadnu dohodu o vykonaní práce s touto spoločnosťou ale chodia jej peniažky pravidelne každý mesiac na účet ako odmena za dobrý predaj. Nazýva sa to bonus, jeho výška závisí od výšky predaja, stále je iná.
Podľa mňa je to zdaniteľný príjem, ale ako si ho zdaniť, keď o ňom nemáme žiadne potvrdenie, t. j. žiadne potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Príjem, ktorý prichádza pravidelne na účet je hrubý príjem, teda z neho nie je odpočítaná žiadna preddavková ani zrážková daň.
Zoltán Kovács
26.02.08,16:14
Chcem sa poradiť, ako je to so zdaňovaním príjmov z kozmet.firmy Oriflame. Kozmetická poradkyňa nepodpisuje žiadnu dohodu o vykonaní práce s touto spoločnosťou ale chodia jej peniažky pravidelne každý mesiac na účet ako odmena za dobrý predaj. Nazýva sa to bonus, jeho výška závisí od výšky predaja, stále je iná.
Podľa mňa je to zdaniteľný príjem, ale ako si ho zdaniť, keď o ňom nemáme žiadne potvrdenie, t. j. žiadne potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Príjem, ktorý prichádza pravidelne na účet je hrubý príjem, teda z neho nie je odpočítaná žiadna preddavková ani zrážková daň.

Je to pravideľne opakujúca sa činnosť, ktorá vyžaduje živnostenské oprávnenie. A príjem sa zaraďuje do § 6 ZoDP.
bambulka2552
26.02.08,16:28
No ale vieš si to predstaviť, robí to niekoľko desiatok tisíc dievčat a žien na slovensku. A registrácia je uz od 15 rokov....co nie je možne, aby take dievča malo zriadenú živnosť....
Zoltán Kovács
26.02.08,17:42
No ale vieš si to predstaviť, robí to niekoľko desiatok tisíc dievčat a žien na slovensku. A registrácia je uz od 15 rokov....co nie je možne, aby take dievča malo zriadenú živnosť....

No vieš ale aká je definícia sústavnej zárobkovej činnosti mimo pracovnoprávny vzťah?
Olice
26.02.08,19:33
Olice
26.02.08,19:36
Tu som našla link, kde sa to už dávnejšie preberalo.
http://www.porada.sk/t16310-provizia-z-oriflame.html
bambulka2552
02.03.08,08:35
Prečítala som všetky príspevky...ale v každých sa píše, že by mal byť zriadení ŽL, ktorý Oriflame nežiada od svojich kozm.poradkýň, len od direktoriek. Chcem sa ešte opýtať, či sa takéto príjmy nedajú zaradiť do príležitostných príjmov...ak áno....potom aká je min. hranica na zdanovanie? Nie je tá hranica 24900 Sk (5. násobok živ.minima), ako napr. pri prenájme nehnuteľností?
Dakujem za odpovede.
Zoltán Kovács
02.03.08,09:13
Prečítala som všetky príspevky...ale v každých sa píše, že by mal byť zriadení ŽL, ktorý Oriflame nežiada od svojich kozm.poradkýň, len od direktoriek. Chcem sa ešte opýtať, či sa takéto príjmy nedajú zaradiť do príležitostných príjmov...ak áno....potom aká je min. hranica na zdanovanie? Nie je tá hranica 24900 Sk (5. násobok živ.minima), ako napr. pri prenájme nehnuteľností?
Dakujem za odpovede.

Keď to robí počas celého roka potom ako sa to môže považovať za príležitostný príjem. Pod príležitostný príjem sa nechápe to, že do roka možno dostane 5 alebo 6 krát províziu, ale to, že tú činnosť nerobí sustavne. A pri tejto konkrétnej činnosti je to celoročná záležitosť.
bambulka2552
02.03.08,13:26
Ale práveže to nie je každý mesiac...možno každý druhý v priemere....
Zoltán Kovács
05.03.08,12:33
Ale práveže to nie je každý mesiac...možno každý druhý v priemere....

Teraz čo nie je každý mesiac? Výplata provízie, alebo výkon činnosti?
Bastian
05.03.08,13:07
Zisk z predaja (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou) nik nevidí a preto ten príjem ani nikde nepriznávajú. Veď si to akože kúpia pre seba... Jedine príjem (tzv.Bonus), ktorý im chodí na účet. Je to bonus (myslím že 3%) z nákupu celej skupiny (ktorú si vytvoril). Je to normálny príjem... a myslím si, že aspoň ten by mohli zdaniť.;)
LubicaN
05.03.08,15:04
Zisk z predaja (rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou) nik nevidí a preto ten príjem ani nikde nepriznávajú. Veď si to akože kúpia pre seba... Jedine príjem (tzv.Bonus), ktorý im chodí na účet. Je to bonus (myslím že 3%) z nákupu celej skupiny (ktorú si vytvoril). Je to normálny príjem... a myslím si, že aspoň ten by mohli zdaniť.;)

...s tými percentami a bonusmi to nie je celkom tak...
...bonus je za nákup vlastný resp. celej skupiny a jeho výška záleží od počtu bodov. Najnižší bonus je 3% a ten poradkyňa dostane, pri obrate skupiny nad 200 bodov (1 bod cca 16 Sk) ...a ten nikde nie je vidno, ten sa odpočíta z faktúry nasledujúce obdobie. To isté platí aj pri 6%tnom bonuse, na účet sa posielajú bonusy ktoré presiahnu sumu 1 000 Sk. Ináč súhlasím s tým, že pokiaľ mi prídú peniaze majú sa zdaniť.
waitinka7
05.03.08,15:22
Výplata provízie na účet.
Zoltán Kovács
05.03.08,15:24
Výplata provízie na účet.
:confused:
waitinka7
05.03.08,15:25
Pardón, odťukla som rýchlo odpoveď. Výplata provízie na účet - aj keď nepravidelná asi neovplyvňuje to, že sa jedná o sústavnú činnosť.
Zoltán Kovács
05.03.08,15:45
Pardón, odťukla som rýchlo odpoveď. Výplata provízie na účet - aj keď nepravidelná asi neovplyvňuje to, že sa jedná o sústavnú činnosť.

Presne toto isté som sa snažil aj ja vysvetliť dotazujúcej.