alena4010
26.02.08,17:19
K starsiemu rodinnému domu potrebujeme pristavit komín. Môžme ho postavit z obycajných pálených červených tehál???rúra vo vnútri by bola už podla normy. Má mat okolo 7 m, a schiedel a pod. su cenovo náročné.....poradte diiik
stepo
26.02.08,19:43
Neviem co je rura podla normy, ale najlepsie by bolo poobzerat sa po iných komínoch napr.: prespor, quatro a na poslednej výstave agqua-therm v Nitre som videl nejaký komín z tehál so šamotovou vložkou od nejakej českej firmy niečo ako cihlo komín alebo čo - bolo to zaujimave ale neviem cenu. Schiedel je drahy, ale podla mna zhruba tej istej kvality je prespor a je lacnejsi (cca 6m komín cca 23000 ,-Sk oproti schiedel cca 35000,- Sk). Komín quatro je tiez samotová vlozka a betonove tvarnice a tam 6m komin cca 15000,-Sk) Vsetko som hovoril o preimere 200cm co sa najcastejsie pouziva na krby. Treba pozriet na nete, je tam aj prespor aj quatro a iné, ale postavit komin z tehal a vyvlozkovat ho nejakou rurou... no neviem. Samozrejme, ze ked komin potrebujete len na plynovy kotol(da sa v pohode vyvlozkovat hlinikovou rurou, ale lepsie je samot z hladiska zivotnosti), alebo dokonca na kondenzacny, kde sa dava umela trubka, tak mozno by sa dalo uvazovat aj o tejto alternative. Asi tolko podla mojich skusenosti. Rozhodnutie je na Vás. Mozno by bolo dobre sa poradit s nejakym normalnym kominarom. Vela zdaru.
vasulka
27.02.08,07:33
K starsiemu rodinnému domu potrebujeme pristavit komín. Môžme ho postavit z obycajných pálených červených tehál???rúra vo vnútri by bola už podla normy. Má mat okolo 7 m, a schiedel a pod. su cenovo náročné.....poradte diiik
alena4010, doma máme na dome 2 komíny z pálených červených tehál.Jeden je vyvložkovaný pre plyn.kotol.Myslím si,že také tehly môžete použiť.To je moja skúsenosť.
Prajem ti pekný deň!
ARCHIZA
27.02.08,18:39
Komín je teleso, skladajúce sa z troch hlavných častí.

1. Dymovod - jeho šírka záleží od typu a výkonu kotla a od účinnej výšky komína.
2. Izolácia dymovodu - je potrebná z pohladu stavebnej fyziky.
3. Nosná časť - statika komína.

Komín je možné z týchto častí vyskladať za podmienok dodržania správneho technologického postupu. Nie je nutné ho vyskladať z komínových tvárnic ponúkaných na trhu. Môžete použiť plnú pálenú tehlu na vytvorenie nosného komínového plášťa. Pri tomto postupe je vhodné komín z časti zabudovať napríklad do nosnej steny.
daso81
02.06.08,08:49
Komín je teleso, skladajúce sa z troch hlavných častí.

1. Dymovod - jeho šírka záleží od typu a výkonu kotla a od účinnej výšky komína.
2. Izolácia dymovodu - je potrebná z pohladu stavebnej fyziky.
3. Nosná časť - statika komína.

Komín je možné z týchto častí vyskladať za podmienok dodržania správneho technologického postupu. Nie je nutné ho vyskladať z komínových tvárnic ponúkaných na trhu. Môžete použiť plnú pálenú tehlu na vytvorenie nosného komínového plášťa. Pri tomto postupe je vhodné komín z časti zabudovať napríklad do nosnej steny.
A nejaký konkrétny návrh iného riešenia ako s pálených tehál ,by nebol ?
Teraz by som to potreboval aj ja. Chcel by som komín postaviť z betónových šalungových dielcov,samozrejme šamotové komínové vložky už musím kúpiť originálne,ale aj tak by ten komín mal vyjsť lacnejšie ako napr. 26000 sk (CIKO) ,čo Vy na to ? PORAĎTE!!!!
jojkoz
02.06.08,09:32
A nejaký konkrétny návrh iného riešenia ako s pálených tehál ,by nebol ?
Teraz by som to potreboval aj ja. Chcel by som komín postaviť z betónových šalungových dielcov,samozrejme šamotové komínové vložky už musím kúpiť originálne,ale aj tak by ten komín mal vyjsť lacnejšie ako napr. 26000 sk (CIKO) ,čo Vy na to ? PORAĎTE!!!!

Jasne ze sa da. Dokonca na slovensku je priamo vyrobca ktoryrobi kominov dielce z nelahceneho betonu (narozdiel od schiedel, prespor ...) kde to je poznat na cene. Dovnutra samot a ako izolacia sa pouziva sypany perlit.

Ide o system QATRO.

Jedine co treba je pevnejsi zaklad pod komin kedze klasicke betonove dielce su o dost tazsie.

Fajnsmekry pouzivaju betonove dielce od QUATRO a samotove vlozky - o ktore hlavne ide co sa tyka funkcnosti - od SCHIEDELU.