jozef.barkoczi
26.02.08,18:34
Dobrý večer.

Chcel by som poradiť o možnosti vymenovania zástupcu zamestnancov na pracovnoprávne účely. Sme začínajúca firma s cca 350 zamestnancami s plánom expanzie na cca 1000 zamestnancov a potrebujeme stanoviť zástupcu zamestnancov. Poraďte mi možnosti - okrem odborovej organizácie a voľby zamestnaneckej rady je možnosť ustanovenia nejakého zástupcu zamestnancov pre pracovnoprávne účely?

Ďakujem.

JB
Zoltán Kovács
26.02.08,17:55
Dobrý večer.

Chcel by som poradiť o možnosti vymenovania zástupcu zamestnancov na pracovnoprávne účely. Sme začínajúca firma s cca 350 zamestnancami s plánom expanzie na cca 1000 zamestnancov a potrebujeme stanoviť zástupcu zamestnancov. Poraďte mi možnosti - okrem odborovej organizácie a voľby zamestnaneckej rady je možnosť ustanovenia nejakého zástupcu zamestnancov pre pracovnoprávne účely?

Ďakujem.

JB
Zákonníka práce

Voľba členov zamestnaneckej rady, voľba zamestnaneckého dôverníka a volebné obdobie
§ 234

(1) Zamestnávateľ je povinný umožniť uskutočnenie volieb do zamestnaneckej rady, ak o to zamestnávateľa písomne požiada aspoň 10 % zamestnancov. Zamestnanecká rada u zamestnávateľa, ktorý má

a) od 50 do 100 zamestnancov, má najmenej troch členov,
b) od 101 do 500 zamestnancov, na každých 100 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena,
c) od 501 do 1 000 zamestnancov, má najmenej jedného ďalšieho člena,
d) od 1 001 a viac zamestnancov, na každých 1 000 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena.

(2) Právo voliť členov zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckého dôverníka majú všetci zamestnanci zamestnávateľa, ak u zamestnávateľa pracujú najmenej tri mesiace.

(3) Právo byť volený za člena zamestnaneckej rady alebo za zamestnaneckého dôverníka má každý zamestnanec zamestnávateľa starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný, nie je blízkou osobou zamestnávateľa a pracuje u zamestnávateľa najmenej tri mesiace.

(4) Člen zamestnaneckej rady je volený priamou voľbou s tajným hlasovaním na základe kandidátnej listiny, ktorú navrhne najmenej 10 % zamestnancov alebo príslušný odborový orgán. Voľby sú platné, ak sa na hlasovaní zúčastní nadpolovičná väčšina všetkých zamestnancov, ktorí majú právo voliť členov zamestnaneckej rady. Členmi zamestnaneckej rady sa stávajú tí kandidáti, ktorí získali najväčší počet hlasov. Počet členov zamestnaneckej rady určí vopred volebný výbor po dohode so zamestnávateľom. Ak nebude zvolený potrebný počet členov zamestnaneckej rady, zamestnávateľ umožní ďalšie kolo volieb do troch týždňov. Ak ani po vykonaní opakovanej voľby nebude zvolený potrebný počet členov zamestnaneckej rady, zamestnanecká rada sa neustanoví. Nové voľby do zamestnaneckej rady sa uskutočnia až po uplynutí 12 mesiacov od konania opakovanej voľby.

(5) Prvé voľby členov zamestnaneckej rady u zamestnávateľa organizuje volebný výbor zložený najmenej z troch zamestnancov a najviac zo siedmich zamestnancov, ktorí podpísali žiadosť o vytvorenie zamestnaneckej rady. Počet členov volebného výboru určí zamestnávateľ v závislosti od počtu zamestnancov a vnútornej štruktúry zamestnávateľa. Ďalšie voľby organizuje zamestnanecká rada.

(6) Zamestnanecký dôverník je volený priamou voľbou s tajným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou zamestnancov prítomných na hlasovaní.

(7) Náklady na úhradu volieb zamestnaneckej rady a zamestnaneckého dôverníka hradí zamestnávateľ.

(8) Volebné obdobie zamestnaneckej rady a zamestnaneckého dôverníka je štvorročné.

§ 236
(1) Členstvo v zamestnaneckej rade zaniká

a) skončením pracovného pomeru so zamestnávateľom,
b) vzdaním sa členstva v zamestnaneckej rade,
c) odvolaním z funkcie člena zamestnaneckej rady nadpolovičnou väčšinou zamestnancov prítomných na hlasovaní.

(2) Funkcia zamestnaneckého dôverníka zaniká

a) skončením pracovného pomeru so zamestnávateľom,
b) vzdaním sa funkcie,
c) odvolaním z funkcie zamestnaneckého dôverníka nadpolovičnou väčšinou zamestnancov prítomných na hlasovaní.

§ 240
Podmienky činnosti zástupcov zamestnancov a ich ochrana

(1) Činnosť zástupcov zamestnancov, ktorá bezprostredne súvisí s plnením úloh zamestnávateľa, sa považuje za výkon práce, za ktorý patrí zamestnancovi mzda.

(2) Zamestnávateľ poskytuje na výkon funkcie zástupcov zamestnancov alebo na účasť na ich vzdelávaní, ktoré zabezpečuje orgán príslušného odborového orgánu, zamestnanecká rada a zamestnávateľ pracovné voľno podľa § 136 ods. 1, ak tomu nebránia dôležité prevádzkové dôvody.

(3) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy, na výkon funkcie v odborovom orgáne na čas dohodnutý medzi zamestnávateľom a príslušným odborovým orgánom a na výkon funkcie člena zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckého dôverníka na čas dohodnutý medzi zamestnávateľom a zamestnaneckou radou alebo zamestnaneckým dôverníkom. Ak k dohode nedôjde, zamestnávateľ poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy v rozsahu
a) 4 hodín mesačne najmenej jednému zástupcovi odborového orgánu odborovej organizácie, ktorá má menej ako 50 členov zamestnaných u zamestnávateľa,
b) 12 hodín mesačne najmenej jednému zástupcovi odborového orgánu odborovej organizácie, ktorá má 50 a viac členov zamestnaných u zamestnávateľa,
c) 16 hodín mesačne najmenej jednému zástupcovi odborového orgánu odborovej organizácie, ktorá má 100 a viac členov zamestnaných u zamestnávateľa,
d) 4 hodín mesačne najmenej jednému členovi zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckému dôverníkovi.
Zamestnávateľ má právo skontrolovať, či zamestnanec využíva poskytnuté voľno podľa prvej vety a druhej vety na účel, na ktorý bolo poskytnuté.

(4) Zamestnávateľ podľa svojich prevádzkových možností poskytuje zástupcom zamestnancov na nevyhnutnú prevádzkovú činnosť bezplatne v primeranom rozsahu miestnosti s nevyhnutným vybavením a uhrádza náklady spojené s ich údržbou a technickou prevádzkou.

(5) Zástupcovia zamestnancov, odborníci plniaci úlohy pre zástupcov zamestnancov sú povinní zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli pri výkone svojej funkcie a ktoré boli zamestnávateľom označené ako dôverné. Táto povinnosť trvá aj počas jedného roka po skončení výkonu funkcie, ak osobitný predpis neustanoví inak.

(6) Zástupcovia zamestnancov nesmú byť za plnenie úloh vyplývajúcich z výkonu svojej funkcie zamestnávateľom znevýhodňovaní ani inak postihovaní.

(7) Zástupcovia zamestnancov sú v čase funkčného obdobia a počas šiestich mesiacov jedného roka po jeho skončení chránení proti opatreniam, ktoré by ich mohli poškodzovať vrátane skončenia pracovného pomeru a ktoré by boli motivované ich postavením alebo činnosťou.

(8) Zamestnávateľ môže dať zástupcom zamestnancov výpoveď alebo s nimi okamžite skončiť pracovný pomer len s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov. Zamestnávateľ môže dať členovi príslušného odborového orgánu, členovi zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckému dôverníkovi výpoveď alebo s nimi okamžite skončiť pracovný pomer len s predchádzajúcim súhlasom týchto zástupcov zamestnancov. Za predchádzajúci súhlas sa považuje aj, ak zástupcovia zamestnancov písomne neodmietli udeliť zamestnávateľovi súhlas do 15 dní odo dňa, keď o to zamestnávateľ požiadal. Zamestnávateľ môže použiť predchádzajúci súhlas len v lehote dvoch mesiacov od jeho udelenia.

(9) Ak zástupcovia zamestnancov odmietli udeliť súhlas podľa odseku 7 odseku 8 , je výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa z tohto dôvodu neplatné; ak sú ostatné podmienky výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru splnené a súd v spore podľa § 77 zistí, že od zamestnávateľa nemôže spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával, je výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru platné.

(10) Rovnaké podmienky činnosti a ochrana podľa odsekov 1 až 8 odsekov 1, 2, 4 až 9 sa vzťahujú aj na zástupcov zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci podľa osobitného predpisu
jozef.barkoczi
26.02.08,18:06
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tieto paragrafy už viem pomaly naspamäť, ale stále mi to nie je poriadne jasné. Musím voliť zamestnaneckú radu prípadne zamestnaneckého dôverníka alebo je tam nejaká možnosť ho aj len vymenovať.
Danila
26.02.08,18:12
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Tieto paragrafy už viem pomaly naspamäť, ale stále mi to nie je poriadne jasné. Musím voliť zamestnaneckú radu prípadne zamestnaneckého dôverníka alebo je tam nejaká možnosť ho aj len vymenovať.Určite nie vymenovať. Je to zástupca zamestnancov na základe ich voľby. A určite aj Tvoj budúci oponent......:)
jozef.barkoczi
27.02.08,18:10
Dobrý deň.

Ešte sa chcem spýtať môže fungovať zamestnávateľ bez zástupcov zamestnancov?
Danila
27.02.08,18:48
Dobrý deň.

Ešte sa chcem spýtať môže fungovať zamestnávateľ bez zástupcov zamestnancov?Doporučujem Ti preštudovať aj zákon 124/2006, zákon č.309/2007 z hľadiska BOZP, kde musíš vymenovať na základe voľby zamestnancov, ak nemáš odbory zástupcu pre BOZP. Podrobne preštudované zákony konfrontuj aj so ZP. Sú totiž nevyhnutné písomné dohody v rôznych oblastiach, ktoré nemôžeš nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.Moja odpoveď-nemôže.
zhv
27.02.08,19:38
(1) Zamestnávateľ je povinný umožniť uskutočnenie volieb do zamestnaneckej rady, ak o to zamestnávateľa písomne požiada aspoň 10 % zamestnancov. Zamestnanecká rada u zamestnávateľa, ktorý má

a) od 50 do 100 zamestnancov, má najmenej troch členov,
b) od 101 do 500 zamestnancov, na každých 100 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena,
c) od 501 do 1 000 zamestnancov, má najmenej jedného ďalšieho člena,
d) od 1 001 a viac zamestnancov, na každých 1 000 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena.

ak o to zamestnávateľa písomne požiada aspoň 10 % zamestnancov./ zdôrazňujem
jozef.barkoczi
11.03.08,12:34
Dobre.
Predstavme si situáciu , keď pre malú účasť zamestnancov sa zamestnanecká rada aj pri opakovanom pokuse nepodarí zriadiť.
V tomto prípade nebudem môcť vydať ani Pracovný poriadok pretože bez súhlasu zástupcov zamestnancov je neplatný?
anaka
25.09.08,12:43
Zdravím poraďákov, chcem sa opýtať:
V Zákonníku práce je uvedené pod § 84 - Pracovný poriadok: Zamestnávateľ môže vydať pracovný poriadok po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov, inak je neplatný.
Znamená to že organizácia nemôže vydať pracovný poriadok ak nemá zástupcov zamestnancov?
Mať zástupcov zamestnancov je povinné? Veď v zákonníku je písane, že zamestnanecká rada alebo dôverník môže pôsobiť u zamestnávateľa.
Máme zatiaľ 30 zamestnancov a zatiaľ nikto nepožiadal o zamestnaneckú radu, alebo dôverníka. Ako teda vydáme pracovný poriadok?:confused:
Ak sa niekto v tomto orientujete dajte mi vedieť. Vopred díky.
Personalistka27
26.01.09,12:06
Dobry,

chcela by som sa informovat ako to vlastne je. Ma zamestnavatel povinnost vymenovat zastupcu zamestnancov, alemo nema priamo tuto povinnost.
Chobot
26.01.09,12:35
Dobry,

chcela by som sa informovat ako to vlastne je. Ma zamestnavatel povinnost vymenovat zastupcu zamestnancov, alemo nema priamo tuto povinnost.

Zamestnávateľ nesmie vymenovať zástupcu zamestnancov, to by už potom nebol zástupca zamestnancov, ale zástupca zamestnávateľa. Zástupcu zamestnancov si musia z vlastnej iniciatívy zvoliť zamestnanci. Teda nie je to povinnosť mať vo firme ZZ, ale ak ho chcú, tak si ho musia zvoliť.
rybka7109
22.07.10,06:36
Pozeram ze otazky su uz dost stare. Kazdopadne ak ma este niekto zaujem mozem pomoct - staci si precitat komentar k § 84 Zakonníka prace a je to jasne. Nie je povinnost mat zastupcov zamestnancov a ak zamestannci nezalozia odborovu organizaciu je zamestnavatel opravneny vydat organizacny poriadok aj bez ich suhlasu.

Ine je to v pripade Zákona o výkone práce vo verejnom záujme, kde je povinnost zamestnavatela vydat pracovny poriadok po predchadzajucom suhlase zastupcov zamestnancov. Treba pozriet ci sa na vas vztahuje tento zakon a podla toho konat.
moky03
17.08.10,11:51
prosim vas chcem sa spytat ked je firma s cca 300 zamestnancami a nemame ZZ kto dohaduje pracu nadcas?V zakoniku som sa docital ze maximalne 4 mesiace po sebe moze navrhnut nadcas.Mame pevny pracovny cas Ranne a poobedne.Na rannych chce zamestnavatel aby sme tahali soboty a ked nie tak da prikaz na pracu nadcas cez tyzden.Kolko dni dopredu mi musi dat vediet ze budem mat nadcas?Dakujem s pozdravom Tadeas.
Chobot
17.08.10,12:40
prosim vas chcem sa spytat ked je firma s cca 300 zamestnancami a nemame ZZ kto dohaduje pracu nadcas?V zakoniku som sa docital ze maximalne 4 mesiace po sebe moze navrhnut nadcas.Mame pevny pracovny cas Ranne a poobedne.Na rannych chce zamestnavatel aby sme tahali soboty a ked nie tak da prikaz na pracu nadcas cez tyzden.Kolko dni dopredu mi musi dat vediet ze budem mat nadcas?Dakujem s pozdravom Tadeas.


Ty sa pýtaš na ustanovenie §97 ods. 9:

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

Pokiaľ nemáte ZZ, tak všetko okolo nadčasov sa riadi Zákonníkom práce. V ňom sú presne napísané pravidlá nadčasov. Treba si to len prečítať. Napr.:

§ 85 ods.

(9) Priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín.

KEdy môže nariadiť prácu nadčas? Aj v ten deň, ak je potreba vykonávať prácu nadčas, ale musí to byť naliehavá potreba zvýšenej potreby práce (všetko § 97):

(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

Tie 4 mesiace chápeš nesprávne. Môže byť práca nadčas aj počas celého roka, tie 4 mesiace sú doba, počas ktorej nesmie práca nadčas presiahnuť 8 hodín týždenne (čiže napr. 2 mesiace by ste pracovali týždenne nadčas 8 hodín, potom mesiac normálne, zase 2 mesiace každý týždeň 8 hodín a zase mesiac normálne atď.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

Aj tak možno pracovať nadčas najviac 150 hodín:

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

a len z naozaj vážnych dôvodov ešte ďalších 250 hodín:

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.
hwang
25.03.11,09:27
Dobrý deň. Môže mi niekto v skratke poukázať na rozdiely (práva, činnosť) "zástupcovia zamestnancov", "zamestnanecká rada"?
Ďakujem.
jana32
06.09.11,10:17
Dobrý deň, u nás vo firme bola teraz ustanovená zamestnanecká rada, voľby riadne prebehli, teraz však vraj treba vydať nejaké menovacie dekréty pre zvolených členov. Prosím, kto to vydáva a neviet ako to má vyzerať? Ďakujem
Indeed
06.09.11,10:22
Dobrý večer.

Chcel by som poradiť o možnosti vymenovania zástupcu zamestnancov na pracovnoprávne účely. Sme začínajúca firma s cca 350 zamestnancami s plánom expanzie na cca 1000 zamestnancov a potrebujeme stanoviť zástupcu zamestnancov. Poraďte mi možnosti - okrem odborovej organizácie a voľby zamestnaneckej rady je možnosť ustanovenia nejakého zástupcu zamestnancov pre pracovnoprávne účely?

Ďakujem.

JB

:eek:

Ale zatiaľ len s plánom....
JankaO
06.09.11,10:28
Neviem, či treba reagovať na príspevok starý viac ako 3,5 roka
jana32
07.09.11,04:49
Dobrý deň, u nás vo firme bola teraz ustanovená zamestnanecká rada, voľby riadne prebehli, teraz však vraj treba vydať nejaké menovacie dekréty pre zvolených členov. Prosím, kto to vydáva a neviet ako to má vyzerať? Ďakujem

Prosím neviete mi niekto poradiť? A ešte jedna otázka, členovia ZR tak ako všetci zamestnanci majú organizačný poriadok vyvesený na viditeľnom mieste a môžu kedykoľvek do neho pozerať. teraz si však člen zamestnaneckej rady jednoducho vzal celý poriadok z firmy a domov , kde ho konzultoval so známym, ktorý nie je naším zamestnancom. Riaditeľ ma vzal na koberec, že som mala poučiť zamestnancov o tom, že tieto veci sa nemajú dostať za brány organizácie. Nebránila som sa, lebo sama netuším, či je to tak alebo nie, Prosím poraďte mi.
willma
07.09.11,09:41
Mali by ste mať bezpečnostného technika a s ním máte možnosť odkonzultovať všetky otázky a dokumentácia ním vypracovaná by mala obsahovať aj príslušné menovacie dekréty.
jana32
08.09.11,05:30
Mali by ste mať bezpečnostného technika a s ním máte možnosť odkonzultovať všetky otázky a dokumentácia ním vypracovaná by mala obsahovať aj príslušné menovacie dekréty.

Prepáčte, tieto veci má na starosti bezpečnostný technik?
willma
08.09.11,12:36
ako technik som vypracovávala kompletnú dokumentáciu a nebol problém poradiť aj v ostatnom.
pavlinka
18.10.11,05:50
Prosím má niekto vypracovanú dokumentáciu k zamestneneckému dôverníkovi?
Čo musí obsahovať? Myslím voľby a nejaké pravidlá.