Vlado.s
26.02.08,18:42
Zdravím, kúpil som starší rod. dom, kde v jednej izbe bola drevená podlaha (DYLE po našom). Odstránil som ich a pod nimi je škvara, drobná ako prach. Môžem túto škvaru použiť (po preosiatí) na poter? Dám tam betón a na to poter. Ak nemôžem použiť škvaru, tak aký materiál sa používa na potery? A v akej hrúbke sa robia? Ďakujem.
Zoltán Kovács
26.02.08,17:44
Zbav sa tej škváry. Je to produkt po spalovaní bohvie čoho. Na poter sa používa štrk 0-4.
ARCHIZA
27.02.08,19:09
Škvára je dnes už materiál, ktorý nepatrí do stavebníctva. Nepoužíva sa pre svoj neblahý účinok, podobne ako azbest alebo olovené vodovodné trubky.
Peter Briatka
28.02.08,07:19
V zásade je možné ju použiť... Keď už by sme mali nad takým niečím uvažovať - určite by ju bolo možné použiť ako náhradu časti cementu (má podobné vlastnosti hydraulického spojiva), no musela by sa použiť jej najjemnejšia frakcia a to by si ju musel preosievať cez sitá s priemerom oka max. 0,063 mm - a to je nereálne v bežných podmienkach ;-) V žiadnom prípade teda neodporúčam použitie väčších frakcií ako náhrady plniva!!! Nehovoriac o tom, že by sme museli poznať jej chcemické zloženie, aby nedochádzali k síranovej korózii poteru...
Peter Briatka
28.02.08,07:27
Škvára je dnes už materiál, ktorý nepatrí do stavebníctva.

Zásadne s týmto nesúhlasím, v stavebníctve sa práve v poslednom období pristupuje k využívaniu druhotných surovín. Čo sa týka škváry - vysvetlenie je uvedené v mojom vyššie uvedenom príspevku. Ak sa nejaký materiál (vzniknutý aj ako odpad pri inej výrobe) má použiť v stavbe musí byť certifikovaný a označený značkou zhody - a teda musí spĺňať aj požiadavku č.3 CPD 89/106/EHS na hygienu, ochranu zdravia a životného prostredia.
kargo
28.02.08,10:22
Ja som bol pred 15 rokmi v podobnej situácii. Polovicu škváry som odviezol a zvyšok som použil pod poter.( O síranovej korózii som ani netušil.)
Vlado.s
28.02.08,22:09
No, ja som tu škvaru vyhodil. No pod ňou je ďalšia, ktorá je tvrdá ako poter. Zrejme kladená nejako za tepla, alebo neviem ako a pod ňou ďalšia škvara. Mám v úmysle dať na to rovno betón (mimochodom koľko cementu je treba na tú malú miešačku betónu?) a na to poter. Čo vy na to? Bude to v pohode, alebo mi hrozí nejaký vplyv na zdravie?

A ešte jedna vec. Izolovať či nie? Tá podlaha v dome je asi pol metra nad úrovňou zeme. Zatial som nenarazil na nejakú izoláciu (v kúpelni som kopal asi meter do hlbky). Dom je asi 20 ročný, 2 roky v ňom nik nebýval a všetko je v pohode. Podlaha bola suchá ked som ju rozoberal, múry sú suché tiež, žiadna pleseň alebo niečo podobné. Keby tam bolo vlhko od spodu tak by sa to za tie roky prejavilo, nie?

Čo to je síranová korózia? Ako sa prejavuje?
Peter Briatka
29.02.08,06:50
No, ja som tu škvaru vyhodil. No pod ňou je ďalšia, ktorá je tvrdá ako poter. Zrejme kladená nejako za tepla, alebo neviem ako a pod ňou ďalšia škvara. Mám v úmysle dať na to rovno betón (mimochodom koľko cementu je treba na tú malú miešačku betónu?) a na to poter. Čo vy na to? Bude to v pohode, alebo mi hrozí nejaký vplyv na zdravie?

A ešte jedna vec. Izolovať či nie? Tá podlaha v dome je asi pol metra nad úrovňou zeme. Zatial som nenarazil na nejakú izoláciu (v kúpelni som kopal asi meter do hlbky). Dom je asi 20 ročný, 2 roky v ňom nik nebýval a všetko je v pohode. Podlaha bola suchá ked som ju rozoberal, múry sú suché tiež, žiadna pleseň alebo niečo podobné. Keby tam bolo vlhko od spodu tak by sa to za tie roky prejavilo, nie?

Čo to je síranová korózia? Ako sa prejavuje?

Ako stavitel ti radím zaizolovať... Ako normalne zmyšlajuci človek - vravím: keď je to tak, ako hovoríš teraz - neizoluj....

PS: Síranová korózia je zjednodušene povedané - reakcia produktov hydratácie cementu so síranovými zlúčeninami za vzniku produktu s enormne rozpínavými schopnosťami....
pepolko
29.02.08,17:26
zdravím vás, páni,
ja som tiež kúpil pred nejakým časom domček a menil som staré podlahy, škváru som všetku vyhodil, na spodku som urobil vaňu z IPY, na to som dal základový betón, na to 3 cm polystyrén a na vrch asi 6 cm poter. Všetka vlhkosť z domu zmizla a v izbách mám teplo
220870
02.03.08,20:55
Polopate povedané ,na betóne sa ti môžu objaviť biele fľaky veľmi podobné plesni.
Peter Briatka
03.03.08,05:35
Polopate povedané ,na betóne sa ti môžu objaviť biele fľaky veľmi podobné plesni.
+ dochádza aj k tvorbe trhliniek od reagujúcich jadier...