jerry2
26.02.08,19:53
Kto poradi a ma skusenosti s vyberom krikov na zivy plot? Aby rastol nie velmi pomaly, je to zapadna strana-polotien, dakujem.
svrbik juraj
28.02.08,19:35
novinka-turkestansky brest
wagner
29.02.08,11:46
Tiež som ho na jeseň zasadila, ale či to je pravda, čo o ňom píšu, môžem potvrdiť alebo vyvrátiť až v jeseni
ekopo
29.02.08,11:58
gabikao
05.03.08,05:58
Prosim o radu: ideme sadit zivy plot na oddelenie hlavnej cesty od verejnej zelene a obytnej zony. Chceli by sme nieco, co vyrastie tak do 2m, ak sa da stalo zelene. Co okrem tuje (zda sa nam dost draha) si mozme zvolit? Jedna biologicka - nie zahradkarka nam dala tieto tipy: tis, stlpovita al. mohutna borievka, ilex, drac, vresovec, rododendron.
zuzix
17.03.08,13:33
Ja som objednala z časopisu Záhradkár tuje západné za 6,-Sk kus v minulom roku a teraz už len trpezlivo čakám až vyrastú do 2m výšky, no treba vela trpezlivosti a okopávania.
petmar
17.03.08,16:57
Na tuje a iné podobné sa chystám na trhy do Poľska, už mi ich niekoľko odtiaľ pekne rastie a sú lacnejšie.
gudi
14.09.08,07:38
kde sa daju lacno kupit tuje v Polsku?
aviator
15.09.08,09:09
Pri tujách je dobré počítať s tým, že ak sú pestované zo semena, môžu sa jednotlivé kusy vo vyššom veku dosť líšiť.
Ak kúpim napr. smaragdy, alebo hocičo iné, množené z rezkov, je to prvý krok k tomu aby boli tie rastliny podobné aj neskôr.
Niesom pestovateľ smaragdov:)
arizona
15.09.08,09:41
kde sa daju lacno kupit tuje v Polsku?

asi na každom trhu
jan baca
15.09.08,19:14
Tiez velmi pekny a stalo zeleny zivy plot je po slovensky CREMCHA VAVRINOVITA alebo VAVRINOVEC LEKARSKY je po cely rok zeleny ma taktiez pekne vonave kvety mam skusenost s nim pretoze kazdy rok ho striham ,akurat zaberie trosku miesta na sirku min.1 meter a vysku to zalezi aku potrebujes.....
jan baca
15.09.08,19:31
A velmi nenarocny je tiez CYPRUSOVEC LEYLANDSKY priblizne za rok vyrastie 1 meter .
jan baca
15.09.08,19:32
ten druhy obrazok je vtaci zob
wagner
16.09.08,10:42
chcem sa spýtať ako rýchlo rastie vavrinovec lekársky a v akej vzdialenosti je vysadený ten cyprusovec - od seba 30 cm alebo viac? Teda koľko sadeníc si dával na bežný meter.
jan baca
16.09.08,14:05
zdravim takze ten vavrinovec lekarsky rastie do vysky min.50 cm za rok , striham ho 2 krat rocne ale musim povedat ze co strih tak to min. 30 cm ale to zalezi od zemini a pod . ale inak skutocne pekne zivy plot takze za rok ti vyrastie min. 50cm , ten cyprusovec som sadil presne podla palicky ktora mala 35 cm ,takze na meter 3 ks , inak absolutne nenarocna drevina az chces vediet viac neni problem hoc to strihanie je makacka ale vysledok je omnoho lepsi nez ploty z pletiva...
wagner
16.09.08,15:56
Ďakujem za odpoveď, budem nad tým uvažovať:)
joolly
20.09.08,10:55
Na jar 2008 som sadila turkestansky brest, 2x som ho v lete strihala a teraz meria asi 170 cm. Nevýhodou je, že v zime opadá.
jenkist
23.09.08,10:25
Kde ho pestujete, nenamrzá vám ?
iv@n
26.09.08,17:19
jooly nemáš fotky ako ten brest teraz vyzerá?
wagner
26.09.08,19:18
vyhľadaj si tému turkestánsky brest a tam je nafotený
tiger111
01.02.10,20:54
Prosim vas z coho by bolo najlepsie spravit zivy plot.....pomer cena+rychlost rastu+kvalita....dakujem za odpovede
tiger111
01.02.10,21:45
nikto sa nenajde?
wagner
01.02.10,21:53
Prosim vas z coho by bolo najlepsie spravit zivy plot.....pomer cena+rychlost rastu+kvalita....dakujem za odpovede

Pozri si tému turkestánsky brest a tam uvidíš. Ja osobne ho mám, za dva roky hustý dvojmetrový živý plot. Každý chodí očumovať, čo za čudo to tak rýchlo rastie. Strihala som každý mesiac.
tiger111
01.02.10,22:25
Pozri si tému turkestánsky brest a tam uvidíš. Ja osobne ho mám, za dva roky hustý dvojmetrový živý plot. Každý chodí očumovať, čo za čudo to tak rýchlo rastie. Strihala som každý mesiac.
no to nie...ja potrebujem zelen na cely rok......hento v zime opadava...to je na nic
a_je_to
01.02.10,23:47
Prosim vas z coho by bolo najlepsie spravit zivy plot.....pomer cena+rychlost rastu+kvalita....dakujem za odpovede
Najlepší je vtáčí zob tmavozelený Ligustrum vulgare atrovirens, alebo hlohyňa šarlátová Pyracantha coccinea. Treba 3-4 ks na bežný meter, cena by mala vojsť do 1-2 Eura na 1 ks podľa veľkosti, vždyzelený, tmavozelený. Rastie v dobrých pôdach rýchlo, ale ak ho chceš mať hustý od zeme, musíš ho tlmiť v raste do výšky a podporiť strihom do šírky. Cez dobre pestovaný Ligustrum neprejde ani mačka, musí ho obísť, alebo preliezť.
wabi
02.02.10,06:08
Prosim vas z coho by bolo najlepsie spravit zivy plot.....pomer cena+rychlost rastu+kvalita....dakujem za odpovede

Predpokladám, že ide o to, aby to rástlo čo najrýchlejšie a bolo to čo najlacnejšie, ale čo si myslela tou kvalitou?:rolleyes::cool::confused:
tiger111
02.02.10,14:12
Predpokladám, že ide o to, aby to rástlo čo najrýchlejšie a bolo to čo najlacnejšie, ale čo si myslela tou kvalitou?:rolleyes::cool::confused:
nieco nenarocne a lacne
a_je_to
02.02.10,17:06
nieco nenarocne a lacne

Veď Ligustrum si môžeš namnožiť aj sama, doma, aj teraz....ak máš podmienky. A na jar môžeš vysádzať. Čo ešte lacnejšie sa Ti dá ponúknuť ? Nájdi si v najbližšom meste živý plot, nastrihaj konáriky, zakorenia aj vo vode, aj v piesku, aj zapichnuté do kvetináča ku kvetu na okne. Aj sa mi podarí, pripojím Ti foto.
arizona
02.02.10,17:26
nieco nenarocne a lacne
Za málo málo peňazí veľa muziky nečakaj ;):D

Neviem, kde chceš ten živý plot. Či niekde k domu, kde naň budeš denne pozerať, alebo kdesi mimo...
Záleží aj , či chceš, aby čo najskôr začal plniť svoj účel.

Ak chceš pekný živý plot, oplatí sa Ti zainvestovať a kúpiť kvalitné sadeničky. Nie je to najlacnejšie,ale účel ti bude plniť dlhé roky.

U predajcov sa dá pri väčšom odbere dojednať aj výrazná zľava, alebo sleduj akcie napr. u Starkla, rastlinky sk, kohaplant a pod.
aviator
02.02.10,18:14
Pyracanta je relatívne lacná a veľmi pekná. http://images.google.sk/images?q=pyracanta&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=sk&tab=wi
Nevyplatí sa ju množiť amatérsky, lebo trpí pri presádzaní. Profíci ju pestujú celý čas v nádobách. Je veľmi nenáročná, ale zažil som na uzavrenej záhrade že trpela hubovými chorobami a domáca ju dala zlikvidovať. V meste kde je sucho prosperuje oveľa lepšie.
Aj neopadavý ligustrum pri väčších zimách opadne, aspoň z väčšej časti, teraz sa to dá pekne skontrolovať :)
Na živý plot je veľký sortiment, ale za dobrú cenu je asi naj tá pyracanta, na severe Slovenska možno ešte obyčajný smrek.
Držím palce.
Ivana 1511
08.05.10,14:06
dobrý deň, mám viac ročný živý plot z vtáčieho zobu. v tomto roku má z veľkej časti pokrútené listky. Vie miekto poradiť, čím ho treba postriekať?
arizona
08.05.10,14:09
dobrý deň, mám viac ročný živý plot z vtáčieho zobu. v tomto roku má z veľkej časti pokrútené listky. Vie miekto poradiť, čím ho treba postriekať?
hocičím, proti savým škodcom.;) Poradia v každom záradkársvte.
Prípadne zostrihať riadne na krátko ...
a_je_to
08.05.10,14:56
dobrý deň, mám viac ročný živý plot z vtáčieho zobu. v tomto roku má z veľkej časti pokrútené listky. Vie miekto poradiť, čím ho treba postriekať?
S pestovaním vtáčieho zobu /Ligustrum/ sa zaoberám celé desaťročia, ale nepoznám žiadneho škodcu /z hmyzu, ani z plesní/, ktorý by dokázal v tomto období pokrútiť väčšinu listov. Celá rastlina je tak strašne horká, že ju vážnejšie nič nepoškodzuje. Skôr mi pripadá, že je to následok buď veľkého ohňa v blízkosti, alebo nejakého nežiadúceho postreku. Tiež to môže byť príznakom začínajúceho vyschýnania celej rastliny, napr. od prehnojenia umelým hnojivom, otravy pôdy, spály kôry, poškodenia koreňov, alebo niečo podobné. Kým nezistíš príčinu, nemá význam ničím striekať. V záhradkárstve Ti veľmi radi predajú nejaký hocijaký zaručene dobrý postrek, ale keď nevieš pravú príčinu, tak to bude márne, škoda chémie, aj prostredia. Veľmi rád by som sa dozvedel, či po čase prežil a zregeneroval .... a čo bolo pravou príčinou.
Bionda
09.05.10,17:19
- najrýchlejšie zistíš, keď lístok odtrhneš a rozvinieš- ak sú tam vošky a mravce ich "pasú" - ja mám tiež vtáči zob , ešte som vošky na ňom nepozorovala, nuž ale človek nikdy nevie ;)
Ivana 1511
10.05.10,07:47
Všetkým vám ďakujem. Ak sa mi ho podarí oživiť a zbaviť sa problému dám vedieť. Ozaj je veľmi veľmi pokrútený. Keď listok rozviniem nie je tam vidieť žiadny škodca. Sú čisté, ale skrútené . Od postreku to nie je , pretože nikde v okolí sme nič nestriekali, našťastie ani nikde nič nehorelo ani sme nevypalovali trávu. Možno že to bude tým vysychaním. Máme ho tam už veľa rokov /možno viac ako 15/ a toto robí prvý rok.
fortun21
11.01.11,09:44
Chcel by som vysadit zivy polot s vyskou cca 2 metre a aby to vyrastlo tak do 3 -4 rokov. Dakujem za kazdu radu
aviator
11.01.11,10:46
Pyracanta. Je vždyzelená, väčšinou pekná, lacná a rýchlo rastie. To posledné je však neskôr nevýhoda, keď vyžaduje viac strihania, než napr. Buxus.
Väčšinou vyzerá voľná výsadba krov lepšie než živý plot a netreba to strihať, ale to je otázka názoru a často aj miesta.
legolas
11.01.11,10:48
..veľmi dobre sa vyníma ako živý plot tuja....
arizona
11.01.11,11:06
wabi
12.01.11,16:01
S ihličnatých doporučím ako živý plot z Tysu, ktorý je pomerne nenáročný rastie vo všetkých polohách aj nadmorských výškach zvládne aj slnko aj zatienenie. Veľa ľudí nevie že pekné červené ozdobné plody tysu sú jedlé, len kvôstky je treba vyplúvať...
Ďalšou možnosťou ktorú uprednostňujem pred Pyracantou je Berberis. Je to krík dorastajúci asi do dvoch metrov, veľmi dobre znáša stihanie a tvarovanie. Krásne obrastá. Je nenáročný a rastie všade. Mám dva stálozelené druhy, jeden z nich veľmi tŕnitý, druhý s väčšími tiež stálozelenými listami bez tŕňov. Oba považujem za to najlepšie nielen kvalitou ale aj cenou. Navyše sú ozdobné nielen kvetom a listom ale podobne ako pyracanta tiež červenými bobulkami ktoré sú tiež ako bonus jedlé, takže nemusíme sa báť, že malé deti ochutnajú. Naopak obsahujú veľa vytamínov a v azii ich vyhľadávajú a odšťavujú či komkotujú s cukrom ako ľahôdku, iste ak ich necháte bez zberu skrášľujú pomerne veľkými bobulami jesennú farebnú záhradu až pokiaľ ich vtáci neozobú...
Všetky tieto rastliny sú zaujímavé najmä tým, že sa dajú pestovať v živých plotoch pravideľne prísne tvarovaných aj v plotoch o ktoré necháme rásť volnejšie bez častého strihania.
wabi
05.02.11,09:56
Priateľ chce ísť kupovať do Maďarska Pyracanthu na živý plot po 0,66 € údajne pekné kríčky, myslím že tu niekto chcel Pyracanthu, tak ak je to aktuálne dajte vedieť, hoci ja som skôr zástancom Berberisu, nedal sa ovplyvniť on chce Pyracanthu...