ANNAP
27.02.08,06:49
Nahlásila sa nám kontrola z colnice ohľadom dovozu.Chcú JCD, faktúry, dopravu a vidieť účtovníctvo. Čo konkrétne môžu chcieť v účtovníctve, viete mi niekto povedať kto takúto kontrolu už mal ?
Martin Mocko
27.02.08,05:59
Nahlásila sa nám kontrola z colnice ohľadom dovozu.Chcú JCD, faktúry, dopravu a vidieť účtovníctvo. Čo konkrétne môžu chcieť v účtovníctve, viete mi niekto povedať kto takúto kontrolu už mal ?

Chcú sa pozrieť, či si náhodou nemala dovoz alebo vývoz do 3krajín bez toho, aby o tom vedeli. Všetok takýto tovar musí ísť cez colnicu. Ďalej colná úrad ešte kontroľuje spotrebné dane (dan z liehu, piva, vína, palív a mazív, tabaku)
ANNAP
27.02.08,06:08
ale, čo ich zaujíma v účto???,??
Martin Mocko
27.02.08,06:20
ale, čo ich zaujíma v účto???,??

A ako zistia, že firma nakúpila tovar z Uzbekistanu? Jedine z účta. Pozrú faktúry, dodacie listy, pokladňu.. hotovo.
Ale že by bolo lepšie sa skladníka opýtať? :eek:
Zoltán Kovács
27.02.08,06:21
Môže ich zaujímať úhrada colného dlhu, ak dovážate z tretích krajín (mimo EU).
912
27.02.08,06:27
U nás bola takáto komplentá colná kontrola cca pred rokom. Kontrolovali JCD a všetky súvisiace faktúry pred 1.5.2004. Z účtovníctva napríklad kontrolovali, či boli v hodnote tovaru na JCD zarátané faktúry na dopravu, náklady na balné, ... či všetky dovozy boli riadne preclenené, trápilo ich napríklad aj to, že sme nepreclievali časopisy a publikácie, ktoré sme objednávali zo zahraničia.

Zuzana
Ala
27.02.08,07:05
V uctovnictve kontrolovali 321 ci mame vsetky faktury zauctovane a ci sme tovar preclili. Tak ako sa pise v prispevku predchadzajucom - skontrolovali ci bol spravne precleny tovar, pretoze od roku 2004 sa menili predpisy - najma faktury za prepravu.
elaurie
27.02.08,14:06
Budú kontrolovať, či boli dodržané colné predpisy a ďalšie právne predpisy, ktoré sa vzťahujú na tovar podliehajúci colnému dohľadu.
ANNAP
13.03.08,04:17
kontrola z colného úradu prebehla, chceli všetky došlé faktúry a kontrolovali, či sme niečo, čo sa týkalo konkrétneho dovozu napr. doprava alebo ešte nejaké služby, nedali na preclenie, našli nám jednu faktúru za dopravu tovaru, ktorá prišla neskôr , bol to vlastne príplatok k doprave za ťažšiu váhu tovaru ako bola v prvej fakture, mali sme to dodatočne precliť. čakám na ich verdikt,mali by nám vyrúbiť dodatočné preclenie a uvidím, či sa újde aj pokuta, pán colník mi povedal, že to záleží na ich právnikoch ako to posúdia, takže tak.....snáď sa niekomu môj príspevok zíde
912
19.03.08,05:40
Nám tiež doclili faktúry, ktoré boli predtým preclené bez dopravy (a bolo ich dosť :mee:). Po doručení výmeru sme ho hneď uhradili a po vyčíslení pokuty sme poslali odvolanie so žiadosťou o zníženie, prípadne zrušenie. Prihliadli na to, že sme výmer okamžite po doručení uhradili a pokuta bola viac-menej symbolická.
ANNAP
16.04.08,07:44
kontrola z colného úradu prebehla, chceli všetky došlé faktúry a kontrolovali, či sme niečo, čo sa týkalo konkrétneho dovozu napr. doprava alebo ešte nejaké služby, nedali na preclenie, našli nám jednu faktúru za dopravu tovaru, ktorá prišla neskôr , bol to vlastne príplatok k doprave za ťažšiu váhu tovaru ako bola v prvej fakture, mali sme to dodatočne precliť. čakám na ich verdikt,mali by nám vyrúbiť dodatočné preclenie a uvidím, či sa újde aj pokuta, pán colník mi povedal, že to záleží na ich právnikoch ako to posúdia, takže tak.....snáď sa niekomu môj príspevok zíde

EšTE dodatok:
páni colníci nedali nič do zápisu, ani sme nedoplácali, lebo faktúra, ktorá bola za dopravu a prišla neskôr bola s DPH, po konzultácii s danou prepravnou firmou - keď zistia že bola vystavená faktúra na nesprávnu sumu dodatky riešia s vystavením faktúry s DPH, a toto vlastne aj colníkom stačilo, lebo štátny rozpočet nebol ukrátený, len mám teraz dilemu, aj v tomto roku sa mi už stalo, že prišla dofakturácia za dopravu po colnom konaní a zase s DPH. Danový úrad povedal že je to správne, ale neviem po colnej stránke, či je to tak správne. Nové konanie nechceme robiť, máme externú firmu na to a sú tam dosť vysoké poplatky, takže nechávam to takto zatiaľ. Váš názor..............
m.hladka
16.04.08,08:01
Okrem už všetkého spomínaného, kontrolovali aj váhu a párovanie následných faktúr - teda vyšle a došlé faktúry, pečiatky, platby - či boli faktúry uhradené a či sa tovar ďalej predával? Bola som dosť šokovaná z takej podrobnej kontroly. Buď sa nudili, alebo niečo hľadali. Už nehovoriac o tom, že to bolo v marci keď som mala najviac roboty a musela som vždy niečo doniesť a sťahovať z PC podrobnejšie výkazy a pod., takže teraz viem, že ak príde daňová kontrola, tak budem kľudná, pretože všetko bolo v poriadku. Ale nakoniec bol ten pán celkom milý, robil si len svoju robotu. Netreba sa báť.
dhuisman
22.04.08,13:21
Ahojte poradaci. Akurat som narazila na jedno JCD, kde do zakladu pre vymer colnych platieb nebola zapocitana cena dopravy. Islo o dovoz tovaru z USA, ktory amer. dodavatel dodal s dodacou podmienkou DDP - tzn. zaplatil vsetky naklady vratane colnych platieb.
Je v tomto pripade potrebne ziadat o opravu JCD - doclit dopravu? Kto je v tomto pripade za chybne JCD zodpovedny, nas dodavatel ako importer alebo my? Ide o to, ci sa mozeme obavat nejakej colnej kontroly. Nemyslim, ze by kontrolovali nasho dodavatela v USA... Dakujem za odpoved