Ester plus
27.02.08,07:51
Chcem sa zorientovať v oblasti III. piliera - DDS. Ak má firma uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s DDS a príjme nového zamestnanca za neho zamestnávateľ automaticky odvádza nejaké príspevky a čo zamestnanec? Tá DDs je len jedna alebo je ich viac? Keď zamestnanec odchádza z firmy má si to platiť potom sám a čo zamestnávateľ? Nerobila som to tak neviem ako mám postupovať.
katka50
27.02.08,07:03
Chcem sa zorientovať v oblasti III. piliera - DDS. Ak má firma uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s DDS a príjme nového zamestnanca za neho zamestnávateľ automaticky odvádza nejaké príspevky a čo zamestnanec?Neodvádza automaticky-zamestnanec musí mať uzatvorenú zmluvu s konkrétnou DSS.Tá DDs je len jedna alebo je ich viac? Je ich viac.Keď zamestnanec odchádza z firmy má si to platiť potom sám a čo zamestnávateľ? Nerobila som to tak neviem ako mám postupovať.

Odpovede v texte.
Ester plus
27.02.08,07:11
Ďakujem. Ešte ma napadlo či sa na tú DDS posielajú aj nejaké výkazy mesačné.
katka50
27.02.08,07:21
Ďakujem. Ešte ma napadlo či sa na tú DDS posielajú aj nejaké výkazy mesačné.
Ja posielam menný zoznam- podľa predlohy DSS, kde je uvedený aj mesačný príspevok zamesnanca, aj zamestnávateľa.
Chobot
27.02.08,07:25
Chcem sa zorientovať v oblasti III. piliera - DDS. Ak má firma uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s DDS a príjme nového zamestnanca za neho zamestnávateľ automaticky odvádza nejaké príspevky a čo zamestnanec? Tá DDs je len jedna alebo je ich viac? Keď zamestnanec odchádza z firmy má si to platiť potom sám a čo zamestnávateľ? Nerobila som to tak neviem ako mám postupovať.

Doplním:

Do DDS sa odvádzajú príspevky zamestnanca a môže prispievať aj zamestnávateľ. Zamestnávateľ si môže určiť, koľko bude prispievať rovnako aj zamestnanec sa môže rozhodnúť, koľko bude prispievať on.

Po skončení PP už zamestnávateľ nie je povinný prispievať, zamestnanec sa teiž môže rozhodnúť, či bude prispievať alebo nie. Pokiaľ nemá príjem, nemá z čoho prispievať. Po nástupe do zamestnania si znovu môže začať prispievať.

Žiadne hlásenia netreba posielať, posielajú sa len odvedené príspevky.
Evaman
27.02.08,08:26
Doplním:


Žiadne hlásenia netreba posielať, posielajú sa len odvedené príspevky.

Aké hlásenia si mal na mysli?? Lebo mesačné "výkazy" sa posielať musia.
Ester plus
27.02.08,08:55
Takže ak nastúpi nový zamestnanec do firmy a má už uzatvorenú účastnícku zmluvu s nejakou DDS môže požiadať zamestnávateľa aby mu zrážal zo mzdy tieto odvody alebo to bude robiť zamestnanec sám. Zamestnávateľ ak nemá uzatvorenú zmluvu s toto DDS s ktorou má uzatvorenú zmluvu zamestnanec tak mu neprispieva. Neviem či som to dobre pochopila.
Chobot
27.02.08,08:59
Aké hlásenia si mal na mysli?? Lebo mesačné "výkazy" sa posielať musia.

Máš pravdu.

Som to poplietol, treba spolu s úhradou posielať aj rozpis. Napr. DDS TB má takéto podmienky:

http://www.ddstatrabanky.sk/dds/pdf/POP_09_10_07.pdf

Je tam ale pravidlo, že pokiaľ sú príspevky rovnaké, tak stačí zaslať taký rozpis na začiatku a potom netreba pravidelne posielať. Jedine keď nastane nejaká zmena. Preto som mal v hlave, že sú firmy, ktoré neposielajú každý mesiac.

Treba to ale posudzovať v súvislosti s každou DDS inak, lebo môžu mať rozdielne podmienky.
Evaman
27.02.08,09:14
Takže ak nastúpi nový zamestnanec do firmy a má už uzatvorenú účastnícku zmluvu s nejakou DDS môže požiadať zamestnávateľa aby mu zrážal zo mzdy tieto odvody alebo to bude robiť zamestnanec sám. Zamestnávateľ ak nemá uzatvorenú zmluvu s toto DDS s ktorou má uzatvorenú zmluvu zamestnanec tak mu neprispieva. Neviem či som to dobre pochopila.

Áno, pochopila si to správne. Z-c môže písomne požiadať z-ľa o pravidelné zrážky zo mzdy,kde si určí sumu a uvedie číslo účtu ,na ktoré majú byť príspevky zasielané, variabilný symbol(ten poväčšine býva rodné číslo zamestnanca)kôli identifikácii platby v DSS. Ak z-ľ nemá uzatvorenú zmluvu s touto DSS,nemusí prispievať.