kukulik
27.02.08,09:24
v roku 2005 som šiel do predčasného dôchodku, ale zostal som ďalej pracovať . pri odchode do predčasného dôchodku som nedostal odchodné.
moja otázka znie : mám nárok na odchodné pri odchode do riadneho dôchodku? ak áno tak v akej výške. do dôchodku by som chcel odísť koncom tohoto roku. ďakujem.
Tweety
27.02.08,08:29
v roku 2005 som šiel do predčasného dôchodku, ale zostal som ďalej pracovať . pri odchode do predčasného dôchodku som nedostal odchodné.
moja otázka znie : mám nárok na odchodné pri odchode do riadneho dôchodku? ak áno tak v akej výške. do dôchodku by som chcel odísť koncom tohoto roku. ďakujem.
NIe, pretože si ostal pracovať, odchodné patrí až pri skončení PP po nadobudnutí nároku na dôchodok.
zhv
27.02.08,08:42
§ 76 ods.6:

"Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení."

Ano, je nárok na odchodné, bude ak:
- o starobný dôchodok požiada ešte pred skončením pracovného pomeru,
- ak ide o prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok/ len po ukončení PPV /
Zuzana172
17.04.08,16:06
Dobry den,
mama poziadala o priznanie predcasneho starobneho dochodku, ktory jej priznali a kedze ma narok aj na odchodne poziadala firmu /presnejsie spravcu konkurznej podstaty/ o vyplatenie odchodneho, on sa jej vsak opytal na vysku pozadovaneho odchodneho co nas prekvapilo. Zakon hovori, ze zamestnancovi
patrí odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
To znamena, ze je urcana len dolna hranica? Ake je max. odchodne ake moze pozadovat?
Dakujem
katka50
17.04.08,16:52
Dobry den,
mama poziadala o priznanie predcasneho starobneho dochodku, ktory jej priznali a kedze ma narok aj na odchodne poziadala firmu /presnejsie spravcu konkurznej podstaty/ o vyplatenie odchodneho, on sa jej vsak opytal na vysku pozadovaneho odchodneho co nas prekvapilo. Zakon hovori, ze zamestnancovi
patrí odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
To znamena, ze je urcana len dolna hranica? Ake je max. odchodne ake moze pozadovat?
Dakujem
A ukončila PP ? Ak áno - potom platí Zákonník práce § 76
6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Vyššia výška odchodného by mala byť riešená napr. v kolektívnej zmluve.
alex1
18.04.08,11:21
ja mam trochu podobý problem.

pracovníčke na TPP bol počas zamestnania priznaný dôchodok a aj ho poberá. zamestnávateľ chcel, aby pracovala tak pracovala. tento rok ju už nepotrebujú a chcú jej dať výpoveď, alebo sa chcú dohodnuť, aby odišla.
potom to bude prvé skončenie PP po nadobudnutí dôchodku.

otázkou je:
1. má nárok len na odchodné?
2. výpovedná doba platí aj pre takéhoto zamestanca?
3. môže dostať aj odstupné, ked nebude chcieť dodržať výpovednú dobu
Tweety
18.04.08,11:26
ja mam trochu podobý problem.

pracovníčke na TPP bol počas zamestnania priznaný dôchodok a aj ho poberá. zamestnávateľ chcel, aby pracovala tak pracovala. tento rok ju už nepotrebujú a chcú jej dať výpoveď, alebo sa chcú dohodnuť, aby odišla.
potom to bude prvé skončenie PP po nadobudnutí dôchodku.

otázkou je:
1. má nárok len na odchodné?
2. výpovedná doba platí aj pre takéhoto zamestanca?
3. môže dostať aj odstupné, ked nebude chcieť dodržať výpovednú dobu
1. má aj
2. ak odíde z PP výpoveďou- tak áno
3. ak dostane výpoveď z tzv.organiz.-dôvodov- §63 má nárok na odstupné, aj keď nedodrží VD.
alex1
18.04.08,11:48
[quote=Tweety;710867]1. má aj

to znamená, že môže dostať odchodné (1 priem.mes.zárobok) a aj odstupné (ona 3 priem.mes.zarobky)?
Tweety
18.04.08,11:51
[quote=Tweety;710867]1. má aj

to znamená, že môže dostať odchodné (1 priem.mes.zárobok) a aj odstupné (ona 3 priem.mes.zarobky)?

Jedno nevylučuje druhé, ak mu vznikne nárok súčasne aj na odstupné aj na odchodné, dostane oba.
monikad
18.04.08,14:57
Ahojte, prosim, vyjadrite sa aj k mojmu prispevku?

Zamestnankyna pobera uz 2 roky riadny starobny dochodok a taktiez stale pracuje (viac ako 5 rokov).
Zamestnavatel s nou ide ukoncit PP vypovedou s 2 mesacnou vypovednou dobou z dovodu nadbytocnosti.

1. Ked vyuzije 2 mesacnu vypovednu dobu, tak narok na odstupne nema, ze? Ak by chcela odstupne (3mesacne- kedze u nich robila viac ako 5 rokov) musela by odist hned? Bez vypovednej doby? alebo sa mylim a zamestnanec si nemoze vyberat, ci s vypovednou dobou alebo bez, no s odstupnym..
Suvisi s odstupnym nejako aj dovod ukoncenia PP - nadbytocnost? este zatial dana zamestnankyna nevie, aky paragraf jej uvedu do vypovede. Ale asi to bude 63, ze?

2. Narok na odchodne má, lebo je to jej prve ukoncenie PP po nadobudnuti dochodku a este nikdy on nepoziadala ani ho nedostala. Rozmyslam spravne?

Ak mate niekto cas (kedze je uz piatok poobede), tak sa na to pozrite, staci mi na moje konstatovania ano alebo nie..
Dakujem krasne.
Tweety
19.04.08,10:41
Ahojte, prosim, vyjadrite sa aj k mojmu prispevku?

Zamestnankyna pobera uz 2 roky riadny starobny dochodok a taktiez stale pracuje (viac ako 5 rokov).
Zamestnavatel s nou ide ukoncit PP vypovedou s 2 mesacnou vypovednou dobou z dovodu nadbytocnosti.

1. Ked vyuzije 2 mesacnu vypovednu dobu, tak narok na odstupne nema, ze? Ak by chcela odstupne (3mesacne- kedze u nich robila viac ako 5 rokov) musela by odist hned? Bez vypovednej doby? alebo sa mylim a zamestnanec si nemoze vyberat, ci s vypovednou dobou alebo bez, no s odstupnym..
Suvisi s odstupnym nejako aj dovod ukoncenia PP - nadbytocnost? este zatial dana zamestnankyna nevie, aky paragraf jej uvedu do vypovede. Ale asi to bude 63, ze?

2. Narok na odchodne má, lebo je to jej prve ukoncenie PP po nadobudnuti dochodku a este nikdy on nepoziadala ani ho nedostala. Rozmyslam spravne?

Ak mate niekto cas (kedze je uz piatok poobede), tak sa na to pozrite, staci mi na moje konstatovania ano alebo nie..
Dakujem krasne.
1. nárok na odstupné má stále, t.j či už bude pracovať cez VD, alebo odíde skôr-na dohodu so zamestnáv.
2. áno, nárok má aj na odchodné
monikad
21.04.08,11:35
Ahojte, este pre istotu sa opat vraciam k otazke c. 1.

To znamena, ze zamestnankyna moze moze mat 3 mesiace vypovednu dobu a este po jej ukonceni moze dostat 3-mesacne odstupne? Myslim, ze som to z predchadzajuceho prispevku asi zle pochopila.
Tweety
21.04.08,11:37
Ahojte, este pre istotu sa opat vraciam k otazke c. 1.

To znamena, ze zamestnankyna moze moze mat 3 mesiace vypovednu dobu a este po jej ukonceni moze dostat 3-mesacne odstupne? Myslim, ze som to z predchadzajuceho prispevku asi zle pochopila.
Áno. Môže si vyčerpať VD a aj tak jej vzniká nárok na odstupné.
monikad
21.04.08,12:15
Dakujem krasne, prosim mozte mi napisat podla akeho paragrafu to je, lebo jej zamestnavatel jej povedal ze bud jej da vypovednu dobu alebo odstupne. Pricom zamestnavatel je zakladna skola, myslela som si, ze zak. prace zvyknu nedodrziavat len sukromne spolocnosti..:rolleyes:
Tweety
21.04.08,12:18
Dakujem krasne, prosim mozte mi napisat podla akeho paragrafu to je, lebo jej zamestnavatel jej povedal ze bud jej da vypovednu dobu alebo odstupne. Pricom zamestnavatel je zakladna skola, myslela som si, ze zak. prace zvyknu nedodrziavat len sukromne spolocnosti..:rolleyes:
§76 ZP odst.1