Adrianuska
20.03.05,08:14
Polemizujem nad tym, ci som sa spravne rozhodla. K os..autu na leasing som dokupila pneumatiky za 32.000,- + boli nalepene ochranne folie za 4000,- + kupeny stresny nosic za 7000,- . Vsetko som zratala a sumu 43.000,- som zacala odpisovat ako tech. zhodnotenie. Je to spravne ? :confused: :confused:
Manual
20.03.05,07:43
Polemizujem nad tym, ci som sa spravne rozhodla. K os..autu na leasing som dokupila pneumatiky za 32.000,- + boli nalepene ochranne folie za 4000,- + kupeny stresny nosic za 7000,- . Vsetko som zratala a sumu 43.000,- som zacala odpisovat ako tech. zhodnotenie. Je to spravne ? :confused: :confused:Adrianuska, nesúhlasím s Tebou, predsa pneumatiky nie sú tech. zhodnotenie to je réžia. A tie folie a streš. nosič by mohlo byť tech. zhodnotenie, ale nie je to nad 30000 a tak to môžeš všetko dať tiež do réžie. Je to pre Teba výhodnejšie. Pozri si par. 29 ZDzP.
Pekný nedelný deň...
jeso
20.03.05,16:08
súhlasím-je to údržba auta-prevádzková réžia
silveco
20.03.05,16:28
Polemizujem nad tym, ci som sa spravne rozhodla. K os..autu na leasing som dokupila pneumatiky za 32.000,- + boli nalepene ochranne folie za 4000,- + kupeny stresny nosic za 7000,- . Vsetko som zratala a sumu 43.000,- som zacala odpisovat ako tech. zhodnotenie. Je to spravne ? :confused: :confused:
Tie pneu určite DHIM ,aj keď hodnota je vyššia ako 30.000,- Sk,,- hned priamo do nákladov,s tými foliami a strešným nosičom opatrne - budeš musieť preukázať opodstatnenosť použitia na dosiahnutie príjmu, ináč všetko do DHImu a priamy náklad v danom roku, snáď ešte pozrieť leasingovú zmluvu ako máš riešené tieto okolnosti a či nájomca súhlasí s nalepením folií, vzhľadom k tomu,že vozidlo nie je Tvoj majetok,, strešný nosič, budeš musieť preukázať, že ho potrebuješ k podnikaniu,,toľko vlastná skúsenosť z nedávnej kontroly DÚ.
Adrianuska
20.03.05,16:46
OK. Takze na folie mam povolenie leas.spol. a stresny nosic mam opodstatneny. Tie pneumatiky som sa ale rozhodla odpisovat, mozem odpisovat aj drobny majetok. Tento rok uz nepotrebujem ziadne naklady.
Dakujem za nazory. Clovek z tohto povolania pomaly zblbne :)) :)
Manual
20.03.05,17:13
OK. Takze na folie mam povolenie leas.spol. a stresny nosic mam opodstatneny. Tie pneumatiky som sa ale rozhodla odpisovat, mozem odpisovat aj drobny majetok. Tento rok uz nepotrebujem ziadne naklady.
Dakujem za nazory. Clovek z tohto povolania pomaly zblbne :)) :)Sprav ako uznáš, ale nepoznám podnikatelov, ktorí by pneumatiky odpisovali, to by sa potom mohla odpisovať aj výmena motora na aute za 150000,- ale to ide tiež do réžie. Veď to je výmena kus za kus, čo bolo už raz súčasťou auta.
Pekný večer želám...
anto
20.03.05,19:03
Tak k tomuto probému mám nasledovné stanovisko.:

Pneumatiky sú náklady na zabezpečenie a udržanie príjmu, priamo do nákladov. Samozrejme, účtovná jednotka sa môže rozhodnúť, kedže doba ich použitia je dlhšia ako rok, že ich bude odpisovať. K tomu je potrebné spracovať individuálny odpisový plán, povedzme dva roky, rozdeliť sumu pneumatík a do nákladov zaúčtovať túto sumu. V nasledujúcom roku zvyšok. To sú ale účtovné náklady, nie náklady podľa zákona o daniach z príjmu. Pre účely dane z príjmu je potrebné ich uviesť ako náklad účtovného obdobia, v ktorom boli kúpené. Takže potom tam budete mat dve sumy, daňové výdavky a výdavky účtovné.
Ostatný materiál, ktorý bol zakúpený pre auto, ktoré je v leasingu, je zase dôležité, aby bol použitý na účely podnikania. Pokiaľ by ste si do auta kúpili napr. hojdačku, tak to asi by nebol náklad, ktorý by bol daňovým nákladom. V každom prípade je potrebné mať súhlas majiteľa auta - leas. spoločnosti na namontovanie týchto súčastí.
Manual
21.03.05,04:26
Sprav ako uznáš, ale nepoznám podnikatelov, ktorí by pneumatiky odpisovali, to by sa potom mohla odpisovať aj výmena motora na aute za 150000,- ale to ide tiež do réžie. Veď to je výmena kus za kus, čo bolo už raz súčasťou auta.
Pekný večer želám...Doplnok: toto je z pohladu pre JU
Katarína STR
21.03.05,05:31
chcem sa spýtať, môj zákazník si kúpil autorádio. Ja som mu to neuznala, on tvrdí, že to má ísť do réžie.

Nakoniec mi povedal, že to autorádio, ktoré teraz kúpil je na auto, ktoré má na leasing a okrem toho, keď to auto kupoval, nebolo tam rádio, ale napísali mu ho tam, kôli poistke.
No to potom vypadá, že si kúpil druhé. Jedno už mal v aute a druhé si kúpil. Ťažko daňovákom vysvetí, že tam rádio nebolo.

Myslím si, že by sa to nemalo uznať do réžie. Aký máte na to vy názor?
Zita5
21.03.05,05:51
chcem sa spýtať, môj zákazník si kúpil autorádio. Ja som mu to neuznala, on tvrdí, že to má ísť do réžie.

Nakoniec mi povedal, že to autorádio, ktoré teraz kúpil je na auto, ktoré má na leasing a okrem toho, keď to auto kupoval, nebolo tam rádio, ale napísali mu ho tam, kôli poistke.
No to potom vypadá, že si kúpil druhé. Jedno už mal v aute a druhé si kúpil. Ťažko daňovákom vysvetí, že tam rádio nebolo.

Myslím si, že by sa to nemalo uznať do réžie. Aký máte na to vy názor?

Katka , na jeho želanie by som mu to dala do réžie , on si to bude obhajovať , DPH dám ako neuplatnenú - výdavky neovplyvňujúce . Iste , podľa toho čo píšeš , vyzerá že má dve auto rádiá . Ty musíš vedieť či ho presvedčíš, alebo nie . Já v niektorých prípadoch si dám normálne podpísať , že bol na určitú vec upozornený , a si to želá aby sa to zaúčtovalo do výdavkov . Inak sa s niektorými ľudmi nedá pohnúť .
Katarína STR
21.03.05,11:16
Dík za názor.

Teraz som sa ním rozprávala a nakoniec uznal, že by to asi ťažko obhájil na DU, a súhlasil, že mu to mám dať ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.

OK.

Ešte raz dík
fasia
21.03.05,11:21
No k pneumatikám vám poviem len jednu vec: stanovisko ministerstva financií je také že prvé zimné /alebo letné/ pneumatiky - teda tie čo ste nekúpili rovno s autom sa považujú za technické zhodnotenie motorového vozidla.. tiež som ostala v šoku a ešte to trávim...
Zita5
21.03.05,11:25
No k pneumatikám vám poviem len jednu vec: stanovisko ministerstva financií je také že prvé zimné /alebo letné/ pneumatiky - teda tie čo ste nekúpili rovno s autom sa považujú za technické zhodnotenie motorového vozidla.. tiež som ostala v šoku a ešte to trávim...
Prosím Ťa kde si sa k tomu dostala . To som v šoku aj ja . No to potom už nemôžeme jazdiť po " super "cestách, ale budeme využívať vzdušný priestor .
Katarína STR
21.03.05,11:31
Ja som dala pneumatiky do réžie!!
Teraz som v šoku aj aj. Však podľa mňa to nieje technické zhodnotenie. Veď jedny zoberiem a dám tam druhé.
Neviem, ale technické zhodnotenie je podľa mňa vtedy ak sa zvýši vstupná cena HIM či NHIM. To znamená, že by som musela mať naraz na aute aj letné aj zimné gumy :D
fasia
21.03.05,11:44
Ťažko to vysvetlíš daňovákovi, ktorý je usmernený ministerstvom financií a daňovým riaditeľstvom.. odznelo to na školení 1.3.2005 v žiline. Prednášala jedna skvelá pani z MF SR. A tiež sa mi zdalo že krčila nad tým plecami.. ale ofiálne stanovisko je také ako som písala hore... Vraj je to iná technická charakteristika, iné parametre... atď atď... no čo Ti poviem...
Katarína STR
21.03.05,11:46
No dobre, technické zhodnotenie, OK, ale aj technické zhodnotenie je predsa do hodnoty 30.000,-SK, či nie ? Ak je menšie ide priamo do nákladov, je tak ?
Katarína STR
21.03.05,11:47
Druhá vec, je, že teraz neviem ako to urobiť, lebo pneumatiky sú kúpené na leasingované auto. Hmm

Odpisovať s autom ? Hmm
fasia
21.03.05,11:48
tiež by som to takto videla... :)
fasia
21.03.05,11:48
ide o to že ak ešte niečo dokúpiš rádio, strešné nosiče.. alarmy atď.. tak sa rýchlo prehupneš cez hranicu 30000 potom.
Katarína STR
21.03.05,11:49
to je fakt, ale ak hodnota tých pneumatík je cca 15.000,- Sk, a sú kupované na leasingované auto ?
Katarína STR
21.03.05,11:51
do kelu, vždy keď mám daňové hotové, vždy príde nejaký maličký zádrhel a povie mi, NETEŠ SA, ČO AK MÁŠ EŠTE TOTO ZLE ? CHICHI
fasia
21.03.05,12:06
normálne by som sa asi riadila asi zákonom o daniach z príjmov a považovala to za technické zhodnotenie..

btw: ja počítam s tým že nie v šetko mám dobre v daňovom.. na slovensku sa to ani inak nedá... a ja som tiež len človek. Preto je super že je tu táto naša poradovňa..
Zita5
21.03.05,12:06
No dobre, technické zhodnotenie, OK, ale aj technické zhodnotenie je predsa do hodnoty 30.000,-SK, či nie ? Ak je menšie ide priamo do nákladov, je tak ?

Zastávam názor, že výmena pneumatík technické zhodnotenie nie je .


Keby som si dala napríklad namotovať plynový pohon tak to je technické zhodnotenie , pretože jeho montážou sa zmenia technické parametre automobilu a dalo by sa menovať veľa veľa dalších . Já vlastne zničenú opotrebovanú pneumatiku vymením za novú . A to je všetko .
fasia
21.03.05,12:07
Zita: ja som toho istého názoru... v podstate... ale... vždy je tam to ale.. ak ukecáš kontrolóra všetko je ok...
Zita5
21.03.05,12:12
Zita: ja som toho istého názoru... v podstate... ale... vždy je tam to ale.. ak ukecáš kontrolóra všetko je ok...

Já s Tebou plne súhlasím , nepísala som to v zlom .Vieš aj tak všetko čo robíme poväčšinou je tam to " ale " . To už je náš údel .
Katarína STR
21.03.05,12:14
takže baby, dáme do priamo do réžie?
Zita5
21.03.05,12:15
takže baby, dáme do priamo do réžie?
Katka já to nechám v réžii.
Katarína STR
21.03.05,12:16
Aj ja to nechám v réžii, tak ako som to mala.

Fujtajbl.
pyton
22.03.05,08:38
Dík za názor.

Teraz som sa ním rozprávala a nakoniec uznal, že by to asi ťažko obhájil na DU, a súhlasil, že mu to mám dať ako výdaj neovplyvňujúci základ dane.

OK.

Ešte raz dík
Autorádio nie je daňový náklad už niekoľko rokov, keď sa dokupuje osve. Takže to nezáleží na jeho obhajovaní.
pyton
22.03.05,08:40
ide o to že ak ešte niečo dokúpiš rádio, strešné nosiče.. alarmy atď.. tak sa rýchlo prehupneš cez hranicu 30000 potom.
Tú hranicu 30000,- si sleduješ jednotlivo, nerobíš súčty rôznych zhodnotení.
pyton
22.03.05,08:44
A tá polemika , či zimné pneum. sú al.nie sú tech. zhodnotenie tu je tiež už niekoľko rokov a názory odborníkov sa líšia. Nedávno som čítala názor, že aj oblek, kostým, keď si to obhájiš, tak je to daň. náklad. Donedávna nevídané, neslýchané. Aj keď ide len o názor, aj tak /E.Burák má tento názor/
Deny
22.03.05,08:59
Nám to tiež hovorili na školení - výmena pneumatík ak sú opotrebované ide do réžie a kúpa nového páru letné alebo zimné ako technické zhodnotenie - vozidla. Takže záleží asi na osobnom výklade školiteľov ( boli z DÚ).
Zita5
22.03.05,09:04
Nám to tiež hovorili na školení - výmena pneumatík ak sú opotrebované ide do réžie a kúpa nového páru letné alebo zimné ako technické zhodnotenie - vozidla. Takže záleží asi na osobnom výklade školiteľov ( boli z DÚ).
Ako chápem kúpa nového páru .... však nový pár kúpim vtedy , keď sú tie , ktoré sú na vozidle opotrebované . Veď nekupujem do zásoby .
JanaS.
03.10.07,21:52
možem sa Vas spytať...ked mam pneumatiky vo vyške 12 000,- dam to rovndo na 501. Musim vytvoriť k tomu aj kartu DHIM?..Netreba len zaučtovať a pripojiť doklad?.dakujem
betka
04.10.07,14:29
možem sa Vas spytať...ked mam pneumatiky vo vyške 12 000,- dam to rovndo na 501. Musim vytvoriť k tomu aj kartu DHIM?..Netreba len zaučtovať a pripojiť doklad?.dakujem

Účtovala by som rovno na účet 511-opravy a udržiavanie
JanaS.
05.10.07,11:24
Aha dakujem a tu kartu tympadom nemuisim vytvarat?...dakujem
JanaS.
05.10.07,11:31
Je to trošku v inej teme ale chcem sa spytať ked somdala kancelarsky papier na sklad na 132, lenže malo to isť na 501...možem to spraviť tak že somsa rozhodla že to dam do spotreby?...a ako to zaučtujem?.....dakujem vam ..leoked to vyhodim zo skladu nebude mi to tam sedieť