Jana G.
27.02.08,13:39
Prajem pekný deň,
dnes som si robila kontrolu odpisov a zistila som, že mi nesúhlasia daňové a účtovné odpisy. každý rok som mala zhodu ale v r. 2006 som mala prerušené daňové odpisy, tak si myslím, že z tohto dôvodu nemám súlad. Mám teraz v DP pre PO úrobiť úpravu, pretože daňové odpisy prevyšujú účtovné. Ide o dosť veľkú čiastku cca 250tis. Úprava by mi skomplikoval situáciu a zvýšila daňovú povinnosť. Poraďte čo s tým.
Zoltán Kovács
27.02.08,12:43
Prajem pekný deň,
dnes som si robila kontrolu odpisov a zistila som, že mi nesúhlasia daňové a účtovné odpisy. každý rok som mala zhodu ale v r. 2006 som mala prerušené daňové odpisy, tak si myslím, že z tohto dôvodu nemám súlad. Mám teraz v DP pre PO úrobiť úpravu, pretože daňové odpisy prevyšujú účtovné. Ide o dosť veľkú čiastku cca 250tis. Úprava by mi skomplikoval situáciu a zvýšila daňovú povinnosť. Poraďte čo s tým.
Nerozumiem celkom tomu. V r.2006 sa účtovali účtovné odpisy, ale daňové sa neuplatnili. V r.2007 sú aj účtovné aj daňové odpisy.
Ako mohol vzniknúť taký rozdiel, keď v DP sa vždy uplatňujú iba daňové odpisy.
Skús sem dať konkrétny prípad.
Jana G.
27.02.08,12:51
V roku 2006 som neúčtovala daňové odpisy. Keď chcem teraz uviesť v DP v časti III. B -odpisy - sa uvádzajú daňové odpisy, účtovné odpisy a potom v časti položky zvyšujúce výsledok hospodárenia r. 150 sa má uviesť rozdiel predzi DO a UO. Keď si vytlačím v Omege daňové a účtovné odpisy vzniká rozdiel a to asi z toho dôvodu, že v r.2006 som pozastavila daňové odpisy. Neviem či som to správne vysvetlila , že asi tam preto vzniká rozdiel.
Milan Benka
27.02.08,12:53
V roku 2006 som neúčtovala daňové odpisy. Keď chcem teraz uviesť v DP v časti III. B -odpisy - sa uvádzajú daňové odpisy, účtovné odpisy a potom v časti položky zvyšujúce výsledok hospodárenia r. 150. Keď si vytlačím v Omege daňové a účtovné odpisy vzniká rozdiel a to asi z toho dôvodu, že v r.2006 som pozastavila daňové odpisy. Neviem či som to správne vysvetlila , že asi tam preto vzniká rozdiel.

Pozastavenie daňových odpisov ste mali zaznamenané v softe ?
Zoltán Kovács
27.02.08,12:53
V roku 2006 som neúčtovala daňové odpisy. Keď chcem teraz uviesť v DP v časti III. B -odpisy - sa uvádzajú daňové odpisy, účtovné odpisy a potom v časti položky zvyšujúce výsledok hospodárenia r. 150. Keď si vytlačím v Omege daňové a účtovné odpisy vzniká rozdiel a to asi z toho dôvodu, že v r.2006 som pozastavila daňové odpisy. Neviem či som to správne vysvetlila , že asi tam preto vzniká rozdiel.

Daňové odpisy sa neúčtuju, len sa uvádzajú v daňovom priznaní.
Jana G.
27.02.08,13:00
Áno, daňové odpisy som mala pozastavené cez karty majetku. Mala som zaklinuté políčko pozastaviť odpis v r.2006. Ďaňový odpis v roku 2007 som urobila vytalčila zoznam odpisov a zaúčtovala cez ID do nákladov cez 551. Zmiatli ma iba riadky v DP ako som spomínala r. 150.
Zoltán Kovács
27.02.08,13:04
Daj sem ten konkrétny prípad, lebo takto si to ani predstaviť neviem, ako vznikol taký rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
Jana G.
27.02.08,13:11
Môj prípad r. 2007 daňový odpis 1,97 mil. , pri vytalčení zostavy učtovný odpis r 2007 1,736 mil. Sk. Keď som si porovnala odpisy UO a DO mám rozdiely iba v tom DM, ktorý bol zaredený a odpisovaný pred r. 2006. Odpis r. 2006 daňový pozastavený. Majetok v r. 2006 a v r. 2007 zaradený, tak odpisy DO a UO sú zhodné. Dúfam, že to bude už OK. Ďakujem.
Petra29
27.02.08,13:13
Áno, daňové odpisy som mala pozastavené cez karty majetku. Mala som zaklinuté políčko pozastaviť odpis v r.2006. Ďaňový odpis v roku 2007 som urobila vytalčila zoznam odpisov a zaúčtovala cez ID do nákladov cez 551. Zmiatli ma iba riadky v DP ako som spomínala r. 150.
Cez 551 sa účtujú len účtovné odpisy, nebude tu problém?
Zoltán Kovács
27.02.08,13:17
Môj prípad r. 2007 daňový odpis 1,97 mil. , pri vytalčení zostavy učtovný odpis r 2007 1,736 mil. Sk. Keď som si porovnala odpisy UO a DO mám rozdiely iba v tom DM, ktorý bol zaredený a odpisovaný pred r. 2006. Odpis r. 2006 daňový pozastavený. Majetok v r. 2006 a v r. 2007 zaradený, tak odpisy DO a UO sú zhodné. Dúfam, že to bude už OK. Ďakujem.

Účtovné a daňové odpisy sa môžu rovnať iba v prípade, ak majetok sa začal účtovne odpisovať už v prvom mesiaci.
Zoltán Kovács
27.02.08,13:18
Môj prípad r. 2007 daňový odpis 1,97 mil. , pri vytalčení zostavy učtovný odpis r 2007 1,736 mil. Sk. Keď som si porovnala odpisy UO a DO mám rozdiely iba v tom DM, ktorý bol zaredený a odpisovaný pred r. 2006. Odpis r. 2006 daňový pozastavený. Majetok v r. 2006 a v r. 2007 zaradený, tak odpisy DO a UO sú zhodné. Dúfam, že to bude už OK. Ďakujem.

No podľa uvedeného prípadu ti daňovú povinnosť znižuje a nie zvyšuje ten rozdiel predsa. Zvyšoval by iba v tedy ak účtovné odpisy boli vyššie ako daňové. A to nie je tento prípad.
Jana G.
27.02.08,13:26
Smith ďakujem pekne za odpoveď. Takže sa vôbec si nejdem zaťažovať hlavu týmto prípadom odpisov. Keďže DO sú väčšie ako UO vôbec ma preto nebude bolieť hlava. Ešte raz ďakujem.
Zoltán Kovács
27.02.08,13:27
Smith ďakujem pekne za odpoveď. Takže sa vôbec si nejdem zaťažovať hlavu týmto prípadom odpisov. Keďže DO sú väčšie ako UO vôbec ma preto nebude bolieť hlava. Ešte raz ďakujem.

Tým pádom, že daň.odpisy sú vyššie ako účt.odpisy, tak účtovný hospodársky výsledok budeš znižovať a upravovať na daňový základ o ten rozdiel predsa.
Petra29
27.02.08,13:32
Účtovné a daňové odpisy sa môžu rovnať iba v prípade, ak majetok sa začal účtovne odpisovať už v prvom mesiaci.
Tu len doplním, že väčšinou je aj tak rozdiel v niekoľkých Sk, pretože účtovný odpis vypočítame a zaokrúhlime na 1 kalend.mesiac, kým daňový vypočítame a zaokrúhlime na 1 celý rok.