danka101
27.02.08,13:19
Rada by som sa opytala ak si uplatňujem paušálne výdaje 40 perc. tak od príjmov odpočítavam riadne poistné,a potom vypočítam percento z príjmu. Ale okrem riadne zaplateného poistného odrátavam i poistné zaplatené z RZ za rok 2006, ktoré bolo zaplatené v roku 2007?
Zoltán Kovács
27.02.08,12:20
Rada by som sa opytala ak si uplatňujem paušálne výdaje 40 perc. tak od príjmov odpočítavam riadne poistné,a potom vypočítam percento z príjmu. Ale okrem riadne zaplateného poistného odrátavam i poistné zaplatené z RZ za rok 2006, ktoré bolo zaplatené v roku 2007?

Áno. Pri paušálnych výdavkoch sa najprv vypočítava podiel výdavkov z celkových príjmov, a z výslednej sumy sa ešte odrátava odvod do ZP a SP, a samozrejme uhradený nedoplatok za rok 2006.
danka101
27.02.08,12:24
dakujem
JanaJB
27.02.08,12:34
Áno. Pri paušálnych výdavkoch sa najprv vypočítava podiel výdavkov z celkových príjmov, a z výslednej sumy sa ešte odrátava odvod do ZP a SP, a samozrejme uhradený nedoplatok za rok 2006.

Podiel výdavkov z celkových príjmov sa uvedie v tab.č.1 r.1-8, podľa predmetu podnikania a v r.9 sa uvedie suma úhrnom vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov.

Dnes už je jasné, že poučenie k vyplňovaniu DP nie je napísané najšťastnejšie a dá sa vysvetliť dvomi spôsobmi.
Správne vyplnené DP je ak sa vypočíta podiel výdavkov a priráta sa k nim aj preukázateľne zaplatené poistné.
anka-s
03.03.08,09:45
Ahojte, rada by som sa opýtala na opačný prípad, s prihliadnutím na rok 2008. SZČO - z RZZP za rok 2006 mu vyplynul preplatok na ZP. V roku 2007 mu však poisťovňa preplatok nevrátila (mali tam chaos) a po žiadosti o jeho urýchlené vrátenie mu ho vrátili v roku 2008 aj s preplatkom vzniknutým platením preddavkov v roku 2007. Ide o sumu cca 9tis. Môže si k paušálnym výdajom a odvodom do SP prirátať aj zaplatené odvody v roku 2007? V roku 2008 zrušil živnosť (02/2007, je na invalidnom dôchodku, ktorý aj dostáva) potom bude musieť vrátiť daň z toho vráteného preplatku, alebo nebude musieť vôbec podať DP a platiť daň, nakoľko okrem týchto 9tis. nebude mať žiadny iný príjem a príjmy do cca 48tis sa nezdaňujú?
JanaJB
03.03.08,13:32
Ahojte, rada by som sa opýtala na opačný prípad, s prihliadnutím na rok 2008. SZČO - z RZZP za rok 2006 mu vyplynul preplatok na ZP. V roku 2007 mu však poisťovňa preplatok nevrátila (mali tam chaos) a po žiadosti o jeho urýchlené vrátenie mu ho vrátili v roku 2008 aj s preplatkom vzniknutým platením preddavkov v roku 2007. Ide o sumu cca 9tis. Môže si k paušálnym výdajom a odvodom do SP prirátať aj zaplatené odvody v roku 2007? V roku 2008 zrušil živnosť (02/2007, je na invalidnom dôchodku, ktorý aj dostáva) potom bude musieť vrátiť daň z toho vráteného preplatku, alebo nebude musieť vôbec podať DP a platiť daň, nakoľko okrem týchto 9tis. nebude mať žiadny iný príjem a príjmy do cca 48tis sa nezdaňujú?
Vrátený preplatok za rok 2006, aj 2007 je príjmom roku 2008, kedy bol skutočne vyplatený. V roku 2008 by preplatok z RZZP mal byť vysporiadaný zrážkovou daňou. Len nechápem ako vie výšku preplatku z r.2007, robil už RZZP? Preplatky z r.2007 sa vracajú do konca októbra. Zdá sa mi to skoro, že by to mal už vysporiadané.
anka-s
04.03.08,06:17
Nakoľko v ZP mali chaos, nevrátili mu v zákonnej lehote preplatok z RZZP za rok 2006. Tak sme tam písali aby ho vrátili, dali si svoj chaos do poriadku a nakoľko je invalidný dôchodca a z RZZP mu vyšli preddavky nulové ale on si ich platil ďalej, pretože predpokladal vysoký základ dane v roku 2007 tak mu vznikol preplatok na preddavkoch (na to nás upozornili v ZP), nie na RZZP. Samozrejme, že či bude mať preplatok na RZZP sa skutočne dozvieme až po vykonaní RZZP.