milos5
27.02.08,13:40
Tato tema NIE JE zaradena spravne naschval - uz ju mam zaradenu aj spravne, ale zatial mi nikto neodpovedal (akurat mi tam 2 ludia dopisali vlastne otazky) :-( Takze skusim tu (a mozno neskor este aj inde), ak budem mat v tomto zaradeni rovnaky uspech ;-)
Teraz vsak "k veci": Prosim o radu, resp. uistenie: S manzelkou mame v bezpodielovom spoluvlastnictve byt - kupeny v roku 2004 za 400 tis. Sk. Byt predavame za 850 tis. Sk. V tomto byte sme nemali nahlasene trvale pobyty a este ho ani nevlastnime 5 rokov, takze sa nebude jednat o prijem oslobodeny od dane z prijmu z prevodu vlastnictva nehnutelnosti. Teraz otazky, resp. konstatovania:
1. Pre urcenie zakladu dane si mozeme od prijmu 850 tis. Sk odratat kupnu cenu bytu vo vyske 400 tis. Sk, aj ked bola zaplatena uz pred 4 rokmi.
2. Tiez si mozeme odratat vydavky na rekonstrukciu pocas celej doby, v ktorej sme byt vlastnili, nielen vydavky z roku 2008.
3. Mozem si uplatnit nasledovne "rekonstrukcne" prace a materialy: dlazky - linoleum, parkety (aj koberce?), stierkovanie, malovanie, elektrorozvody, vstavane skrine, okna, ...
4. Danove priznanie sa podava B-cko - staci az v termine pre podanie danoveho priznania za rok 2008 (do konca marca 2009).
5. Ako manzelia mozeme vsetko (prijmy za byt aj vydavky) zaratat polovicou na mna a polovicou na manzelku, alebo staci, ked si vsetko v danovom priznani (teda za byt) prizna len jeden z nas?
6. K danovemu priznaniu nemusim prikladat ohladom tohoto bytu ziadne doklady, len na poziadanie Danoveho uradu.
7. Ako opravnene vydavky su aj uroky z uveru + poplatky suvisiace s uverom (nie hypotekarny, ale napr. ucelovy na kupu bytu). Uver sme brali skor, ako sa byt kupoval (asi pol roka skor) - kedze sa vsak uver bral na kupu bytu a ten sa potom kupil a financoval z uveru, mozem zapocitat aj uroky platene v splatkach uz pred kupou bytu? Uver sa este plati - mozem zapocitat aj uroky, ktore este len budem platit (ak sa tento uver bude splacat este par rokov po predaji bytu) + pripadne poplatky suvisiace s predcasnym vyplatenim uveru (lebo suvisia s uverom, za ktory sa byt kupoval), alebo len uz realne zaplatene uroky (doteraz zaplatene formou splatok)?
Cital som asi vsetky clanky venujuce sa tejto teme, chcem sa vsak este definitivne uistit a niektore podrobnosti, co som nenasiel, overit.
Ak vie niekto tento moj problem zhodnotit komplexne, budem rad (napisat nazor ku kazdemu bodu - bud OK, alebo upresnit, vysvetlit, ...)
DAKUJEM VELMI PEKNE.
Zoltán Kovács
27.02.08,12:45
Tato tema NIE JE zaradena spravne naschval - uz ju mam zaradenu aj spravne, ale zatial mi nikto neodpovedal (akurat mi tam 2 ludia dopisali vlastne otazky) :-( Takze skusim tu (a mozno neskor este aj inde), ak budem mat v tomto zaradeni rovnaky uspech ;-)
Teraz vsak "k veci": Prosim o radu, resp. uistenie: S manzelkou mame v bezpodielovom spoluvlastnictve byt - kupeny v roku 2004 za 400 tis. Sk. Byt predavame za 850 tis. Sk. V tomto byte sme nemali nahlasene trvale pobyty a este ho ani nevlastnime 5 rokov, takze sa nebude jednat o prijem oslobodeny od dane z prijmu z prevodu vlastnictva nehnutelnosti. Teraz otazky, resp. konstatovania:
1. Pre urcenie zakladu dane si mozeme od prijmu 850 tis. Sk odratat kupnu cenu bytu vo vyske 400 tis. Sk, aj ked bola zaplatena uz pred 4 rokmi. ÁNo
2. Tiez si mozeme odratat vydavky na rekonstrukciu pocas celej doby, v ktorej sme byt vlastnili, nielen vydavky z roku 2008. Áno
3. Mozem si uplatnit nasledovne "rekonstrukcne" prace a materialy: dlazky - linoleum, parkety (aj koberce?), stierkovanie, malovanie, elektrorozvody, vstavane skrine, okna, ... koberce nie
4. Danove priznanie sa podava B-cko - staci az v termine pre podanie danoveho priznania za rok 2008 (do konca marca 2009). typ B. Ak predaji dôjde v r.2008 tak termín je správny
5. Ako manzelia mozeme vsetko (prijmy za byt aj vydavky) zaratat polovicou na mna a polovicou na manzelku, alebo staci, ked si vsetko v danovom priznani (teda za byt) prizna len jeden z nas? Ste bezpodielový spoluvlastníci, rozdelil by som príjem aj výdaj
6. K danovemu priznaniu nemusim prikladat ohladom tohoto bytu ziadne doklady, len na poziadanie Danoveho uradu. Nei, len pri kontrole musiš vedieť zdokladovať uplatnené výdavky
7. Ako opravnene vydavky su aj uroky z uveru + poplatky suvisiace s uverom (nie hypotekarny, ale napr. ucelovy na kupu bytu). Uver sme brali skor, ako sa byt kupoval (asi pol roka skor) - kedze sa vsak uver bral na kupu bytu a ten sa potom kupil a financoval z uveru, mozem zapocitat aj uroky platene v splatkach uz pred kupou bytu? Uver sa este plati - mozem zapocitat aj uroky, ktore este len budem platit (ak sa tento uver bude splacat este par rokov po predaji bytu) + pripadne poplatky suvisiace s predcasnym vyplatenim uveru (lebo suvisia s uverom, za ktory sa byt kupoval), alebo len uz realne zaplatene uroky (doteraz zaplatene formou splatok)? Úroky áno
Cital som asi vsetky clanky venujuce sa tejto teme, chcem sa vsak este definitivne uistit a niektore podrobnosti, co som nenasiel, overit.
Ak vie niekto tento moj problem zhodnotit komplexne, budem rad (napisat nazor ku kazdemu bodu - bud OK, alebo upresnit, vysvetlit, ...)
DAKUJEM VELMI PEKNE.


Odpovede v citácii + pridám súhrn tém ohľadne predaja nehnuteľnosti, skús ešte popozerať:

http://www.porada.sk/t74206-temy-ohladne-dane-z-predaja-a-prenajmu-nehnutelnosti.html
milos5
27.02.08,12:58
Dakujem krasne, predsa som to len mudro zaradil :-)))
Tie suvisiace clanky som cital asi aj vsetky - predsa by som este poprosil upresnit k bodu 7. (uroky z uveru):
1. Uver sme brali asi pol roka pred kupou bytu - kym sme kupili byt, mali sme uz zaplatenych asi 7 splatok = istina + urok. Mozem si zaratat aj sumu tychto "skor zaplatenych"urokov, ked byt sa kupil az neskor? (Pozn.: Uver sa bral dopredu, byt sme este len hladali - aby sme mali uz peniaze "na ruke", ked sa nieco vyskytne - ucel bol teda uz dopredu jasny = kupa bytu, toho konkretneho, co sa aj kupil.)
2. Byt predame v r. 2008, splacat "stary" uver vsak budeme este asi 3 roky. Stale ide o ten isty uver, bez ktoreho by sa byt nemohol kupit - mozem si uplatnit aj tieto uroky, teda este napr. 3 roky po predaji bytu? Kedze (opat sa opakujem) uver priamo suvisel s kupou bytu...
3. V pripade predcasneho splatenia uveru si mozem zaratat medzi vydavky aj suvisiace poplatky so zrusenim uveru?
Dakujem.
Zoltán Kovács
27.02.08,13:00
Dakujem krasne, predsa som to len mudro zaradil :-)))
Tie suvisiace clanky som cital asi aj vsetky - predsa by som este poprosil upresnit k bodu 7. (uroky z uveru):
1. Uver sme brali asi pol roka pred kupou bytu - kym sme kupili byt, mali sme uz zaplatenych asi 7 splatok = istina + urok. Mozem si zaratat aj sumu tychto "skor zaplatenych"urokov, ked byt sa kupil az neskor? (Pozn.: Uver sa bral dopredu, byt sme este len hladali - aby sme mali uz peniaze "na ruke", ked sa nieco vyskytne - ucel bol teda uz dopredu jasny = kupa bytu, toho konkretneho, co sa aj kupil.) Aj tie
2. Byt predame v r. 2008, splacat "stary" uver vsak budeme este asi 3 roky. Stale ide o ten isty uver, bez ktoreho by sa byt nemohol kupit - mozem si uplatnit aj tieto uroky, teda este napr. 3 roky po predaji bytu? Kedze (opat sa opakujem) uver priamo suvisel s kupou bytu... Neuhradené úroky nie sú výdavkom, ale záväzkom, zatiaľ, teda nie.
3. V pripade predcasneho splatenia uveru si mozem zaratat medzi vydavky aj suvisiace poplatky so zrusenim uveru? Podľa mňa áno.
Dakujem.


..................................
milos5
27.02.08,13:19
DAKUJEM :-)
Este predsa k tej dvojke (2.):
Uroky, ktore len budem platit = nie...
Ak vsak splatim uver skor, suvisiace poplatky = ano...
A ak predam byt v marci a uver vyplatim neskor (stale este v roku 2008, napr. august) - to by som si tie poplatky mohol asi uplatnit, aj ked uz bude byt predany, kedze je to vsetko v r. 2008 pojde do danoveho priznania za rok 2008, vsak?