bea
27.02.08,14:20
Vlastníme starý dom s pozemkom, ktorý chceme predať. Problém je v tom, že polovicu domu a pozemok vlastním ja sama a polovicu domu vlastním s manželom - BSM. Treba pri predaji vypracovať dve kúpne zmluvy? Samostatne na polovicu domu a celý pozemok - predávajúca ja a na polovicu domu ja a manžel? Zdá sa mi, že dávnejšie som už na porade čítala, že stačí jedna zmluva, ale to neviem nájsť a hlavne, neviem si to ani dobre predstaviť. Ak má niekto s tým skúsenosť, prosím, poraďte a bola by som veľmi vďačná aj za prípadný vzor.:)
zalobaba
27.02.08,13:31
Stačí jedna kúpna zmluva, v ktorej bude presne uvedené kto a v akom pomere čo vlastní. Treba vychádzať zo skutočností, ktoré sú uvedené v Liste vlastníctva.:)
bea
27.02.08,13:41
Vďaka za odpoveď, potešila ma,trochu ušetrím.
VladoaKatka
27.02.08,13:56
VladoaKatka
27.02.08,13:59
Ešte sa skús pozrieť tu, čo vyžadujú na katastri.
http://www.katasterportal.sk/kapor/
bea
27.02.08,14:07
Mám dobré vzory aktuálnych kúpnych zmlúv, ktoré už prešli na katastroch, ale všade bol vlastník len jeden, resp. manželia.Mne ale ide práve o takú zmluvu, kde časť predávanej nehnuteľnosti vlastní jeden predávajúci a druhú iný a pritom sú zapísané aj na dvoch listoch vlastníctva. Asi mi nič iné neostane, budem sa musieť obrátiť na nejakého advokáta.
VladoaKatka
27.02.08,14:32
Mám dobré vzory aktuálnych kúpnych zmlúv, ktoré už prešli na katastroch, ale všade bol vlastník len jeden, resp. manželia.Mne ale ide práve o takú zmluvu, kde časť predávanej nehnuteľnosti vlastní jeden predávajúci a druhú iný a pritom sú zapísané aj na dvoch listoch vlastníctva. Asi mi nič iné neostane, budem sa musieť obrátiť na nejakého advokáta.
Ak to kupuje jeden môže sa to dať aj na jednu zmluvu - všetci predávajúci a č.LV a v akom pomere sú vlastníci a kupujúci zase LV a v akom pomere bude alebo budú vlastniť.
Ale ak sú predávajúci dvaja, ja by som doporučila vyhotoviť dve kúpne zmluvy s každým predávajúcim samostatne aj návrh dať samostatne - to je najlepšia cesta. Ak máš dobré vzory zmlúv, tak to spracuj podľa toho.